Existence jednorožců

20. října 2012 v 15:44 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Při redigování a úpravách rukopisu, vlastně už desáté knihy, kterou chystáme do vydání, jsem právě včera upravovala pasáž, kdy se Marina setkává ve svatyni Alby ve snu v jiném rozměru se svým jednorožcem, jemuž plane zlatá hříva, a od kopyt jiskry odlétají. Jednorožec jí pomáhá, zachraňuje její lásku, jejího Lva, avšak po probuzení po něm není ani vidu ani slechu.
.
Marina v předchozí knize v Tancích nág udělala během zimního slunovratu pokus, aby měla hmotný důkaz, že se s jednorožcem opravdu ve snu v jiném rozměru setkala...


Neprozradím vám ho, abych ty, kdo Tance nág budou teprve číst, nepřipravila o zážitek z četby.
.
Zamýšlela jsem se při redigování nad jednorožci, nad tím, co z nich udělaly současné knihy.
.
Již ze starověké Číny máme zprávy o rohaté, šupinaté bytosti s kopyty, která divoce vyhlíží, ale koná dobro. Prý se dokonce roku 2 900 př. n. l. zjevil jednorožec císaři, když před ním vystoupil z vody a předal mu umění písma.
Jednorožec se prý zjevil i Čingischánovi a zachránil tak Indii.
Julius Caesar, který kromě válčení také rád psal, ve svých zápiscích O válce galské vypráví o životě Keltů a zmiňuje se o jakémsi zvířeti podobném jelenovi, jemuž ze středu čela vyrůstá roh mnohem delší a rovnější, než jsou všechny známé rohy zvířat.
.
Také ve Starém zákoně najdeme zmínky o jednorožcích (či volech). Jenže tam jednorožcovo zjevování nejde dohromady s dogmaty kolem víry, proto se v některých překladech snaží překladatelé jednorožce nahrazovat dokonce nějakými opisy, jinými ději a vysvětlováním, co prý měl autor Bible na mysli, když použil slovo jednorožec. No, řeknu vám, vznikají tak úžasné biblické - ne překlady - nýbrž paskvily.
.
O zjevování dobrých bytostí jednorožců, kteří ale nejsou tunovými koňmi s rohem, jak si je většinou představuje novodobá literatura, se zachovaly pověsti snad po celém světě. Dokonce v Babylónii se vyprávěl příběh o Lvu a Jednorožci, o Slunci a Luně.
.
Mohla bych ještě zmínit mnoho a mnoho pověstí, ale ráda bych se zamyslela nad jiným problémem. Dneska jsou jednorožci téměř vykázáni do fantasy literatury, v níž se vyskytují jako hmotný biologický druh nadaný určitými elfími vlastnostmi. Čili s nimi autoři často padají do hmoty a jednorožci se stávají přitažlivými domácími mazlíčky, kašpárky na přilákání čtenářů. Asi je to smutný jev dneška všeobecně. Přitom doba přeje duchovnu.
.
A přitom podle všeho, co se o jednorožcích dochovalo, jsou anděly zjevujícími se v podobě koní. Na východě Gaii dokonce v podobě jakýchsi koz či dokonce draků.
V našem trojrozměrném prostoru nejsou hmotní. Jsou pro lidi nepolapitelní, nepochopitelní. A to tak, že například německý básník Rielke o nich napsal zvláštní básně ve sbírce Sonety Orfeovi. Myslím, že zajímavě vystihl jednorožce například v této, která se musí pomalu číst. A tou to básní klasika se s vámi pro dnešek loučím. Možná teď do té mlhy, která tady kolem Labe stále vládne, půjdu hledat anděly a jednorožce.
.
Ó, toto jest to zvíře, jehož není.
Nevěděli to, a přec buď jak buď
je milovali, - šíji, krok a hruď
až po jas tichý jeho pohledění.
.
Nebylo sic. Však že je milovali,
vznik ryzí tvor. Vždy dosti místa měl.
V něm, bíle vynechán a z touhy zralý,
zdvih lehce hlavu; téměř nemusel
.
ani už být. Jej ničím nekrmili,
leč tím, že je snad, jen tou možností.
Ta tvoru tomu dala tolik síly,
.
že roh, jen roh mu z čela vyrazil.
I přistoup k panně v čiré bělosti -:
v zrcadle stříbrném a v ní pak byl.
.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Japonsky dum a rozhovory Japonsky dum a rozhovory | Web | 20. října 2012 v 16:51 | Reagovat

Docela mě tento článek zaujal, O jednorožcích jsem už něco slyšela, ale jestli jsou skuteční to nevím, moc jsem po nich nepídila, ale v kihách jsou opravdu zajímavé. A knihu o které jste se zmińovla, mě docela zaujala.

2 Kikas Kikas | 20. října 2012 v 17:35 | Reagovat

Jednorožce mám spojené s nějakou paskvil knihou, nevzpomenu si na jméno.
Jak jednorožci jsou duchové lidí, a že bílíjednorožci jsou bílí  a černí...

3 Profesor Profesor | 21. října 2012 v 15:37 | Reagovat

Jednorožci jsou pro mne pohádka, ale v pohádkách jsou skryty staré pravdy, takže kdo ví.

4 Kikas Kikas | Web | 26. října 2012 v 12:54 | Reagovat

[2]: :-)
Jednorožci že jsou černí a bílí, jsou to duše lidí. Černí-zlí, bílí-dobří

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama