Pronásledují mě knihy?

4. července 2013 v 8:05 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
V pondělí jsem navštívila výstavu jednoho z největších esoteriků, který to o sobě nikdy neříkal, snad se ten název kdysi ani nepoužíval takhle zprofanovaně jako v současnosti. Ano, byla jsem v Obecním domě na výstavě plakátů Alfonse Muchy, a přestože jeho dílo částečně znám, nestačila jsem se divit.
.
Obraz, který vidíte vpravo, mi dříve unikal. A jak jsem před ním stála, hned mi bylo jasné, že mě má nová kniha legračně pronásleduje, že se dívám na scénu z Rafaelovy školy, kdy Marina medituje s pani Lunou. Marina ví, že elementálové vidí Lunu jinak, než my lidé. Sama, protože je stále ještě zčásti člověkem, takový obraz nevidí, ale tuší, že možná jednou na ni podobný pohled čeká.
.
Osvěžím vám paměť, tedy vám, kdo jste třetí knihu před vydáním tady na blogu četli, a vám, kdo jste ji nestihli, možná zprostředkuju velké překvapení. Tak jen se začtěte a k tomu si můžete hrát hudbu z videa na konci článku, skladbu zvanou Svit Luny.
.
A nyní už úryvek z 9. kapitoly nazvané Kravské rohy v srpku Luny:
.
Luno, oslovila Marina královnu nočního nebe, já jsem se narodila, když jsi byla v prvním úplňku ve Štíru.
Já vím, že to víš, ale mám s tebou rozjímat a vážně nevím jak. Jak tě uslyším?
Marina se pokusila zastavit proud myšlenek, snažila se na nic nemyslet a hypnotizovala Lunu, kolem níž proplouvaly mlžné závoje...
.
Já vím, Marino, kdy ses narodila. Vím o všech a o všem na celé Gaie...


.
Marina zavrtěla hlavou. V myšlenkách jsem slyšela svůj vlastní hlas, ale tím hlasem mluvil někdo jiný. To musela být... ona! skousla si rty překvapením. Tak takový je rozhovor s paní Lunou... Prostě se jen usadím, nemyslím a dívám se a čekám na myšlenky. A ony přijdou myšlenky od ní...
.
Všechno na Gaie, Marino, je pod mým vlivem, pod vlivem cyklu, který trvá měsíc, od úplňku do úplňku. Přibývání a ubývání mé záře má vliv nejen na elementární bytosti, ale též na lidi, zvířata, rostliny, kameny, vodu, city, a dokonce i nemoci a jejich léčení. Od tvého narození se těším, až ti budu předávat staré vědění. Uplynulo kratičkých čtrnáct let a já mohu začít...
.
Vtom Marina ucítila, jak jí stříbrné světlo jiskří na vílím amuletu, na snítce jmelí svatyně Alby, kterou nosí na krku od první metamorfózy.
Vzala přívěsek do prstů a zeptala se: "Ty, Luno, určitě víš, kdo je paní Alba. Všichni s tím tajemstvím nadělají takové cavyky, i mamča. A v knihovně mě paní Zlatuše do oddělení s knihami o paní Albě prostě nepustila. Mají tam zamčené dveře. Prý dovnitř můžeme až v oktávě. Jenže nechápu proč? Mohla bys mi to prozradit? Co je to za tajemnou paní?"
.
Viscum album, jmelí bílé, napadl Marinu latinský název jmelí, jak se ho učili v bylinářství u profesora Valeriána. No jo! Album je bílý, alba pak bude bílá, paní Alba je Bílá paní...
V tom okamžiku se světlo Luny rozjasnilo, Marina kolem ní spatřila auru jako bělostný oheň.
.
Bílá paní, paní Alba jsem já...
.
Marina nevydržela a vyskočila ze židle. Otevřela okno dokořán. Jemný mlžný opar se vlnil kolem Luny jako hedvábný šat, s nímž si pohrává vítr, a Marina náhle chápala. Bílá paní, která se za nocí zjevuje lidem, je paní Alba. Paní Luna.
"Podívej, Marina si větrá," zaslechla hlas jedné z lipových dryád. Shlédla ze svého okna a vykulila oči. Podzimní noc byla sice chladná, přesto se dryády pod okny protahovaly od pasu nahoru nahé.
Nestydy jedny. Co kdyby je někdo spatřil? lekla se. Třeba nějaký řidič a naboural by pak...
"Dobrý večer, vám není zima?"
"Ale jdi, Marino. Ve světle naší paní Alby nemůže být nikomu zima. A navíc nám podává závoje ze své róby," usmívala se levá dryáda a Marina spatřila, jak si s mlhou pohrává jako s jemným šifonovým šálem. Tak teď už ničemu nerozumím, ztuhla Marina. Světlo, které Luna posílala ke Gaie na Marinin obličej, bylo pohlazením. Uklidňovalo. Marina nemyslela vůbec na nic. Dokonce i na Plantefolieho na okamžik zapomněla. A pak zaslechla další slova paní Alby.
Lidé ze mě, Marino, vidí jen část mé tváře, tu část, která ztuhla na kámen, aby mohla odrážet paprsky mého bratra Slunce. Někteří lidé a všichni ostatní na Gaie mě však vidí celou, jak kráčím po Gaie. Takto mě vidět se právě začíná dařit i tobě.
Vtom Marina spatřila koutkem oka, jak se v liánách břečťanu, který porůstá vilu, cosi mihlo. Luna, Neluna, Marina vyjekla, prudce zabouchla okno a vletěla pod peřinu.
Mám křičet o pomoc? Ale Julián je venku a taťka chrápe, až se dům otřásá, a nevzbudil by ho ani výbuch, klepala se pod peřinou. Kde mám mobil? vystrčila hlavu.
Mobil neviděla, ale všimla si, že Čert probuzený ránou okna upřeně hledí na parapet.

Zatajila dech. Lunino stříbrné světlo se právě dralo skrz okno na postel a Marina v něm se strachem pozorovala kmitání čehosi, co se podobalo průsvitnému motýlovi. To je přeci malý elementál! Přišel si pro dobroty na okně! došlo jí konečně. Zaradovala se, ale neodvážila se k oknu, aby ho nevyplašila jako ptáčátko. A paní Alba ji svým světlem ukolébala k spánku jako maminka batolátko.
.
Obrázek: http://alphonsemucha.org/Moon%20Alphonse%20Mucha.jpg
.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Edith Holá Edith Holá | Web | 4. července 2013 v 13:37 | Reagovat

Tak tenhle obraz taky neznám. Každopádně včera jsem pro trojku nestihla zaběhnout. Tak snad dnes. Beru dvě i pro neteř.

2 Biby ♥ Biby ♥ | Web | 4. července 2013 v 14:52 | Reagovat

Nádherný obraz! Aj hudba! :-)

3 Tes Tes | Web | 4. července 2013 v 16:21 | Reagovat

Ahoj, mužu poprosit o hlas? http://www.nejkocka.cz/kocky/mina-tereza-hovorkova děkuji

4 loliq loliq | 5. července 2013 v 23:12 | Reagovat

Měsíční svit od Debussy, nádherná píseň a obraz taky.

5 Hakuka Hakuka | Web | 28. července 2014 v 13:10 | Reagovat

To mi připomíná jeden zážitek, kdy jsme s tlupou studentů filosofie vyrazili do galerie moderního umění a na tamních obrazech hledali Platona. :-D Našli! Dokonce tam byl obraz koňského spřežení jako z oka vypadlý jédné jeho alegorii. :-D
Svět jako by se stavěl přesně tak, jak se na něj díváte. Nastavoval se do zrcadla. Pak se jeden nesmí divit, že má pocit, že ho vlastní postavy a představy nahánějí po světě. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama