Psychohra se čtenáři

14. května 2013 v 21:43 | Renata Štulcová |  O psaní
Miluju knihy, které dokážou vtáhnout čtenáře do děje. Nebudu je vyjmenovávat, protože třeba zrovna tyto by jiné do děje nevtáhly. Pro ně by zase byly jiné tituly, v kterých autor svým vyprávěním působí tak, že při jejich čtení ztrácejí čtenáři třeba pojem o realitě nebo soucítí s hrdinou...
.
Minulý rok jsem vám vyprávěla, odkud pochází, odkud jsem vzala nezvyklá jména v Rafaelově škole. Nejsou to žádné moje výmysly (jak se kdosi myslně domníval), ale keltská jména z jazyka našich dávných předků.
.
Dneska vám povyprávím o příčině i důvodu, proč se v příběhu už celé tři knihy objevují...


přirovnání, která bláznivě popisují Marininy krásně hnědé oči.
.
Všechno začalo tím, že v prvním díle knihy přirovnává Marinin děda její oči k čokoládě, ke zvědavé čokoládě.
.
Kdo z vás se díváte při rozhovorech s lidmi lidem do očí, víte, že "oko je do duše okno". Sama si všímám, že mnozí lidé oční kontakt dnes nějak nevydrží, často uhýbají očima. Oči totiž mluví za nás, ale i to uhýbání prozradí to nevyslovené. A není to zrovna nic, čím by se ti uhýbači mohli chlubit.
.
Marininy oči stejně jako oči nás všech také prozrazují její rozpoložení, proto ji její děda často nazývá různými přezdívkami: zvědavá čokoláda, překvapená čokoláda... Jenže - nemůže být celá kniha rozhovorů s dědečkem. Proto tyto jeho výroky dávám Marině já, když popisuji její reakce v příběhu.
.
Marina nikdy z dědových přezdívek neskákala dva metry vysoko. Nyní dospívá a ve třetím díle je těchto "čokolád" už mnohem méně, přesto se objevují. Korunu všemu nasadil Plantefolie, kterému "bliklo" a přišel na to, že má Marina oči jako čokoládu. Tím svou lásku příliš nenadchl. A já mnohé čtenáře taky ne, protože už jim to stejně jako Marině jde na nervy.
.
Přiznávám, že přesně tak to má být. Abyste mohli s Marinou sdílet její pocity, pochopit její smutný vztek nad tím, že už není malá, ale mnozí ji tak berou, musíte se i vy s ní naštvat. Prozrazuji, že až Marina skutečně vypění nad přirovnáním svých očí k čokoládě, samozřejmě to odnese postava, která si její nevděk nezaslouží. Ale tak už to bývá. Život není právě dvakrát spravedlivý. Nevinný
.
Nevím, jestli vás napadne, která z postav se ocitne v Marinině bouři, když její oči nazve čokoládovými... Samozřejmě vám ji neprozradím... Stačí, že jsem vám prozradila jednu z psychologických hříček, kterou na vás zkouším. Mrkající
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tereza Tereza | 15. května 2013 v 8:35 | Reagovat

Tak to jo, taky jsem si říkala, že v tercii, když je jí 14 je takové přirovnání dost dětinské. Ale líbí se mi. Já totiž znám jednu spolužačku, na kterou by přirovnání sedělo. :-)

2 Kikulka Kikulka | Web | 19. května 2013 v 13:15 | Reagovat

Pěkný chyták, jak "naštvat" čtenáře :-)

3 Mandy Mandy | 30. března 2015 v 18:09 | Reagovat

Jo ták. :-) Tak to je dobrý. :D Už jsem moc zvědavá, kdo to chudák odskáče... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama