Skrytá spisovatelská síť

30. července 2014 v 11:14 | Renata Štulcová |  O psaní
Vypisovat se z depresí je sice krásná terapie, ale kdo to má pak číst? Něco jiného je psát příběhy, protože chci něco říci, ale zároveň nemám problém sama se sebou.

Když totiž píšete knihy se zdravým rozumem, uvědomujete si jemné skryté vazby, vztahy, vlivy, které v pozadí příběh ovlivňují a formují. Jsou jako jemné neviditelné předivo, pavoučí síť, na které je příběh rozložen. Vizuální typy si ji mohou představit jako plátno, v kterém když zataháte za jednu z nitek, pohnou se všechny další. Prostě jakási skrytá spisovatelská síť.
.
Před třemi lety jsem uveřejnila článek, který se zabýval archetypy v příbězích a v Rafaelově škole, dneska vám ho rozšířený nabízím znovu.
.
Tajemné slovo archetyp pochází z řečtiny a v překladu znamená něco jako "původní model". V knihách a filmech je takový model dobře patrný.
.
Archetypální postavy v knihách vždy převyšují ty ostatní a představují určité typy. Nejsou jen dobré, ale naopak i velmi zlé. Archetypy byly používány už v dávných mytologiích a samozřejmě se nacházejí ve všech dílech i v současnosti. Možná po přečtení článku inspirace zjistíte, že některá z vašich oblíbených postav je...


vlastně dávný archetyp. A to jak v knize, kterou čtete, ale i v knize, kterou píšete. A není nutné o tom vlastně vědět.
.
Abych uvedla nějaký příklad, začnu těmi nejznámějšími.
.
Jedno z děl, které se archetypy přímo hemží, je Pán prstenů. Použiju ho tedy jako příklad, protože většina lidí zhlédla alespoň filmové zpracování.
Gandalf v Pánovi prstenů je archetypem MUDRCE. Jakmile řekneme, že v díle vystupuje mudrc, ihned je každému jasné, co od něho můžeme s největší pravděpodobností očekávat. Nemyslím tím jen určitý vzhled, nýbrž také, proč se mudrc v díle objevuje. Většinou je jeho úkolem provést hlavního hrdinu či hrdiny přes všechna úskalí příběhu.
Archetyp LÉČITELE, BOJOVNÍKA a také MUDRCE v Pánovi prstenů představuje Aragorn, který během příběhu vplouvá do archetypu KRÁLE. Je vidno, že postava své archetypální zařazení může měnit.
Jednou z nejoblíbenějších postav Pána prstenů všeobecně je Sam, který zastupuje archetyp VĚRNÉHO PŘÍTELE. Neopustí Froda ani v nejtěžších chvílích, šel by s ním na konec světa. Bez Sama by Frodo nedospěl k cíli.
.
Archetypální postavy mívají často nadlidské schopnosti, jsou téměř nebo úplně dokonalé. Kdyby se v knize vyskytovaly v hlavní roli, čtenář by příběhu příliš nevěřil.
.
No, jen si představte, že by pan Tolkien napsal Pána prstenů z pohledu Aragorna. To by byla docela nuda. Tím, že psal o Frodovi a hobitech, učinil příběh pro nás lidi přitažlivý.
.
Stejně tak byste se asi moc nepobavili, kdybych psala Rafaelovu školu z pohledu ředitelky školy paní Flóry. Nebo dokonce z pohledu profesora Černunna. Je sice vámi čtenáři oblíbený, ale téměř vše ví, má obrovskou moc, o které zatím nemáte tušení, vyprávění z jeho pozice by bylo docela zvláštní, nechci říci přímo divné.
.
Proto archetypální postavy odsouváme do vedlejších rolí a do role hlavního hrdiny obsazujeme postavu, která dokáže chybovat.
Prostě píšeme z pohledu toho nejslabšího v příběhu, protože jen pak je příběh blízký i tomu nejslabšímu čtenáři.
Tohle moudro není z mé hlavy, ale vyprávěl o něm jednou v televizi George Lucas, autor Hvězdných válek.
.
Když se někdo zeptá na počet archetypů, nezbývá než pokrčit rameny. Je jich prostě hodně, záleží na kolik si jich který psycholog vzpomněl a hodil je do odborné literatury. Jen namátkou vypisuju následující: král, sudička, padlý anděl, nevinná dívka, potvora, bojovník, umělec, řemeslník, mudrc, léčitel, mnich, učenec, oběť, rebel, obhájce, zbabělec...
.
Archetypy se nevyskytují jen ve fantasy, mýtech nebo historické literatuře. I v knihách ze současnosti najdete lékaře, umělce, vědce, politiky (ehm), právníky, vojáky...
.
Jestli někdo z vás zná tarotové karty, tak vězte, že postavy velké arkány jsou také archetypy.
.
A pokud se jedná o archetypy v Rafaelově škole, tak některé se už projevily, jiné na svou šanci zatím čekají a spousta postav je a bude nakombinována z více archetypů, nebo jsou archetypální jen zčásti.
Flóra je archetypem matky královny, maminka Aine také a zároveň funguje jako léčitelka, bratr Puk Marinin věrný přítel, občas se chovající jako Blázen, stejně jako Médea. Černunnos představuje krále a mudrce, profesor Fontán je léčitel.
V současnosti velmi oblíbený či naopak zatracovaný Arthos v sobě nese archetypy Mága, Vladaře a kdybyste věděli, co píšu ve čtvrtém dílu, znali byste i jeho další archetypální zařazení. Prostě jeho postava se také mění.
A co Marina?
.
Marina je princezna, to víme. Nic nového pod sluncem.
Zatím ještě nezná směr, kterým projde, přestože tušíme cosi o kletbě nad jejím rodem a známe její touhu po lásce. Marina vůbec touží po tom, aby na světě vládla láska. Možná se může někomu zdát divné, že ona sama nezavdává příčiny ke konfliktům, tedy aspoň ne vědomě.
Jako princezna je symbolem nového vánku, nové myšlenky: Představuje naději.
.
Mohla bych pokračovat na několika stránkách. Jenže vy stejně ještě neznáte mnohé z postav, které se v příběhu během dalších dílů, než se v osmém završí Marinin velký boj o její lásku, objeví. Nevinný
.
Do článku jsem vložila obrázky tarotových karet a už možná poznáváte, že se týkají právě Mariny. Princezna pohárů, mečů, holí a pentaklů. Pokud se vám obrázky načtou příliš těsně vedle textu, omlouvám se, ale blog.cz často nezvládá odsadit obrázky, jak to nastavím.
.
Doufám, že jsem vám nasadila brouka do hlavy a začnete si analyzovat oblíbené filmy, knihy, i ty, které případně píšete. Samozřejmě když píšu, neuvažuju takto nad každou z postav, ale v pozadí vnímám jejich archetyp. A nemyslete si, vykalkulované "holyvůdské" či knižní trháky přímo s artchetypy pracují, protože naše duše právě po archetypech prahne, s archetypy v dílech se cítíme lépe, jistější.
.
Jo, a jestli u vás bouří, ať jen hezky jemně prší. A dobrá zpráva: podepisuju smlouvou na Růži a krokvici, která brzy vyjde podruhé. Mrkající
.
.
http://tarotstudent.net/images/DruidCraft/CupsPrincess.jpg
http://tarotstudent.net/images/DruidCraft/WandsPrincess.jpg
http://tarotstudent.net/images/DruidCraft/PentaclesPrincess.jpg
http://tarotstudent.net/images/DruidCraft/SwordsPrincess.jpg
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kelly Kelly | Web | 30. července 2014 v 11:45 | Reagovat

"Když totiž píšete knihy se zdravým rozumem, uvědomujete si jemné skryté vazby, vztahy, vlivy, které v pozadí příběh ovlivňují a formují."
S tímhle nemůžu souhlasit. Nemám za sebou žádnou vydanou knihu a v podstatě jsem toho ani moc nenapsala, a tak možná podle vás ani nemám nárok na takový názor, ale já si zkrátka myslím, že člověk/spisovatel, kdo to má v té hlavě trošku pochroumané nebo zkrátka nemá ten rozum úplně v pořádku, naopak právě ty vztahy vidí mnohem jemněji a je ještě navíc schopen vidět třeba takové vztahy, které si jiní neuvědomují, protože prostě nejsou na první pohled viditelné.

2 Renata Štulcová Renata Štulcová | 30. července 2014 v 11:54 | Reagovat

[1]: Bohužel se obávám, že nemáš pravdu. Kdybys znala lidi, od kterých se knížky čtou, kteří píšou knihy čtivé a bestsellery, zjistila bys, že jsou opravdu normální. Dost si je pleteš s těmi, které nám vnucuje tzv. literární sféra. Ti prezentují opravdu lidi vypisující se ze svých chorob, ale ty nikdo nečte. :-D

3 Dana Dana | 30. července 2014 v 11:56 | Reagovat

[2]:Ano, s tímto názorem se ztotožňuji. :-)

4 Dana Dana | 30. července 2014 v 11:57 | Reagovat

A tyhle taroty jsou nádherné :-D

5 Renata Štulcová Renata Štulcová | 30. července 2014 v 11:58 | Reagovat

[4]: Jsou, taky jsem do nich investovala dost peněz. Jenže jsem byla líná je skenovat, takže jsem si obrázky "půjčila" odjinud. :-)

6 Kelly Kelly | Web | 30. července 2014 v 12:40 | Reagovat

[2]: Já jsem ale neřekla, že zrovna ti nejsou normální ;-) Jen si zkrátka nemyslím, že ti "nenormální" nedokážou ty vztahy a vlivy vidět :-)

7 Lillen A. Blake Lillen A. Blake | Web | 30. července 2014 v 12:48 | Reagovat

Musím důůůrazně nesouhlasit, Aragorna miluju a klidně bych si o něm 1000 stránek přečetla, byla by napsaná dobře

Není špatné sem tam se na blogu vypsat, ale střídat to i se světlem...
když někdo bere blog pouze jako Deníček a Zápisky s Depresí, pak to působí hrozně.

8 stuprum stuprum | Web | 30. července 2014 v 13:46 | Reagovat

Krásné, archetypy jsou téma, kterému se můžeš věnovat pořád a neomrzí. :)
Mně v různých kartách vychází pořád dokola smrtka. 8-)

9 Lucka 2 Lucka 2 | 30. července 2014 v 14:09 | Reagovat

Lidé vypisující se z potíží jsou důvodem, proč nečtu tzv. kvalitní literaturu - je to samá deprese. No a pak se divíme, že se šíří blbá nálada. :-(

10 Em Zet Em Zet | Web | 30. července 2014 v 15:24 | Reagovat

Ty archetypy jsou hodně zajímavé, jak jsi je popisovala.

11 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 30. července 2014 v 17:27 | Reagovat

[8]: Ano, smrtka je trumfové eso.

12 Renata Štulcová Renata Štulcová | 30. července 2014 v 18:44 | Reagovat

[8]:Neboj, Smrt znamená změnu, ne umírání. To jen církev pokřivila tuto kartu. Namísto aby lidé byli rádi, že se něco má změnit, tak se děsí.

13 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 31. července 2014 v 9:50 | Reagovat

Archetypy vždycky příběh tak nějak zjednoduší :)
Jelikož pracuju s tarotem, nejdříve jsem se se slovem archetyp potkala právě tam a až poté jsem se dozvěděla, že něco takového existuje i v knihách :D

14 A Brunette A Brunette | 31. července 2014 v 18:03 | Reagovat

Když jsem nad tím přemýšlela vzpomněla jsem si na jednu trilogii. Je hlavní postava,  která se musí učit bojovat atd. aby přežila. Je tam jeden kluk, v podstatě druha hlavni postava, je dokonalý. Va třetím díle se začne příběh vyprávět i z jeho pohledu a on už najednou tak dokonalý není, prošel si sice těžkým a sytuacema, ale i tak je to velká změna. Píše to mladá autorka,  ale je zajímavé jak jsem si touho všimla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama