Červenec 2014

Skrytá spisovatelská síť

30. července 2014 v 11:14 | Renata Štulcová |  O psaní
Vypisovat se z depresí je sice krásná terapie, ale kdo to má pak číst? Něco jiného je psát příběhy, protože chci něco říci, ale zároveň nemám problém sama se sebou.

Když totiž píšete knihy se zdravým rozumem, uvědomujete si jemné skryté vazby, vztahy, vlivy, které v pozadí příběh ovlivňují a formují. Jsou jako jemné neviditelné předivo, pavoučí síť, na které je příběh rozložen. Vizuální typy si ji mohou představit jako plátno, v kterém když zataháte za jednu z nitek, pohnou se všechny další. Prostě jakási skrytá spisovatelská síť.
.
Před třemi lety jsem uveřejnila článek, který se zabýval archetypy v příbězích a v Rafaelově škole, dneska vám ho rozšířený nabízím znovu.
.
Tajemné slovo archetyp pochází z řečtiny a v překladu znamená něco jako "původní model". V knihách a filmech je takový model dobře patrný.
.
Archetypální postavy v knihách vždy převyšují ty ostatní a představují určité typy. Nejsou jen dobré, ale naopak i velmi zlé. Archetypy byly používány už v dávných mytologiích a samozřejmě se nacházejí ve všech dílech i v současnosti. Možná po přečtení článku inspirace zjistíte, že některá z vašich oblíbených postav je...

Bestsellerová Kniha stromů

29. července 2014 v 18:46 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Součástí mého života jsou stromy, i vy je určitě milujete, a nelze necítit úctu ke králi lesa, který se mimochodem stal jednou z nejoblíbenějších postav Rafaelovy školy.
K dnešnímu příspěvku mě inspirovala kniha skutečně nazvaná Kniha stromů (The Book of Trees). Jejím autorem je Manuel Lima, designer, který proměňuje data v umění. Původně vydal knihu, v níž ukazoval, jak jsou informace seskupené do vzorců. A už při práci na ní se setkával s více jako osm set let starou ikonografií stromů a začal se shánět po nějaké literatuře právě o stromech jako symbolech. A nakonec tuto knihu vydal sám.
.
Stromy jsou nejvíce používané duchovní symboly po celé planetě, od starověké Mezopotámie až po křesťanství, od Mayů k buddhistům, a snad ani není
nutné se zmiňovat o našich keltských předcích, v jejichž životech hrály stromy významnou úlohu. I o nich Manuel Lima v knize hovoří...

Vánoční čtení

28. července 2014 v 15:21 | Renata Štulcová |  Zábava
Jak se aspoň psychicky ochladit, když je takové horko, že se ani průvan neudělá? Dokonce i noťas potřebuje chladící podložku, co pak člověk, co pak já? Přemýšlela jsem uprostřed redigování další knihy nad sněhem a Vánocemi a pak jsem si vzpomněla, že mnozí z vás dostali Rafaelku pod stromeček. Třeba taková La Fée se rozepsala o svých Vánocích roku 2012 a když si k ní kliknete SEM, na šesté fotce najdete komínek knih. Rafaelova škola - Tance nág je hned druhá shora pod knihou od Milana Kundery. Mrkající
.
Sama miluju komínky knih pod stromečkem, jenomže ty darované mi pokaždé vydržely pouze během svátků a 27.12. jsem už upalovala do knihovny pro další čtení. Taková situace v současnosti nehrozí, protože víc píšu, než...

Romantika v knižní sérii a recenze

27. července 2014 v 20:00 | Renata Štulcová |  Zábava
Zatímco ve třetím díle a ještě více ve čtvrtém padají polibky, druhý díl je sice o lásce, ale bez těch sladkých polibků.
Vlastně líbá se v něm Meluzína s Lucienem, jenomže ti jsou dospělí.
Hlavní hrdinka Marina navštěvuje ve druhém díle teprve sekundu, čili sedmou třídu.
Tedy neříkám, že by se nemohla dívka v sedmé třídě líbat, ale přeci jen čtou Rafaelku čtenářky od 6 do 99, tudíž vzhledem k těm mladším se musím v romantice zatím mírnit. Líbající
.

Věrní čtenáři ví, že si později přijdou na své, že láska je hybnou silou celého osmidílného příběhu, což si můžete ověřit, pokud jste tak již neučinili, v článcích Flirt a romantika v knize číslo 4 a v Obhajobě mých hrdinů.
.
Dneska se chci vrátit k druhému dílu, který vypráví nejen o prvním setkání Mariny s její velkou láskou Plantefoliem, ale hlavně příběh smutné lásky Marininy sestry Meluzíny. Blogerka Ronnie napsala...

Obhajoba mých hrdinů

26. července 2014 v 20:23 | Renata Štulcová |  O psaní
Záporný hrdina to musí zákonitě schytat, to je pravda, ale co když to od čtenářů schytají hrdinové kladní? Co s tím? Před týdnem jsem uveřejnila ochutnávku z další knihy. Vybrala jsem ochutnávku romantickou, takový malý flirtík, protože (mezi námi) romantika a láska je stejně to, co lidi zajímá nejvíce.
.
Se zájmem jsem četla vaše komentáře, když jste si článek FLIRT A ROMANTIKA V KNIZE ČÍSLO 4 přečetli. V tu chvíli mi došlo, jak rozdílně vidí každý z nás hrdiny knihy, pokud zrovna Hollywood nenatočí podle knihy film.
.
Mnohým z vás, kdo jste v článku FLIRT A ROMANTIKA V KNIZE ČÍSLO 4 zjistili, že Arthos flirtuje s Marinou, se zdálo, že...

Má kniha na cizí poličce

25. července 2014 v 19:58 | Renata Štulcová |  Zábava
Vrátila jsem se z cest a vy jste zatím diskutovali a diskutujete u článku Flirt a romantika ve čtvrtém díle, v kterém jsem vám nabídla ochutnávku ze čtvrtého dílu Rafaelovy školy. V komentářích od vás padaly docela zajímavé názory, je vidět, jak rozdílně si všichni představujeme hlavní hrdiny knih.
.
Dneska pro vás mám odkaz na blog Svět jedné otravné Katrin, na kterém se můžete pokochat první a třetí fotkou. Blogerka Katrin je majitelkou druhého dílu Rafaelovy školy. Zřejmě netuší, že existuje trojka a celkem naivně se domnívá, jak na blogu píše, že si koupí jedničku.
.
Cha! To má tedy smůlu, to je mi jí líto. Jednička nazvaná Vílí křídla, pokud ji neobjevíte někde zastrčenou v regále, je kompletně vyprodaná. Což mě samozřejmě těší, ale...

Flirt a romantika v knize číslo čtyři

20. července 2014 v 13:00 | Renata Štulcová |  Kapitoly - Kvarta
Myslím, že budete pořádně překvapeni textem, který jsem pro vás vybrala z hotové čtvrté Rafaelky - Vlnění nymf (takový je zatím název čtvrtého dílu). Ano, mám pro vás úryvek a doufám, že vás potěší.
Než se dáte do čtení, uvedu vás do děje, abyste si mohli vše vychutnat a zapojit vlastní fantazii.
.
Prostě ke konci kvarty, tedy deváté třídy je Marině patnáct a půl a při pátrání po tom, kdo jí chce ublížit, se nešťastnou "náhodou" dostane do Kentaurionu, hlavního města říše Kentaurů. A tady zažije takový děs, který jí ukáže temnou stránku kentauřích vojáků, jimž kraluje mladý Arthos. Idol všech dívek, jen ne Marinin. Víme, že ona je zamilovaná do Plantefolieho.
.
Marina upadá v Kentaurionu do beznaděje. Arthose vždy viděla v tom nejlepším světle, a nyní tohle? Král zabijáků? Takový mladík a král zabijáků?
.
Tak to bychom měli uvedení do situace a už si můžete počíst a...

Nesnáším tělocvičny...

19. července 2014 v 9:50 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
...a přitom pořád během psaní knih příbírám na váze a pak to musím shazovat. Šťastné jsou ty, které nenaberou ani dekagram, přestože se ládují a nehýbou, a nemusí pak takové problémy řešit.
.
Než si počtete o tom, jak jsem dopadla v boji s tělocvičnou, a co z toho získala má kniha, prozradím vám, že zítra můžete tady na blogu čekat veliké překvapení. Jaké? No, to samozřejmě neprozradím. Uvidíte zítra.
.
A nyní: Od dětství jsem měla ráda pohyb, ale ten přirozený v přírodě, venku. A vcelku jsem nechápala, proč mi v tělocvičně po několika poskocích při aerobiku dojde dech, proč mám naprosto vyschlý hltan i hrtan a nejraději bych utekla. Až teprve na univerzitě jsem se od docentky tělesné výchovy dozvěděla, že ten problém není moje fyzička (docela dost toho venku zvládnu), ale že to může být alergie (ne na sport).
.
Alergie? Na co? Já jsem alergická jen na špinavý prach, trpím při úklidu...
.
A dostalo se mi od paní docentky vysvětlení...

Dryádí horor

18. července 2014 v 8:10 | Renata Štulcová |  Zábava
Když jsem koncem dubna "dopsala" čtyřku Rafaelky, měla jsem takovou radost a užuž jsem se vrahala na psaní pětky. No, jak to dopadlo, víte sami. Čtyřku mám zatím pořád na stole a právě v ní rozpracovávám svět delfínů...
.
Snažím se vám každý den nabídnout nějaké čtení, než se čtvrtého dílu dočkáte. A tak jsem si vzpomněla na nenačatou pětku (kvintu), kterou chci pojmenovat buď Vlasy dryád nebo Paže dryád. Ještě nejsem rozhodnuta.
.
V kvintě se Marina ocitne u své tety Diany. U dryádí bohyně. Jaké má italská Diana starověké spojení s českou keltskou kotlinou, to bude překvapení. A hlavně překvapením u tety bude horor, který Marina objeví.
.
Ale to vše je ještě ve hvězdách, ještě není hotová čtyřka a já tady stavím vzdušné zámky. Tak aspoň ti, kdo jste nečetli blog před rokem, si můžete poskládat puzzle s Dianou. Vy, kdo sem chodíte léta už puzzle znáte, ale můžete si je zopakovat či si jen tak dočíst článek a pustit keltsky zabarvenou hudbu.
.
Mám takový předpotopní...

Má kniha v bakalářské práci O_O

17. července 2014 v 9:07 | Renata Štulcová |  Zábava
Chodící mumie udělá z autorů knih čítanka základní školy, proto jsem ráda, že v čítance nejsem. Smějící se
Zato... A teď si představte, že Rafaelova škola není v žádné čítance, nýbrž rovnou v...

Nejlepší obálka knihy?

16. července 2014 v 12:02 | Renata Štulcová |  O psaní
V pátek zvládl soused nahoře vytopit čtyři byty pod sebou, takže i já jsem musela odpoledne ždímat vodu. Od pondělí zase kdesi ještě výše v našem tichém domě na konci města probíhá rekonstrukce. Rámus, rachot, sbíječky, vrtačky. Dneska jsem se chystala propsat (ne prospat) celý den, nešlo to. V tom rachotu jsem se na Kazi a její dobu nedokázala soustředit. Navíc - taky vás trápí nedodělaná práce, když nějakou takovou máte?
.
Mě moc. Píšu Kazi a kdesi přede mnou poskakuje nápis MARINA. Uf. Nakonec jsem se před chvílí rozhodla, že se ke čtvrtému dílu Rafaelky hned zítra...

Nechci být v čítankách...

15. července 2014 v 13:03 | Renata Štulcová |  Zábava
...to by byla pro mé knihy katastrofa. Snad jedině ledaže by se jednalo o čítanky ekologické, přírodní. A takové čítanky asi na světě neexistují. Škoda.
.
Jinak, určitě jste si také všimli, že jestliže se spisovatel dostane s knihou do čítanky, začnou jej všichni považovat za vykopávku. Hm, vzhledem k mému věku je logické, že si ještě jako vykopávka nepřipadám, a tak jsem zvolila takový negativní název článku. Usmívající se
.
Tuhle "moudrou úvahu" sem píšu, protože bych ráda nezdržovala netrpělivé čtenáře a uvedla odkaz na blog, který zmiňuje mou knihu Rafaelova škola v souvislosti s ochranou přírody.
.
Je to blog nazvaný Nature Girls a článek, kde se blogerky věnují i...

Populární jak Harry Potter...

13. července 2014 v 21:26 | Renata Štulcová |  Zábava
....moje hrdinka Marina nemůže být, protože nás Čechů je jen kolem 10 milionů, zatímco angličtinu ovládá něco kolem 1,8 miliardy lidí. Z toho vidíte, jak je nevýhodné být spisovatelkou v ČR, protože náš knižní trh je tááák malinkatý. Přes ty nevýhody mám pro vás dneska zábavný blogový příspěvek o tom, jak se i moje hrdinka Marina stala během svých tří let v knihách tak trošku populární. Usmívající se
.
Když si hrdinčino jméno Marina Fialková zadáte do vyhledávače, najdete blogy, které se snaží v našich českých měřítkách o něco, jako jsou školy pro elementály, a jméno dcery vílí královny Aine (známé jméno pro všechny, kdo ví něco o našich keltských kořenech) je na těchto stránkách skloňováno.
.
Mě tak může těšit, že přeci jen se Marina zaryla čtenářům do paměti. Slibuju, že po té detektivce s Kazi se na Vlnění nymf vrhnu, doplním a pak s knihou něco provedu, aby se vám, kdo na čtvrtý díl čekáte, dostala do ruky. A abyste se konečně dozvěděli, kdo je ten její "nešťastný" Lev, její velká láska...

Nápad pro bookaholiky na prázdniny

10. července 2014 v 16:55 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy

Co takhle udělat si knižní výlet?

Čili hledali jste někdy v naší zemi místa spojená s knihou?
.
V Rafaelově škole - v Rozích faunů na stranách 60 - 68 probíhá pátrání, při kterém musejí hrdinové nalézt v centru Prahy podobizny krále lesa, o němž jsem uvěřejnila článek včera TADY.
.
Jelikož jsou prázdniny, mnozí z vás milovníků knih jedou na výlet do Prahy (možná i na knižní nákupy), můžete si na Staroměstském náměstí zkusit najít jednu ze starých plastik krále lesa, o které na oněch stránkách knihy píšu.

Plastiku vidíte na fotce a dostanete se k ní...

The Lord of the Forest podruhé

9. července 2014 v 19:04 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy

aneb vydolovala jsem z archívu...

Dnešní článek začínám s nadsázkou anglickým překladem titulu profesora Rafaelovy školy, který má v keltštině jméno Černunnos a v řečtině se mu říká Pan. Kdo čtete tento blog od počátku (či aspoň od roku 2012) , článek znáte. Uveřejňuju jej pro nové čtenáře Rafaelovy školy, aby byli v obraze, co se týká třetího dílu Rohů faunů a problematiky nejenigmatičtejšího profesora, který v ní vystupuje.
.
Než v únoru 2012 napadl sníh, jsem šla domů a právě kolem malé kašny, na níž máme profesorovu uměleckou podobiznu. Vyfotila jsem ji pro blog Rafaelovy školy a uveřejňuju ji s povídáním o Pánovi lesa Černunnovi. Někomu vyprávění bude povědomé, ale mějte na paměti, že opakování je matka moudrosti. Mrkající
Tak tedy...

Bouřková spisovatelská aktualita

8. července 2014 v 19:44 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Venku je pozdvižení jako Na samotě u lesa, ale než jsem došla domů, pokusila jsem se zachytit na foťák v mobilu vývoj bouřkové oblačnosti - tzv. cumulonimby. Meteorologie na univerzitě mě hodně bavila, stále mám hlavu v oblacích, tak bylo takové focení zábavou. Nyní vám chci ukázat, neupravené fotky, jak je zvládl mobil. O bouřkových mracích píšu proto, že si ještě určitě dobře pamatujete scénu z...

Šermující blogující knihovnice

4. července 2014 v 23:46 | Renata Štulcová |  Zábava
Bookoholici neboli postaru knihomolové - pozor! Úžasný
.
Právě vyšel rozhovor s mladou knihovnicí, která má docela neknihovnické koníčky. Rozhovor jsem s ní dělala já, proto vám ho sem dávám, abyste se letně naladili a případně do knihoven zašli. Možná máte podobně aktivní knihovnici a ani to netušíte.
.
Rozhovor najdete tady pod zajímavým nadpisem. Věřte, že nadpis jsem si nevymyslela sama. Tuto větu napsala knihovnice s pseudonymem Sussanah sama.

Když chcípne noťas

2. července 2014 v 16:11 | Renata Štulcová |  O psaní
Pořekadlo o poslední kapce a o poháru, který přeteče, známe všichni. A tak nějak mi vytanulo na mysli, když jsem si sedla, abych shrnula poslední novinky svého psaní nepsaní.
.
Školní rok, který je za námi, nebyl normální a nenormálně také skončil. Raději se nechci rozepisovat, abych ty věci a události zase nepřivolala zpátky. Určitě každému se stává, že něco dělá, a dopadne to přesně opačně. Jenže moji osobu takový proces provázel opravdu celý rok. Zkrátka není vždy posvícení.
.
Nyní však, když sumarizuju a hodnotím, myslím, že to tak mělo být, že nebýt toho všeho, jela bych ve vytyčených kolejích a neuvědomila bych si, co musím změnit.
.
Nejdůležitější jsou vždy lidé kolem nás. To jsem samozřejmě věděla na 1 000 % a nyní to vím na 1 000 000 %. A proto zdravím všechny, které znám osobně i virtuálně.
.
A pak je tady ten náš český kotel se vším pozitivním i negativním. Nemyslete, že v Evropě nejsou podobní šílenci, jako u nás. Například v květnu zjistily francouzské...