I naši praotcové věděli...

20. května 2013 v 6:45 | Renata Štulcová |  Gaia
...a pěkně nám to oznámili na tom nejviditelnějším místě, kde jsem se zastavila včera při cestě z výstaviště (ze Světa knihy) na Hlavní nádraží. Ehm, trochu zacházka, já vím, jenže jsou místa, která můžu vidět znovu a znovu. I přestože se musím prodírat davy turistů v takovém létě, jaké právě vládne naší zemi.
.
A co že to věděli naši praotcové? Nyní nemám na mysli Čecha, nýbrž vědce z Karlovy univerzity, jmenovitě Mistra Jana Šindela (dnes by se psalo Mgr. Jan Šindel a možná by měl i doktorát a nějakou tu docenturu a proferusu). Po Janu Husovi se stal rektorem univerzity a má na svědomí astronomické zařízení na Orloji datované do roku 1410.
.
Na tom zařízení, které je sestavené podle astrolábu, můžeme do dnešních dní sledovat polohu Slunce ve Zvířetníku a hlavně polohu Luny ve Zvířetníku.
.
K orloji jsem kupodivu dorazila chvilku před čtvrtou odpolední, takže jsem zachytila apoštoly na procházce. Zvláštní je sledovat davy lidí, jak sledují to středověké loutkové divadlo. Ať sem přijdete když vám jsou tři nebo po několika desítkách let, orloj uchvacuje lidi stále stejnou měrou. To si vždy uvědomuju. Pokaždé turisté z daleka i blízka se stejným nadšením představení sledují a po zavření okýnek tleskají.
Usmívající se
.
Pořídila jsem několik fotografií a pro ty, kdo jsou z takových astrologických a astronomických mašinek "blázni", jsem vyznačila...


kde najdou Lunu (bílý ovál) a Slunce (žlutý ovál). Můžete si povšimnout, že v neděli odpoledne 19. 5. 2013 a platí to i 20. 5. 2013, stojí Slunce na rozhraní znamení Býka a Blíženců a Luna si právě hoví ve znamení Panny. Navíc je na lunární kouli vidět horní světlou polovinu a dolní tmavou. To znamená, že na nebi je v noci Luna vidět také tak a my se blížíme úplňku.
.
.
A to právě už naši praotcové věděli - jak Luna ovlivňuje naše životy i vše ostatní na Zemi. Nepotřebovali si shánět drahé lunární kalendáře, prostě si došli na Staroměstský rynek a omrkli situaci na orloji.
.
A co z dnešního rozložení vyplývá?
.
Například: Panna ovlivňuje trávení a protože Luna právě přibývá, všechny přijaté vitamíny naše těla krásně zužitkují, proto nezapomeňte dneska na vitamíny, ořechy a semínka, na čerstvou zeleninu a ovoce.
.
Dobře drží účesy, tedy pokud neprojdete labskou mlhou, jaká bývá tady v Polabí. Na tu je i souhvězdí Panny krátké. Křičící
.
A ještě krátce dva postřehy: ta kamenná zvířátka v kruhu kolem jsou z dílny Petra Parléře (stavitele Chrámu sv. Víta). Kostra pod vykřičníkem je tím, co zbylo z dávné keltské bohyně Morany. Ta chudák dopadla v lidských očích... Však se k ní v poslední osmé knize Rafaelovy školy dostaneme, nečeká nás žádná legrace. Naopak. Konec bude zvláštní... Dobrý, ale zvláštní.
.
Ráda končím hudbou, proto dneska vážné téma doplním rozjímavou melodií
.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ▲ Korry ▲ ▲ Korry ▲ | Web | 20. května 2013 v 16:48 | Reagovat

Strašně mě štve, že jsem se za vámi přes celou Prahu na Výstaviště nedostala...
Měla jsem jet s kamarádkou, ale ta dala přednost koním a rodiče mě samotnou nepustili. Můžu se zeptat, kdy budetet mít 'podobnou' akci v Praze?

2 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 20. května 2013 v 20:27 | Reagovat

[1]: Nedá se nic dělat, podobná akce by se hodila, protože jsme po těch 50  minutách zjistili, že bychom mohli mluvit celé dopoledne. Psaní je zajímavá tvůrčí činnost.
Netuším, jestli někdy něco podobného budu v Praze mít nebo se něčeho účastnit. Kdyby náhodou jo, dám sem na blog vědět včas.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama