Červen 2014

Zahrada Roseto Comunale

27. června 2014 v 13:00 | Renata Štulcová |  Nejkrásnější zahrady a parky světa
Prádzniny začínají a jedete-li na dovolenou do Říma, stojí za to navštívit zahradu Roseto Comunale rozkvétající na pahorku Aventino. Jedná se o městskou zahradu, která je v místech, kde už ve třetím století před naším letopočtem pěstovali Římané květiny a vinice. Později byl na tomto místě židovský hřbitov, který byl roku 1934 přemístěn, a konečně pak roku 1950 obnovena či znovu zřízena růžová zahrada.
.
Uvádí se, že v ní můžete spatřit kolem 1100 druhů růží opravdu z celého světa. A kdybyste tedy chtěli zahradu hledat, stačí si...

Noční můra

26. června 2014 v 17:50 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Trápí občas každého z nás, trápí občas i Marinu Fialkovou, proto jsem se rozhodla napsat článek, který právě čtete.
.
Kdo si pamatujete na Marininy sny ze dnů slunovratu, víte, že jsou to opravdu divné noční můry. Možná jste sami podobné zažili a pamatujete si je. Pak určitě patříte k těm, kdo by na své noční můry radši zapomněli a už nikdy podobné neměli.
.
Některé noční můry jsou opravdu zákeřné. Dokážou na člověka i útočit, dusit ho, dokus se plně neprobudí, těžce se jim dokonce fyzicky brání. Takový zápas s noční můrou, která spícího škrtí, to je opravdu ošklivý zážitek.
Nebo se na vás dobývají, váš byt přestává být bezpečný, nevíte, jestli ochránit vchodové dveře nebo okna s balkonem...
.
Psychologie nám může o svých teoriích týkajících se nočních můr vyprávět dny a týdny. Dostaneme i rady, jak s nimi zatočit, případně si pořídíte tabletky, aby s nimi zatočily.
.
Ale nemusíme být zrovna "na budku", přesto...

Zahrada Kenroku-en

25. června 2014 v 6:55 | Renata Štulcová |  Nejkrásnější zahrady a parky světa
Zahrada Kenroku-en leží na japonském ostrově Honšú (pro ty, kdo se do Japonska chystají). Pro nás nejaponštináře jsem našla, že v češtině její jméno znamená Zahrada šesti vlastností.
.
Byla totiž založena roku 1620 tak, aby splňovala pravidla japonské teorie krajiny. Prostě podle této teorie zahrada musí
- být prostorná
- poskytovat soukromí
- být uměle vytvořená
- působit starobyle
- oplývat dostatkem vody
- poskytovat výhled
Když tohle všechno zahrada splňuje, je podle Japonců...

Park Zlaté hlavy

23. června 2014 v 6:50 | Renata Štulcová |  Nejkrásnější zahrady a parky světa
Na facebooku mám v oblíbených i zpravodajské profily, takže na mě v sobotu během slunovratu vykoukl článek CNN o nejkrásnějších zahradách světa. Ano, posuzovat krásu je záležitost subjektivní, přesto se mi zdál tenhle nápad zajímavý a rozhodla jsem se připravit seriál o zahradách či parcích, které jsou prostě úžasné.
Těžko je mohu sama nafotit, takový cestovatel nejsem, ale pokaždé vám k fotkám přidám zdroj, abyste mohli navštívit i originální stránky.
.
Jako první jsem vybrala ze seznamu CNN park nalézající se v Lyonu ve Francii. Nese dávné jméno ještě z keltštiny: Parc de la Tête d'Or. Tedy v překladu Park zlaté hlavy. Hledala jsem, proč ta zlatá hlava, jenže to nikdo neví kromě zábavné historky o zlatém pokladu s hlavou...

Změna blogu o slunovratu

21. června 2014 v 23:17 | Renata Štulcová |  Zábava
Přesný slunovrat proběhl sice dopoledne, jenže to jsem právě měla jinou práci. Zároveň jsem byla bez nápadu, přestože jsem věděla, že musím se vzhledem stránky něco udělat. Sami víte, že Marině a jejím spolužákům je ve čtvrté knize už patnáct let. Mnoho bytostí kolem ní je věčných v tomhle příběhu, který vás, než za mnoho let skončí, velmi překvapí. Prostě to, co se v Rafaelově škole odehrává a řeší, je vážné, žádný Disneyland, takže konec barevnosti.
.
Miluju černobílé ilustrace a hlavně ty kreslené tuší. A tak jsem nakonec vybrala obrázky z předsádky knížek. Kdo knihy vlastní nebo je četl z knihovny, dobře tyto krásné kresby zná. Trochu jsem je musela ořezat, ale snad vás nepolekají. Nevinný
.
A jinak vám všem přeji krásné barevné léto Mrkající, při kterém můžeme za horkých nocí spatřit na obloze podobné zázraky jako ve videu.
.

Relaxace s Novým Zélandem

19. června 2014 v 6:50 | Renata Štulcová |  Gaia
S blížícím se koncem školního roku vzůstá tempo, kterým letí čas. Vzrůstá nervozita a zároveň také únava. Potřebujeme se zastavit a zamyslet. A jak jinak než tváří v tvář těm, kdo jsou proti nám těměř věční?
.
Proto jsem pro vás vybrala zvláštní video z Nového Zélandu. Ve zrychlené časové smyčce se v něm setkáte s obrazy nádherné novozélandské krajiny, která byla vytvořena jak sopečnou činností, tak ledovci. Ne nadarmo si tato místa vybral Peter Jackson pro natáčení Pána prstenů a Hobita.
.
Pokud vykouknete na Novém Zélandu z...

Samá voda? Aneb vodou proti zemětřesení?

18. června 2014 v 14:19 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Nymfy patří vodnímu živlu, proto se nyní na blogu zaměřuji na vodu. A nejen proto. I naše těla jsou z velké části tvořena touto neuvěřitelnou tekutinou. (Pohled na sklenici vody, kterou mám po ruce...)
Kdykoli se ve sdělovacích prostředcích mluví o kosmickém výzkumu, o planetách kolem, pokaždé se vědci zabývají otázkou, zda je na té či oné planetě voda.
.
Naše planeta je modrá či tyrkysová. Tak se jeví našim zrakům oceány, kterých máme požehnaně. Ale představte si, že nedávno vědci odhalili existenci dalších zásob vody. A nemají na mysli ani ty oceány, ani řeky, jezera a ledovce.
.
Není to tak dlouho, kdy vědci objevili zásoby vody v hlubinách naší planety.
.
Jak se tam ta voda dostala?
.
Víte ze zeměpisu, že...

Voda, naše myšlenky a my

17. června 2014 v 18:15 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Hledáme zázračné léčitele a často nevíme, že je máme na dosah ruky. O tom, jak nám může pomáhat voda, se dočtete ve čtvrtém dílu Rafaelovy školy. Ale abych vás navnadila, přikládám dneska video o tom, jak vypadají krystaly vody, která byla vystavena určitým slovům a hudbě a poté zmražena. Pod videem si potom můžete přečíst část jedné z kapitol. Dialog mezi Marinou v pololetí deváté třídy (kvarty) a její m otcem (přírodovědcem, ochráncem stromů). Možná vás pak napadne, jak vodu k částečnému léčení použít. Zatím to neprozradím, lámejte si hlavy Nevinný . Je možné, že to dokonce sami víte a poradíte druhým v komentářích.
.

.
Marinin otec se mračil do otevřené knihovničky.
"Hm, tak jsem ji asi taky opravdu vyhodil. I když si pamatuju, že jsem ji jednou doma potom viděl, ale než jsem se rozhodl, co s ní, zmizela. Ale možná, že jsem si to všechno vyfantazíroval," brumlal pan Fialka.
"A co jsi vyhodil?"

Co se stane se čtvrtým dílem Rafaelovy školy?

16. června 2014 v 19:46 | Renata Štulcová |  O psaní
Přes maily i facebook mi od vás přicházejí otázky a jsou v podstatě stejné: Kdy a kde vyjde čtvrtý díl Rafaelovy školy?
.
Jako ochutnávku si můžete číst jeho čtyři kapitoly TADY, a dneska vám trochu prozradím, co se s knihou zatím děje.
.
Když jsem se rozhodla, že knihu nakladateli nedám, věděla jsem, že si vše komplikuju. Stála jsem v tu chvíli na rozcestí (viz obr. vpravo). Kvůli důvodům, které nemohu zvěřejňovat, jsem nakonec zvolila tak, jak jsem zvolila. Víte, nechtěla jsem doslova pohřbít knihu u nakladatele, který k tomu všemu navíc ještě odmítá udělat dostisk vyprodané jedničky.
.
Vy, co mi píšete, že ji nemůžete sehnat, máte jedinou možnost, a to zagůglit a najít nějaký zapadlý e-shop, kde ji ještě mají. A neplačte mi do mailů zase za pár měsíců, až zjistíte, že už není dvojka, či trojka. Plačící
.
Když jsem se tedy rozhodla po náročných měsících psaní, že Vlnění nymf neodevzdám, aby nedopadlo jako předchozí díly, hned mě napadlo, že první krok bude - nehledat nakladatele, ale nechat knihu na chvíli odležet.
.
Až se k ní za nějaký ten týden vrátím, musím dopsat mnohé myšlenky a scény, které jsem zatím nenapsala. Nakladatelství si přálo, aby byl díl krátký, stále jsem se musela krotit v ději, a to vám řeknu, takové psaní je nanic.
.
Marina se dostává do jednoho úžasného místa, na které jsem v ději už téměř neměla prostor, nyní si ho udělám. Usmívající se Paměť se Marině vrátí. Předem prozrazuji, že se bude chytat za hlavu, jak se bez paměti bláznivě chovala. Mimochodem, můžete hádat v anketě, koho a proč její ztráta paměti nejvíce pobavila. Mrkající

Tajemné oko sépie - Kvarta 4.

14. června 2014 v 20:36 | Renata Štulcová |  Kapitoly - Kvarta
Pro nedočkavé čtenáře, kteří jsou napnuti k prasknutí, jsem se rozhodla uveřejnit další kapitolu čtvrté knihy, která navazuje na předchozí kapitoly. Pokud si je potřebujete osvěžit před čtením této, najdete je ZDE.
.

Oči sépie neznají barvy, ale hra světla jí odhaluje celý svět tak, jak ho jiní živí tvorové nevidí.
.
Když bolí hlava, je celý svět přítěží.
A mě bolí hlava, čím dál víc, klečela Marina u pohovky a masírovala si týl v jehož hloubi, někde uvnitř cítila nesnesitelný tlak.
Znovu se natáhla pro sklenici čisté vody. Přestože jich takových vypila od rána šest, jak jí nakázala Rusalka, její stav se stále nezlepšil. Celý svět jí vnikal do mozku, měla pocit, že se jí hlava roztrhne v půli. Už ani na Arthose myslet mi nejde, zoufala si a zkusila vstát, aby se mohla dívat z okna na jezero.
"A bude tě, Marino, ta bolest pronásledovat dokud se tvá šišinka nepročistí a nenaplní vodou. Pak pookřeješ a uvidíš svět úplně jinak," říkala jí před několika dny Rusalka. Jí o samotě a jejím spolužákům v učebně v těchto dnech metamorfózy vysvětlovala, co se s nimi vlastně děje. Jak probíhá důležitá část jejich metamorfózy zpátky v elementály.
.
Médea byla ve svém živlu, do slova a do písmene. Od narození, když pobrala trochu rozumu, se těšila, až se konečně stane nymfou, jak jí bylo dáno geneticky po matce. Jenomže nyní jí konečnou radost kalila starost o Marinu. A nejen jí.