Vendeina recenze

29. srpna 2013 v 12:51 | Renata Štulcová |  Zábava
Kdyby mi bylo o polovinu méně, určitě bych si vedla knižní blog. Jako žákyně jsem si žádné čtenářské deníky nepsala, přestože jsem četla "o sto šest".
.
Měla jsem štěstí, že naše skvělé paní učitelky češtiny takové pitomosti jako čtenářský deník nevyžadovaly. Nechápu, jak jim to mohlo projít, ale je to tak. Úžasný
.
První zápisy o četbě jsem dělala až na gymnáziu. Ale to byla literatura doporučená, ne vše jsem četla pro zábavu.
.
Přiznám se vám však, že jsem přečetla z doporučených knih všechny. Ony totiž ty knihy patří do společného českého nebo evropského dědictví a obsahují náročný a krásný jazyk, na rozdíl od dnešního zjednodušeného a zobecněného jazyka, který má někdy do naší libozvučné češtiny daleko. Tak se totiž, bohužel, dnes píše a překládá velká část konzumního čteniva.
.
Tedy aby nedošlo k omylu, že se vysmívám literární výchově. V žádném případě. Ve škole bychom se měli o knihách bavit, i o knihách náročných s tématy, která nás moc "neba" a nezajímají.
.
No jo, to by muselo ministerstvo školství pochopit, že je potřeba přidat hodiny literatury, ne ale na úkor jiných předmětů. Jenže to znamená přidat do školství peníze, aby se zaplatili vyučující na ty další hodiny do rozvrhu každé třídy... Úžasný
.
Vzpomínám, jak jsem jednou přinesla deváťákům do hodiny angličtiny úryvky z Edgara Alana Poea. Věnovala jsem povídce The Black Cat opravdu celou hodinu. Žáci nestačili zírat a během polední přestávky upalovali do knihovny a půjčené exempláře jeho úžasných povídek (v češtině) kolovaly ve třídě několik týdnů.
.
Ale zpátky k...

tématu článku, který čtete. V současnosti se mi moc líbí, že dneska si lidé vedou blogy o knihách, což já nestíhám, když ty knihy navíc píšu.
.
Další z nadějné generace lidí kolem literatury je Vendea, která na svém blogu věnovaném knihám uveřejnila recenzi na druhý díl Rafaelovy školy - Tance nág. Kdo jste zvědavi, jak knihu vidí ona, nebo si případně chcete Tanec nág osvěžit v paměti, klikejte TADY.
.
Milovníkům čtení doporučuju u Vendey zůstat déle a inspirovat se v tom, co si dalšího můžete půjčit v knihovně nebo koupit a přečíst pro zábavu a odpočinek s knihou.
.
Mimochodem, vzpomenete si na dobu, kdy byla populární tato krásná píseň?
.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Teia Teia | Web | 29. srpna 2013 v 13:28 | Reagovat

Já se zase přiznám, že povinná četba jde lehce (těžce) mimo mě. Spíš čtu a čtu a občas mám štěstí, že se to zrovna shoduje s povinnou četbou (například moji oblíbenci Lermontov, Erben, Milton...)

2 ada ada | 30. srpna 2013 v 19:36 | Reagovat

My jsme do teď měli hodného učitele, který po nás povinnou četbu nechtěl. Ale učitelka, která nás bude učit teď je prý mnohem přísnější. No, čtenářský deník moc nemusím, přeci jenom radši čtu a čtu. Než pak popisovat učebnicově děj... :-D

3 maja maja | 30. srpna 2013 v 22:09 | Reagovat

My povinnou četbu máme a učitelka cca po 3 měsících si vybírá čtenářské deníky.Máme tam mít minimálně 4knihy.Jeden spolužák přečetl za ty 3 měsíce více jak 12 knih.Nevím ale,jeslti to byly ty tlustší nebo užší.Většinou ostatní přečetli tak 5-8 knih. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama