Čarodějnice slaví?

15. října 2012 v 19:49 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Asi se divíte, proč vytahuju oblíbený a tajemný svátek čarodějnic, když se blíží stejně mystické Dušičky čili Samhain.
To je tak: sedím tady nad redigováním třetího dílu Rafaelovy školy, abych jej mohla odeslat do redakce, a přitom mám stále ještě rozepsanou a nedopsanou tu poslední kapitolu, významnou závěrečnou, klíčovou. Odehrává se během fantastického svátku čarodějnic, kterému se vznešeně říká Beltain, Beltan, Bealteine... Mnoho podob to slovo má podle toho, jak se ze staré keltštiny dostalo do jazyků, které nahradily keltštinu. Já se s tou kapitolou velmi párám, vždyť se jedná o velmi důležitou událost pro všechny. A taky se s ní párám tak proto, že dnes většině lidí původní význam svátku zůstal utajen.
.
No, co o 30. dubnu vědí lidé všeobecně? Tedy až na výjimky...
.
Že...


... je to svátek čarodějnic...
Že lítají na košťatech...
Že budou upálené...
Že se budou zapalovat ohně...
.
Smysl Beltainu je jiný a všechny výše uvedené odpovědi vznikly a byly nám za ta staletí do hlav vsunuty, aby se zapomnělo na tradice našich předků.
.
Slovo Beltain znamená "Dobrý oheň", oheň boha Světla a Slunce, který byl v dávných kulturách zván např. Balar, Balor, Belenus, Beli, Baal, atd.
Jaro je časem rozpuku a plodnosti, lidé se potřebovali rozloučit nadobro s královnou zimy zvanou Morana, Mařena, Morgana...
Proto v předvečer prvního máje probíhaly vážné oslavné rituály pod vedením nejvyšších druidů a vládců země.
Představte si to tady v Čechách: Lidé se scházejí jako dnes za soumraku. Všechny ohně jsou uhašeny. Nastává posvátné ticho v naší krajině. A pak vládce kmene zapaluje hlavní oheň na kopci, vyvýšeném místě v krajině, kde stojí menhir - tedy na Řípu.
Odtud lidé ve všech končinách kmene oheň vidí. A už se rozhořívají a planou ohně po celé Bohemii.
Do těch ohňů lidé tenkrát vhazovali slaměné figury Morany, a protože oheň byl posvátný, přeskakovali jej pro očistu, nebo mezi ním probíhali. Důležité bylo provést mezi ohni i dobytek, který se právě vyváděl na pastviny.
Kolem ohňů se poté bujaře tančilo, slavilo. Když ohně dohořely, lidé si vzali domů uhlíky a popel byl pro štěstí roznesen po polích.
Do rána však lidé nezmizeli do svých domovů, ale shromáždění čekali na sluneční kotouč. Dobře víte, pokud jste sami někdy viděli svítání, že slunce nízko na obzoru v atmosféře doslova tančí. Zdá se, jako kdyby se obtížně muselo prodírat nahoru na oblohu. A když vyjde, začíná podle našich předků letní polovina roku. Královna smrti Morana odešla do Zásvětí.
.
Napsala jsem si pro tuto příležitost i text písně, kterou elementálové po lesích zpívají. Oni ji zpívají v dávném prajazyku, který jsem do knihy zatím nevložila. Nechávám jeho vstup do románu až na poslední díly. Proto jsem píseň v předposlední kapitole uveřejnila česky.
.

V ohních

Víš, teď ohně hoří
A v ohních noc voní
A bubnů hlas duní
A my nejdeme spát
.
Ohně zlobu moří
Když nečisté pálí
Zimomřivá se vzdálí
Léto bude Zem hřát.
.
Tak pro to vše se loudám se závěrem knihy. A teď odcházím zase k redigování - nesmírné piplačce.
(Třeba si za půl roku, až půjdete k ohni, na tento článek vzpomenete.)
.
A jak Slunce tančí nad Řípem 30. dubna můžete vidět na následujícím videu. Nenatáčela jsem ho já. V určitých okamžicích nikdy nefotím ani nenatáčím, ale vnímám. Naštěstí jsou jiní, kteří na svět raději hledí hledáčky foťáků a kamer..
Říp se ve sluneční záři téměř ztrácí.
.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 2012 mother of The bride dresses 2012 mother of The bride dresses | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 5:58 | Reagovat

Q. How do you tease fruit?
http://www.faydress.com/

2 melissa melissa | Web | 8. září 2016 v 16:02 | Reagovat

krátkodobá půjčka ihned bez registru :-P

3 broil broil | Web | 9. září 2016 v 7:14 | Reagovat

půjčka 20000 ihned na účet 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama