Úplněk nejsou jen upíři

22. července 2013 v 9:55 | Renata Štulcová |  Zábava
Při úplňku spím nejlépe, ale to asi neplatí o většině ostatních. Dneska 22. 7. 2013 ve 20:16 se Luna zase zakulatí a mnozí budou opět neklidně spát. Moc Luny je silná, nádherná, a tak se projevuje nejen v našich životech, ale také v mnoha příbězích.
.
Dneska vzpomenu na úryvek z třetího dílu Rafaelovy školy - Rohů faunů.
.
Dobře víte, že jsem tuto knihu psala částečně na motivy Snu noci svatojánské. Navíc jsem slíbila, že budu podávat zprávy o VIP večeru nakladatelství Mladá fronta na Hradě, kdy po rautu následovalo představení Snu noci svatojánské a já byla všemu tomu přítomna.
.
Fotky, které vidíte...


jsem právě na tomto představení pořídila. A je patrné, jak důležitou roli hraje Luna v Shakespearově komedii Sen noci svatojánské.
.
Dneska si můžete přečíst kousek, který jsem psala právě podle Shakespeara, a přitom můžete zkoumat moje zatemnělé fotky. Rekvizita představující Lunu se velice povedla. Zajímavé je, že v realitě byla opravdu jasně bílá, a já ji mám na fotkách žlutou Nevinný A nyní už můj příběh:
.
Marina už potřetí četla text divadelní hry, kterou se má naučit. Teď v pátečním odpoledni seděla doma v pokojíku a kroutila hlavou: "Blbost, blbost, blbost. Sen noci Svatojánské je z roku 1600 a my žijeme teď. Ale jinak ten Oberon a Titánie se chovají jako mamka a náš profesor… Třeba tady, Čerte, poslouchej," zvedla Marina zase učitelsky prst a začala seznamovat svého ohaře se Shakespearem:
"Já řeknu Denise, která hraje vílu: Máš pravdu, vskutku jsem to já. Jako šprýmaře noci mě každý zná. Jsem Oberonův šašek a on se mým žertům směje…
Teď tady vyjmenovávám, co provádím.
A teď tady dál říkám té víle: Pozor, vílo, místo pro krále, přichází Oberon.
A víla na to: A zde má paní, a už duní hádka jako zvon.
A teďko z jedné strany přijde Oberon s doprovodem a z druhé Titánie s doprovodem a Oberon říká:
Á, schůzka při měsíčku, pyšná Titánie... (pokračování pod fotkou)
.
.
A Titánie na to: Cože? Ten žárlivý Oberon? Víly, jdeme pryč.
No, a teď se tady hádají o chlapečka, kterému umřela maminka a Titánie ho adoptovala.
Jenže Oberon ho chce jako svoje páže. Proto se hádají a vyčítají si, kdo byl komu kdy nevěrný, hrozně na sebe oba žárlí. Jako žárlí Pan na mamku. Mamka Panovi taky vyčítá jeho zálety…" zaksichtila se Marina nad scénářem. Čert jí naslouchal jako velký znalec poezie.
"A víš, Čerte, jak to dopadne? Hodně divně, protože když Titánie odejde, Oberon se rozhodne, že se jí pomstí a zavolá mě, tedy jako Puka, to jako mého bratra a řekne mu, tedy mně:
Pojď sem, můj milý Puku. Pamatuješ, jak jsem čekal na útesu a slyšel mořskou pannu sedící na delfínu? Ta kráska tak opojně zpívala, až se rozbouřené moře utišilo, aby ji nerušilo. A hvězdy padaly ke Gaie ze svých drah, aby mohly mořské panně naslouchat," četla Marina, zatímco Čert na ni upíral věrné oči.
"A teď přijde to nejpodivnější v celé hře, kamaráde. Dávej pozor. Já řeknu, že si na to pamatuju, a Oberon řekne:
V tom okamžiku jsem viděl, a to tys Puku nemohl vidět, Amora s lukem. Vznášel se mezi Lunou a Gaiou a mířil na Venuši trůnící na západě. Šíp lásky z Amorova luku vylétl tak zprudka, jako kdyby měl proklát sto tisíc srdcí. Viděl jsem, jak Amorova ohnivá střela ztratila žár v cudných paprscích vlahé Luny. A kněžna Venuše nezasažena přešla po nebi v klidném rozjímání.
Jenže jsem si všiml, kam dopadl Amorův šíp.
Padl na malý sněhobílý kvítek na západě. Ten kvítek zraněn znachověl a dívky ho zvou Planá láska.
Ten mi přines, kdysi jsem ti ho ukázal. Šťáva z něj, když se nakape na víčka spící bytosti, způsobí, že se ta bytost bláznivě zamiluje do prvního stvoření, které po probuzení spatří," vzdychla si Marina.
Podrbala Čerta, který postupně přilezl po posteli až k ní, a pokračovala: "Oberon mi přikáže:
Přines mi tu bylinku. A ať jsi zpátky dříve, než Leviathan upluje jednu míli. A já jako Puk Oberonovi řeknu:
Oběhnu celou Gaiu po rovníku, za čtyřicet minut.
Přinesu mu tu kytku, on její šťávu nakape Titánii na oči, když spí, a Titánie se zamiluje do osla."
Marina se zamyslela. Přece taková legrace nemůže být skutečná! Kytka, která se jmenuje Planá láska? Kytek znám ze školy stovky, ale Planou lásku jsme teda neměli. A divadelní hra napsaná před čtyřmi stoletími, že by se stala dneska? Nesmysl! Vždyť jak by to Černunnos udělal? Jak by se k mamce dostal, když spí? Přece by ho k němu její stráže nepustily? A mamka by po probuzení musela navíc spatřit Čerta a Mari zároveň. Fakt je to nesmysl. Málem bych tomu uvěřila. Proč já jsem takový snílek? Vždycky si něco vysním, a ona to není pravda, natáhla se, aby chvilinku snila o zítřejším setkání s Plantefoliem v bazénu.
Plavky mám staré, hlavně musím držet zatažené břicho. Snad se mu nebudu zdát tlustá?

"Marino," ozvala se zdola z kuchyně babička, "neměla bys už jít ven na to naslouchání pralátky? Za chvíli bude tma…"
.
.
Postavy na fotografii jsou právě vílí královna Titánie hraná Vandou Hybnerovou a král lesa Oberon představovaný Davidem Prachařem.
.
Články o moci Luny, jejich seznam najdete tady:
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ladyparanoid ladyparanoid | Web | 22. července 2013 v 10:42 | Reagovat

těším se na ten uplněk :)

2 Ecritte Ecritte | Web | 22. července 2013 v 12:05 | Reagovat

Sen noci svatojánské mi přijde jedna z nejstravitelnějších shakespearových her. Byla jsem na baletu a ohromil mě, až tedy na ty jména, dost se pletou, ale je to krásný pohádkový děj. Jinak při úplňku nemůžu usnout a už ho od rána všichni v rodině pociťujem, jedna hádka za druhou xD

3 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 22. července 2013 v 13:00 | Reagovat

[2]: Ta jména jsou tam záměrně tak matoucí, právě aby se podtrhlo, jak je vše zamotané, jak všichni blázní a Puk pak neúmyslně očarovává nesprávné osoby.
Jinak úplně vše násobí, takže i ty hádky. O_O

[1]: Taky se na něj těším. 8-)

4 LIJA LIJA | 22. července 2013 v 22:08 | Reagovat

Dneska spim pod širákem takže úplněk nádherně uvidím :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama