Prosinec 2013

Anatomie mořských panen je kontroverzní

31. prosince 2013 v 8:01 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Skutečné mořské panny by toho moc nenaplavaly, kdyby vypadaly jako ty z filmů nebo ty, co plavou v aquaparcích v navléklých ocasech.
.

.
Porovnejme například delfína, který je savcem, jeho pohyb a kostru s pohybem a kostrou člověka navlečeného do ocasu s ploutví. Už jen zákony hydrodynamiky říkají, že představy hollywoodských filmařů a majitelů zábavných parků jsou trochu mimo mísu. Mořská panna v reálném moři...

Kde vzít energii k žití?

30. prosince 2013 v 13:04 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Tak mě něco napadlo a určitě nejsem první na světě. A dokonce možná, že vás to napadlo už dávno přede mnou. Totiž…
.
Snažím se denně při psaní 4. dílu Rafaelky dívat na svět Marininýma očima, očima patnáctileté nymfy, které se v tomto dílu otevírají brány léčitelství dokořán. A tak mě napadlo cosi okolo našich čaker.
.
Čakry jsou centra energie, kterou nezbytně potřebujeme k našemu bytí, žití, konání, k našemu zdraví a štěstí. Ty hlavní čakry se nacházejí v místech, která vidíte na obrázky z tetičky Wiki.
.
Budu o nich nyní chvilinku povídat a vám možná při pohledu na ně dojde to, co došlo mně...

Ke bydlí hrdinka knihy?

29. prosince 2013 v 15:50 | Renata Štulcová |  Zábava
Jak se realita a psaní knih zajímavě doplňují a vy z toho máte zábavu, se ukazuje i na fotografii, kterou jsem nedávno pořídila.
.
Chodím tou ulicí už dlouhá léta. Jak vypadá vila, v níž bydlí rodina Fialků, víme už od roku 2011. Ale teprve před Vánocemi jsem si všimla jisté podobnosti.
.
No, posuďte sami při pohledu na věžičku s pokojem hrdinky Mariny Fialkové. Ta si jí letos příliš neužije, právě se snaží připustit si, že nemá dvě nohy, že si nemůže jen tak sednou na židli, protože nymfí rybí páteře jsou sice ohebné, krásně se ve vodě stočí a zachytí i svou ploutev, ale do pravého úhlu se prostě neposadí.
.
A druhá věžička je z domu, kolem kterého často chodím. Tolik mi tu Marininu připomíná.
.

Inspirace pro knihu = oblázek

28. prosince 2013 v 15:30 | Renata Štulcová |  O psaní
Do života občas vstoupí události, které se vším zatočí, to pak na nějaké psaní nezbývá už čas. Na celý čtvrt rok jsem skoro nesedla k notebooku. Když už jsem u něj seděla, tak jsem připravovala pro naše žáky v Cabri Géométrie ú

lohy, které na ně budou čekat od počátku roku 2014. Naše matematická osmička i sedmička se má na co těšit.
.
Klidně sem tohle můžu napsat, protože blog s Rafaelovou školou z těch dvou chlapeckých tříd čte určitě málokdo Smějící se
.
Kdybyste chtěli...

Je spisovatelka člověk?

27. prosince 2013 v 21:10 | Renata Štulcová |  Zábava
Kdo mě nečtete, tak tohle radši nečtěte. Nevinný Mohlo by vám mé další odhalení přijít jako veliká podivnost.
.
Stalo se to, že jsem před chvílí dostala upozornění na hodnocení třetího dílu Rafaelovy školy - Rohů faunů a oči mi lezou z ďůlků. Na Heurece uživatelka Adéla uveřejnila k Rafaelově škole tuto větu...

Děkuju za štěstí

23. prosince 2013 v 22:19 | Renata Štulcová |  O psaní
Děkuju za další Štědrý den, který na Zemi prožíváme, přeju Vám všem čtenářům šťěstí o Vánocích a oznamuju dlouho očekávanou zprávu.
.
Totiž na podzim vyjde 4. díl Rafaelovy školy. Podtitul ještě s paní redaktorkou upravujeme, ale dobře víte, že se odehrává ve vodní říši mezi mořskými lidmi, nymfami, vodní faunou a flórou. Marina se dotkne dávné minulosti své maminky, do hry zase vstoupí Meluzína a vy se určitě ptáte, co Plantefolie? Usmívající se A kdože je ten Lev???
.
Neprozradím, ani když jsou ty Vánoce.
.
Loučím se vánoční písní. Třeba přivolám i trochu toho sněhu. Mrkající Aine by to uměla, já však nejsem Aine.
.

Čerti a inspirace spisovatele (2)

6. prosince 2013 v 22:23 | Renata Štulcová |  Kapitoly - Tercie

Pokračování článku Čerti a inspirace spisovatele kvůli včerejšímu počasí vychází až v dnešní chumelenici. S vyplazeným jazykem ALe co? Mikuláš je v kalendáři a svátek má ve skutečnosti Černunnos, král lesa. Nevím, jestli to tuší celá ČR, ale čtenáři Rafaelovy školy ano. Mimochodem, viděli jste v médiích ty děsivé čerty z Rakouska? A nyní už kapitola z knihy:
.
.
Protože se terciáni nedohodli demokraticky, kdo se převlékne za Mikuláše, kdo za anděly a kdo za tu čertovskou chásku, musel udělat nedemokratické rozdělení sám Černunnos. A tak si je zavolal všechny po večeři do učebny.
"Tradice vyžaduje, aby Mikuláše představoval někdo důstojný…" rozhlížel se po třídě, po tvářích studentů, které pod fauními rohy v plápolajícím světle voskovic vypadaly opravdu čertovsky.
"Třeba...

Čerti a inspirace spisovatele

5. prosince 2013 v 18:05 | Renata Štulcová |  Kapitoly - Tercie
Že je divné použít čerty jako součást děje, když jsou hlavní hrdinové zamilovaní, hlavní hrdinka v podivném nebezpečí a její matka se chová jako blázen? Ani se mi nezdá.
Však kdo knihu znáte, víte, co se v ní děje. Pro ty, kdo sem dneska přišli náhodou a knihu nečetli, ani ji v knihkupectví nedrželi v rukou, mám na zavzpomínání kapitolu o čertech. Je dvoudílná, protože tak dlouhé kapitoly se do blogu nevejdou. Usmívající se A jsem známá tím, že píšu dlouhé knihy. Třeba takový Nemetonburk (vyšel před 6 lety) má skoro 900 normostran. S vyplazeným jazykem A teď už příjemné čtení o událostech v Rafaelově gymnáziu, když mají terciáni před sebou akci "Mikulášská nadílka".
.