Květen 2013

Nesmějte se babičkám...

23. května 2013 v 20:12 | Renata Štulcová |  Zábava
...protože jednou zjistíte, že měly pravdu, a už jim to nebudete moci říci. Bude pozdě. Tak zní rada, které nikdo v mládí nevěří, ale stačí, aby uběhla nějáká ta léta.
.
Každý máme nebo jsme měli nejméně dvě babičky. Dneska a tady na blogu vzpomenu na tu, která žila na Mělníku kousek od říčky Pšovky. Ano, té Pšovky nesoucí jméno slavného kmene, z něhož si Bořivoj přivezl na Křivoklátsko manželku Ludmilu.
.
O dějinách naší země nechci zrovna teď mluvit. Já právě stojím ve vzpomínkách v babiččině obýváku...

Rozhovor pro Autorský klub

22. května 2013 v 14:45 | Renata Štulcová |  O psaní
Jak se dá ušetřit vzácný spisovatelský čas? Jak si vypracovat úspornou metodu, abyste neproseděli hodiny před prázdným monitorem? Jak napsat aspoň stránku při každém usednutí k notebooku? Vše se dočtete v rozhovoru, který se mnou dělala blogerka Sussanah .
.
Rozhovor vyšel na blogu Autorského klubu a schovává se pod následujícím odkazem TADY.
.
A k rozhovoru ještě příjemná hudba, až si budete číst...
.

I naši praotcové věděli...

20. května 2013 v 6:45 | Renata Štulcová |  Gaia
...a pěkně nám to oznámili na tom nejviditelnějším místě, kde jsem se zastavila včera při cestě z výstaviště (ze Světa knihy) na Hlavní nádraží. Ehm, trochu zacházka, já vím, jenže jsou místa, která můžu vidět znovu a znovu. I přestože se musím prodírat davy turistů v takovém létě, jaké právě vládne naší zemi.
.
A co že to věděli naši praotcové? Nyní nemám na mysli Čecha, nýbrž vědce z Karlovy univerzity, jmenovitě Mistra Jana Šindela (dnes by se psalo Mgr. Jan Šindel a možná by měl i doktorát a nějakou tu docenturu a proferusu). Po Janu Husovi se stal rektorem univerzity a má na svědomí astronomické zařízení na Orloji datované do roku 1410.
.
Na tom zařízení, které je sestavené podle astrolábu, můžeme do dnešních dní sledovat polohu Slunce ve Zvířetníku a hlavně polohu Luny ve Zvířetníku.
.
K orloji jsem kupodivu dorazila chvilku před čtvrtou odpolední, takže jsem zachytila apoštoly na procházce. Zvláštní je sledovat davy lidí, jak sledují to středověké loutkové divadlo. Ať sem přijdete když vám jsou tři nebo po několika desítkách let, orloj uchvacuje lidi stále stejnou měrou. To si vždy uvědomuju. Pokaždé turisté z daleka i blízka se stejným nadšením představení sledují a po zavření okýnek tleskají.
Usmívající se
.
Pořídila jsem několik fotografií a pro ty, kdo jsou z takových astrologických a astronomických mašinek "blázni", jsem vyznačila...

Rozzuřený topol

18. května 2013 v 13:14 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Mezi dryády s lidským tělem a s kořeny od pasu jsme se ještě nedostali, přesto mně to nedá a uveřejním dneska fotku topolu, který roste vedle naší zahrady. Minulý rok, když jsme na ní zrovna nebyli, přijeli ti, co se starají o zeleň ve městě a okolí a topol ostříhali. Výsledek jejich práce vidíte na fotce. Zvláštní... Strom vypadá pěkně rozzuřeně. Snad si ty větvě schoval a pak jimi na střihače hrozil. Kdoví...

Psychohra se čtenáři

14. května 2013 v 21:43 | Renata Štulcová |  O psaní
Miluju knihy, které dokážou vtáhnout čtenáře do děje. Nebudu je vyjmenovávat, protože třeba zrovna tyto by jiné do děje nevtáhly. Pro ně by zase byly jiné tituly, v kterých autor svým vyprávěním působí tak, že při jejich čtení ztrácejí čtenáři třeba pojem o realitě nebo soucítí s hrdinou...
.
Minulý rok jsem vám vyprávěla, odkud pochází, odkud jsem vzala nezvyklá jména v Rafaelově škole. Nejsou to žádné moje výmysly (jak se kdosi myslně domníval), ale keltská jména z jazyka našich dávných předků.
.
Dneska vám povyprávím o příčině i důvodu, proč se v příběhu už celé tři knihy objevují...

Čekání na nymfy...

12. května 2013 v 8:49 | Renata Štulcová |  Zábava
...v naší republice bez moře je docela náročné, zvlášť když místo o nymfách vyprávím historickou beletrii pro dospělé o bájné Kazi. A podezřele dlouho mi to trvá. Překvapený A ještě podezřeleji déle mi to trvat bude, protože zapisuji příběh, který jsem vytahovala z pralátky Zásvětí desítky let. Mrkající Samozřejmě se s ním piplám a piplám, abych ho dokončila k "obrazu svému".
.
Protože čekáte na nymfy, čili na 4. knihu Rafaelovy školy s podtitulem Šupiny nymf, a ono nic, napadlo mě upozornit vás na knihu, kterou jsem si ze zvědavosti koupila a po Kaziině příběhu si ji hodlám přečíst, než se rozepíšu o Marině v říši nymf.
.
Možná dokonce ji už někteří z vás doma máte. Jmenuje se, jak napovídá obálka, Mořské panny - Kouzelný podvodní svět mořských lidí a napsala ji Doreen Virtue.
.
Přečtená bude tak, hádám, za...

Recenze oddechové knihy

11. května 2013 v 17:40 | Renata Štulcová |  O psaní
Opravdu jsem si kdysi dala za úkol, když jsem začínala psát Rafaelku, že tahle kniha bude nejen objevná a objemná, ale hlavně pro dívky a ženy odpočinková. Takže jsem samozřejmě ráda, když se v recenzi dočtu, že kniha působí odpočinkově.
.
Již zmíněnou recenzi si můžete přečíst TADY. A zatímco budete číst, klidně si pusťte odpočinkovou relaxační hudbu z následujícího videa.
.

Blogování = krok ke knize

10. května 2013 v 18:55 | Renata Štulcová
Chcete si pobesedovat o psaní na blog, ze kterého může vzniknout kniha? Pak jste zváni v neděli 19. května na pražské výstaviště v Holešovicích do Průmyslového paláce, kde se v Literární kavárně (pravé křídlo - balkon vlevo) bude mezi 12:00 - 12:50 besedovat o on-line psaní na blog, z něhož vznikla nejen Rafaelova škola (tudíž budu v kavárně besedovat i já), ale také knihy dalších autorů...
.
Probere se...

Mám po korekturách, zase píšu

8. května 2013 v 13:00 | Renata Štulcová |  Zábava
Odskakuji sem k blogu z Kaziina příběhu, který zase už konečně píšu. Opravdu odskakuji od vedlejšího stolu, protože nikdy nepíšu připojená k internetu. Je to žrout času, který nám byl vyměřen, dokáže úspěšně zdržovat od práce, která má být udělána.
.
A já ten Kaziin příběh prostě MUSÍM už napsat. Nevinný
.
Kronika Velké Moravy je v prodeji a já právě dokončila korektury třetího dílu "Rafaelky" - Rohů faunů pro Mladou frontu a pro tento blog mám několik aktuálních ilustrací. Dneska ve svátečním volnu, kdy si připomínáme ukončení války, ačkoli ono se ještě pak dlouho bojovalo... Zamračený uveřejňuju podobu hradu krále lesa Černunna, který se stal dosti populární postavou knihy.
.
Připomínám, že hrad je dřevěný, uprostřed hlubokých lesů, obývaný nejen fauny, ale taky zvířaty. Protože nevlastním skener, pořídila jsem fotku obrázku fotoaparátem, takže přivřete oči nad kvalitou mé fotky.
.
Jo, abych nezapomněla, kniha by měla vyjít...