Srpen 2013

Vendeina recenze

29. srpna 2013 v 12:51 | Renata Štulcová |  Zábava
Kdyby mi bylo o polovinu méně, určitě bych si vedla knižní blog. Jako žákyně jsem si žádné čtenářské deníky nepsala, přestože jsem četla "o sto šest".
.
Měla jsem štěstí, že naše skvělé paní učitelky češtiny takové pitomosti jako čtenářský deník nevyžadovaly. Nechápu, jak jim to mohlo projít, ale je to tak. Úžasný
.
První zápisy o četbě jsem dělala až na gymnáziu. Ale to byla literatura doporučená, ne vše jsem četla pro zábavu.
.
Přiznám se vám však, že jsem přečetla z doporučených knih všechny. Ony totiž ty knihy patří do společného českého nebo evropského dědictví a obsahují náročný a krásný jazyk, na rozdíl od dnešního zjednodušeného a zobecněného jazyka, který má někdy do naší libozvučné češtiny daleko. Tak se totiž, bohužel, dnes píše a překládá velká část konzumního čteniva.
.
Tedy aby nedošlo k omylu, že se vysmívám literární výchově. V žádném případě. Ve škole bychom se měli o knihách bavit, i o knihách náročných s tématy, která nás moc "neba" a nezajímají.
.
No jo, to by muselo ministerstvo školství pochopit, že je potřeba přidat hodiny literatury, ne ale na úkor jiných předmětů. Jenže to znamená přidat do školství peníze, aby se zaplatili vyučující na ty další hodiny do rozvrhu každé třídy... Úžasný
.
Vzpomínám, jak jsem jednou přinesla deváťákům do hodiny angličtiny úryvky z Edgara Alana Poea. Věnovala jsem povídce The Black Cat opravdu celou hodinu. Žáci nestačili zírat a během polední přestávky upalovali do knihovny a půjčené exempláře jeho úžasných povídek (v češtině) kolovaly ve třídě několik týdnů.
.
Ale zpátky k...

Kdo může jásat?

27. srpna 2013 v 20:02 | Renata Štulcová |  Zábava
Napětí vrcholí, a já brzy půjdu na poštu, abych někoho odměnila za správné odpovědi. Kdo to bude?
.
Představte si, že na otázky z rozhovoru, který byl osmidenním maratonem a doufám, že vám zpestřil léto, přišlo na mailovou adresu Rafaelovy školy celkem 34 odpovědí.
.
A protože otázky nebyly jednoduché, na jejich zodpovězení jste si museli jste přečíst osm rozhovorů, zůstalo po kontrole 11 z nich úplně správných a ty jsme zařadili do losování.
.
Losoval syn spisovatelky a blogerky Edith Holé, která vlastně celý ten neuvěřitelný maraton otázek a odpovědí vymyslela. A tady na miniseriálu fotek můžete vidět, koho Kubík vylosoval.

Nedělní recenze

25. srpna 2013 v 10:51 | Renata Štulcová |  Zábava
Zítra mi končí dovolená, z plného psaní knih musím skočit do práce a psaní zase nechat na dobu, kdy jiní čučí do bedny. Mrkající
.
Na dnešek jsem si pro vás schovala recenzi, která vám oživí, o čem jste si četli ve třetím dílu Rafaelovy školy.
Možná vám také ledacos vysvětlí nebo přijdete na to, že té a té věci jste si v tom spěchu, kdy člověk hltá text, ani nevšimli.
.
Recenze vyšla na webu Vaše literatura a možná na něm zůstanete déle, pokud máte rádi knihy.
.
.
A ke čtení patří...

Má kniha v Rusku a jak dopadla soutěž o Rafaelku?

23. srpna 2013 v 19:42 | Renata Štulcová |  Zábava
Ano, až na Sachalin se dostala kniha, kterou jsem psala o sedmi divech světa. Objednalo si ji ode mne nakladatelství, které se vývozem českých knih zabývá.
.
Vy už víte, o jakou knihu se jedná z dřívějška, dneska se chci jen malinko pochlubit, že až v Sachalinské oblastní knihovně tak daleko od nás si ji čtenáři mohou půjčit.
.
Kdo by si má slova chtěl zkontrolovat, najde knihu na odkazu v knihovně
Pro neznalce azbuky - kniha je devátá zdola. Je oranžová a uprostřed obálky uvidíte skleněnou lupu a v ní pyramidy.
.
A nyní upozornění pro...

Luna na Googlu

22. srpna 2013 v 9:35 | Renata Štulcová |  Zábava
Občas nás známý vyhledávač pobaví, nezapomíná na důležité události naší planety, přitom je prezentuje velice vtipně. Zrovna dneska uplynulo 151 let od narození francouzského skladatele, který jako kdyby patřil do Rafaelovy školy. Všichni ho známe - jmenoval se Claude Debussy a tvořil v éře mého oblíbeného impresionismu. Tehdy se umělci snažili zachytit prchavé dojmy, pocity, barvy, stíny. Nic jednoduchého pro skladatele. Složte například skladbu o...

Kde si pobrečet?

20. srpna 2013 v 19:57 | Renata Štulcová |  Zábava
Každý z nás občas potřebuje nějaké místo, kam uteče ve chvíli smutku, kde si zavzdychá, pobrečí nebo zatrucuje. A nebo si tam taky může třeba nerušeně číst či snít - v tom lepším případě.
.
Marina Fialková v Rafaelově škole obtížně hledá místo, kde bude sama. Je stále obklopena spolužáky.
.
Všímaví z vás si jistě už uvědomili, že často odchází do parku, kde má svou oblíbenou staromódní lavičku, kam za ní málokdo přijde. Tam pak Marina dumá nad svými starostmi, sní o své lásce.
.
Máte taky...

Porcelánový profesor

18. srpna 2013 v 22:35 | Renata Štulcová |  Zábava
Pro šťastné čtenáře třetího dílu Rafaelovy školy - Rohů faunů mám dneska vlastnoručně vyfotografovanou fotografii jedné z hlavních postav knihy v podobě, v jaké ho potkávají hlavně v Řecku.
.
Tedy rohatého s kozíma nohama a s báječnou flétnou, která nese jeho jméno.
.
Ano, dobře jej poznáváte: profesor Pan, Černunnos, král lesa a zvěře.
.
Tuto porcelánovou sošku vyrobili v nejstarší české porcelánce v...

Tajemné mimikry

13. srpna 2013 v 14:59 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
jsem nevynalezla já, jak by se podle tohoto podivného slova mohlo čekat. Když se podíváte do tetičky Wiki, dozvíte se, že mimikry čili mimetismus nebo mimeze je termín označující povrchovou podobnost.
.
U zvířat je obvykle důvodem vzniku mimiker ochrana před predátory.
.
Také proto, že mnozí z vás právě čtou třetí vydaný díl Rafaelovy školy - Rohy faunů, tak jsem pro vás dneska nalezla v internetové verzi National Geographic fotografii...

Slyšet neslyšitelné, vidět neviditelné...

12. srpna 2013 v 14:26 | Renata Štulcová |  Zábava
tak bych začala článek o neuvěřitelném zážitku z neděle 11. 8., kdy jsem spokojeně dospávala po knižní akci, která se konala ve skanzenu na Modré vedle Velehradu.
Okno hotelu vedlo přímo na věže velehradské baziliky, vlastně jsem ji měla na dosah ruky přes ulici, jak je zřejmé z fotografie.
.
Že každou čtvrthodinu odbíjí zvony, mi nevadí, pootevřu oči, zavřu oči a spím dál i při otevřeném okně. Při jednom takovém odbíjení jsem dokonce vstala a nafotila svítání za bazilikou. Ale to pořád není to, o čem chci psát.
.
Ráno po sedmé začalo být odbíjení nějaké delší než čtyři + sedm. Nedalo mi to a vykoukla jsem z okna. Naprosto ztichlý kraj pokrývala hustá mlha, nad kterou stoupalo slunce. A velehradské zvony odbíjely dál a dál… Před třemi lety jsem do románu Mojmír - Cesta pravého krále napsala následující věty o zpěvu mnichů právě v bazilice na Velehradě...
.

Chtěli byste podpis do knihy?

8. srpna 2013 v 21:33 | Renata Štulcová |  Zábava
Nedokážu vyvěštit, kolik z vás - čtenářů si do soboty přečte tento článek a kolik z vás pochází z okolí Uherského Hradiště, Velehradu a Modré. Právě tam se v sobotu 10. 8. 2013 budu ve 14 hodin vyskytovat a besedovat.
.
Besedovat budu nejen já, ale hlavně archeologové, a to přímo ve skanzenu, kde se v sobotu a v neděli koná slavná Bitva o Veligrad. My tam totiž budeme vyprávět o práci na knize, kterou vidíte vpravo.
.
Kdybyste se do skanzenu nebo na Velehrad dostali, klidně se na mě můžete vrhnout i mimo besedu, například až si půjdu prohlédnout Baziliku panny Marie Nanebevzaté (tak se kdysi nazývala) a ráda vám podepíšu třeba také Rafaelovu školu nebo jinou z knih. Nevinný
.
Jinak se tak daleko zase hodně dlouho nedostanu.
.
A co ještě...

Přemýšlení nad recenzí, když je hodně dlouhá a objevná

6. srpna 2013 v 19:21 | Renata Štulcová |  O psaní
Každý z nás, kdo píše, je rád, když na knihu, kterou mu vydali, vyjde recenze. Mně se nejvíc zamlouvají recenze, při jejichž čtení se musím zamyslet, uvědomit si, že to a to jsem psala vlastně citem, a teď je to tady hezky psychologicky rozebráno. Taková recenze mi totiž pomáhá posunout se v psaní knih dál.
.
Paní Jana Semelková z Nakladatelství JaS dneska publikovala recenzi na Rafaelovu školu - Rohy faunů, kterou si můžete přečíst TADY. Doporučuju ji i vám, kdo se věnujete psaní, protože se v ní vlastně skrývají také takové zakuklené rady pro spisovatele. Paní Jana Semelková totiž pracuje s autory a knihami celý život, tak nám má co říci.
.
A dneska vám k tomu svému psaní prozradím...

Knižní hrdina pro tebe...

4. srpna 2013 v 19:28 | Renata Štulcová |  Zábava
Přiznám se, že dneska mě tato otázka napadla na facebooku, kde jedno nakladatelství uvedlo následující anketu:
.
Dnes je mezinárodní den přátelství. Se kterou literární postavou byste chtěli kamarádit ve skutečném životě?
.
Připravila jsem pro vás tedy anketu, kde se ptám trochu jinak: Se kterou postavou z Rafaelovy školy byste chtěli kamarádit ve skutečném životě?
.
A protože máte třeba jiné oblíbené...

Fantasy a česká jména

3. srpna 2013 v 18:01 | Renata Štulcová |  Zábava
Vy, čtenáři jste už dávno zaregistrovali, že v Rafaelově škole využívám česká a keltská jména, a pak občas i přímo řecká nebo překlady z řeckých jmen. A pak se samozřejmě mihnou i jména dalších národů: Diana (vidíte ji vpravo), Médea, Lucien...
.
Pokud vás zajímají další příklady jmen, tak tady jsou:
,
Česká snad ani nebudu zmiňovat, ta přece každý pozná, i když takový Tomáš Buližník nebo Vilém Sejkora nejsou k zahození.
.
Z keltských vzpomínám třeba na Arthose či Aine.
Řecké jméno je například Pan.
A překlad z řeckého pojmenování je Kelaíno Temnomraká.
.
Proč dneska otázku jmen vytahuju na světlo blogu?
.
Mám pro vás v tom vedru příjemnou recenzi Rafaelovy školy od Polgary. A právě ona se nad jmény zamyslela a to mě potěšilo, protože si také myslím, že není nutné dávat do knih jen anglická jména či jakési zpotvořeniny typu "čím víc písmenek l a y, tím více fantasy". Usmívající se
.
Recenzi můžete najít...

Mlsáte při psaní knih a při čtení?

2. srpna 2013 v 18:10 | Renata Štulcová |  Zábava
Nebo popíjíte čaj a kávu? Jen se pochlubte dole v anketě. Než ji zakliknete, můžete se mrknout na rozhovor, na který jsem odpovídla Janě Semelkové do magazínu Superrodina (Zde je odkaz).
.
Dozvíte se také další drby o Rafaelově škole a o spisovatelských inspiracích, které se podepsaly na Rafaelově škole i na Kronice Velké Moravy.
.
Léto je v plném proudu a já se topím ve višňovém džemu. Usmívající se Čímž jsem chtěla říct, že s psaním je to dneska u mě na pováženou.
.
Vidím opravdu téměř rudě...

Změna pozadí blogu - kóóónečně :-)

1. srpna 2013 v 16:16 | Renata Štulcová |  Zábava
Doufám, že jsem vás nevylekala, když jste tady právě brouzdali a četli si a najednou: ZELENÁ. Usmívající se
.
Konečně jsem stihla to, na co jste mě už upozorňovali. Tedy jestli při vydání třetí knihy by se nemělo potřetí změnit pozadí. Nebyl čas, až dneska jsem si ho našla a sedla k Corelu, abych si s obrazem obálky pohrála. Přitom jsem vyrobila i miniportrét Mariny a jejího Čerta.
.
Asi by vás zajímal Plantefolie, kdo máte knihu doma, víte, že jeho portrét tam není. Takže Marininu lásku si musíte představit po svém. A to je na čtení to nejhezčí. Můžeme nechat běžet naši fantazii na plné obrátky. Líbající
.
Krásné čtení vám všem, kdo knihu vlastníte. Odcházím do přírody...
.