Královna smrti a král života

3. října 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  Gaia

aneb

Všichni jsme z hvězdy

V předposlední kapitole třetího dílu Rafaelovy školy jsem psala o předávání vlády mezi Marenou, královnou smrti, a Černunnem, králem života.
.
Určitě jste každý slyšeli o jarním vynášení smrtky Morany, Mareny, Mařeny... což jsou různé tvary jednoho dávného jména. Jména královny zimy a smrti.
.
Kdo je rohatý Černunnos s kozími kopýtky - to nechám na vás, určitě na jeho skrytou totožnost přijdete sami. Usmívající se
.
Jinak je zván králem lesa a často i zeleným mužem.
.
Tito dva se dělí o vládu nad...


... dvěma polovinami roku.
Od prvního máje do Dušiček vládne Černunnos, přes zimu, od Dušiček do Čarodějnic vládne Morana.
.
Vláda Černunnova je dobou jarního klíčení, rozpuku, rozmnožování, zrání, sklizně. V době Moranina působení dochází k odpočinku, usínání a umírání. Proto se stala Morana symbolem strachu, děsivou čarodějnicí, přestože její vládu potřebujeme.
.
K tomuto článku mě inspiroval obrázek, který jsem zachytila na facebooku. Vidíte sami kruh proměny listí. Jeho pravá polovina náleží Černunnovi, levá polovina je Moranina. Prostě fotka graficky znázorňuje dávný biblický citát: "Prach jsi a v prach se obrátíš."
.
Mimochodem, ten prach...
.
Vědci před několika lety uveřejnili teorii na základě výzkumů, že život na Zemi vděčí za svůj vznik výbuchu supernovy. Ano, smrt obří hvězdy způsobila vznik Země a života na ní.
.
Většina kosmu je vyplněna dvěma prvky: vodíkem a héliem. Jenže my nejsme jen z vodíku a hélia. Takže kde se všechny ty ostatní prvky vzaly? Odkud jsou jód, měď, železo, zinek...
.
Pocházejí ze supernov a při výbuchu se dostanou do kosmu. A tak se do kosmu dostaly i prvky, které vytvořily naši sluneční soustavu a posléze i život na Zemi (Gaie) a naše těla.
.
Všichni pocházíme z jedné hvězdy... Z mlhoviny, která se po výbuchu vytvořila... Z hvězdného prachu...
.
Mimochodem, že se zase vracím k té Moraně. Uhádli byste jaké jiné jméno ještě dostala?
.
.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LuLu Fairy LuLu Fairy | 3. října 2012 v 9:25 | Reagovat

Žeby dostala jméno smrtka?

2 Elis Elis | 3. října 2012 v 17:11 | Reagovat

Jé, to jsem měla na profilu na facebooku!! Taky se mi ten obrázek moc líbí!! :)

3 Kikas Kikas | 3. října 2012 v 20:29 | Reagovat

[1]: Kdepak,četlas Nemetonburk aneb zlatá brána? Tam přeci bylo, jestli si dobře vzpomínám, jak tam Morana trávila nějaké období mezli lidmi a smrtka byla její pobočnice, která procházela bránou když byla na obloze Luna i Měsíc....Že mám pravdu...Vzpomínám si dobře že jo??? Abych tu něco neplácala, vždyť je to šest let, co jsem zl. bránu četla...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama