Říjen 2012

Pro snílky

27. října 2012 v 7:45 | Renata Štulcová |  Zábava
Snění za bílého dne, kdy se lusknutím prstu dostanu do hladiny alfa, jsem si natrénovala ve škole... Netušila jsem, že se mi tato schopnost bude hodit v profesi spisovatelky. Dneska při pohledu zpátky musím přiznat, že prostě zasáhl osud.
.
Kromě krásného snění však práce na knize vyžaduje také tvrdou dřinu. To když se dostanete k redigování rukopisu. A tak v posledních dnech na počítač padá prach, nemailuju, nebloguju, nefacebookuju, ale - žiju, pracuju a rediguju... A to vše v naší skutečnosti, ne ve virtuální realitě.

Diskuze nad rukopisem

26. října 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  Zábava
Rediguju svou desátou knížku, bichli Rohy faunů a kladu si otázky z pohledu čtenáře. A právě jsem došla k otázce následující:
.
Všem nám je jasné, že Marina dospívá a za půl roku jí bude 15 let. Nebezpečně se začíná podobat své matce vílí královně, proto král lesa Černunnos přišel na legrační řešení...

O psaní knih v rádiu...

22. října 2012 v 19:50 | Renata Štulcová |  O psaní
Dnů, kdy se povede mnoho věcí najednou, si vážím, na takové dny se nezapomíná. A dneska se kromě jiných povedly následující velké věci.
.
Usmívající se Nejprve dopoledne odvysílal Český rozhlas rozhovor, který se mnou v minulém týdnu jejich redaktor natáčel. Vlastně jsem vám slíbila, že rozhovor uslyšíte ode mě ze záznamu, a to nyní plním. Je sestříhaný do dvou částí.
.
V první vyprávím...

Předsádky mých knih

21. října 2012 v 7:45 | Renata Štulcová |  O psaní
Předsádky knih přímo zvou k umístění strategických map a plánů. V Nemetonburku - v každé knize z trilogie jsou na předsádkách tajemné symboly, V Růži a krokvici najdete Kapli Svatého kříže z Karlštejna, v Mojmírovi - Cestě pravého krále se můžete zadívat na perskou látku. V knize Strážci sedmi divů světa, kterou ode mne odkoupili a vyšla v obřím Rusku (bohužel ne v Čechách)...

Fantasy podzemí (2)

20. října 2012 v 20:00 | Renata Štulcová |  Plány školy
Ráno jsem uveřejnila první polovinu podzemí pod hradem krále nág Basilea, v němž hrdinku Marinu málem zahubily jedové zuby hadů, strážců drahokamů. Kdo z vás nebyl přítomen, může si poskládat zmíněnou spodní polovinu tajemných míst TADY.
.
Po celý den jsem vás nechala...

Existence jednorožců

20. října 2012 v 15:44 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Při redigování a úpravách rukopisu, vlastně už desáté knihy, kterou chystáme do vydání, jsem právě včera upravovala pasáž, kdy se Marina setkává ve svatyni Alby ve snu v jiném rozměru se svým jednorožcem, jemuž plane zlatá hříva, a od kopyt jiskry odlétají. Jednorožec jí pomáhá, zachraňuje její lásku, jejího Lva, avšak po probuzení po něm není ani vidu ani slechu.
.
Marina v předchozí knize v Tancích nág udělala během zimního slunovratu pokus, aby měla hmotný důkaz, že se s jednorožcem opravdu ve snu v jiném rozměru setkala...

Fantasy podzemí (1)

20. října 2012 v 10:15 | Renata Štulcová |  Plány školy
Před měsícem mi paní ilustrátorka poslala malbu zachycující podzemí pod Hadím hradem krále Basilea.
.
Pokud si vzpomínáte, hrdinka Marina tam málem zemřela, když spadla do kobky k hadímu strážci krystalů. Fantastický plánek podzemí je pěkně veliký, takže mi nezbylo nic jiného, než ho rozpůlit. Zatím uvidíte spodní část, tu nejhlubší a můžete si vymýšlet, jak asi bude vypadat vršek.
.
Až kliknete na následující odkaz, klikněte postupně ještě na dvě tlačítka spustit a počkejte.
.

Podzemí Hadího hradu - spodní část


Čas mrtvých berušek

19. října 2012 v 20:40 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy

nebo spících?

Slovo BERUŠKA je tak dávné, že patří k původním slovům, která vznikla v naší kotlině ještě před příchodem Slovanů. Z dětství jsem na ně zvyklá, proto jsem uměle vytvořené pojmenování slunéčko sedmitečné používala jen ve škole v přírodopisu. A dál budu mluvit jen a jen o beruškách. Usmívající se
Dneska mělo být slunečno. Asi bylo, ale u nás veleřeka Labe vyhodila do vzduchu zase mlhu a slunce se neukázalo.
.
Den byl zvláštní, plný barevného listí, a když jsem v podvečer otevřela lodžii a rozhlédla se po ní, spatřila jsem takové množství...

Elfové, víly či stromy?

19. října 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  Zábava
Rediguju rukopis fauní Tercie a při včerejší drakiádě v přírodě (jak jinak), jsem kromě draků obdivovala i stromy a možná dryády, které patří hlavně až do Kvinty.
.
Z děje prvních třech knih víte, že královnou dryád je Marinina tetička Diana. Pořádná koketa a svůdkyně. Snad taky proto nevidí Marinina maminka ráda setkání Mariny s tetou.
.
Či snad se za tím vším skrývá něco jiného? Napínám vás...

Pomoc blogerkám a blogerům

18. října 2012 v 18:57 | Renata Štulcová |  Zábava
Omlouvám se všem, kdo netrpělivě čekají na tu poslední kapitolu a já namísto ní přicházím s babskou radou.
Někteří z blogerů - čtenářů Rafaelovy školy projevili přání, abych poradila, jak vložit na blog animaci s fázemi Luny, kterou mám v levém sloupci menu.
.
Proto se tu radu...

(Ne)fantasy v moci Luny

18. října 2012 v 14:42 | Renata Štulcová |  Gaia
Dneska mám radost, protože se mi konečně po roce snažení podařilo vložit na blog do postranního menu aplikaci, která nám bude oznamovat měnící se tvar vznešené Luny. Stačí, když mrknete nalevo, tam dneska například spatříte dorůstající srpek s 11% osvětleného povrchu.
.
Celý rok si říkám, že bych sem lunární fáze ráda vložila, protože - Kdo je má pořád hledat v kalendáři? A obloha je často zatažená či je v určitou dobu Luna na obloze ve dne, takže v reálu si fázi někdy ani nezjistím. Přitom se vyplatí respektovat moc Luny.
.
Moc Luny totiž není otázkou fantasy ale naší prosté...

Horor v romantice?

18. října 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  O psaní
Rozhovorů jsem vám už sem dávala několik. Tento se mnou dělala PhDr. Jana Semelková právě při příležitosti vydání druhého dílu Rafaelovy školy - Tanců nág.
.
Je od včerejška uveřejněn na webu VAŠE LITERATURA.CZ a prozrazuji v něm něco i o dalších plánech s dalšími díly Rafaelovy školy. Tipovali byste si například, že v pátém ročníku v kvintě Rafaelovy školy se chystám psát...

Rock a srdce

17. října 2012 v 18:54 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Zkuste si pustit rádio, když zrovna hrajou nějakou moderní rychlou popovou či jinou dnešní populární "písničkou" nebo si hoďte do přehrávače něco tvrdého a k tomu si zapněte fén. Ne, nedělám si legraci. Spíš se ptám, co uslyšíte?
.
Po provedení pokusu zjistíte, že slyšíte jednu jedinou věc: jakás takás melodie zmizí v rachotu fénu a zůstanou jen tupé údery bubnu. Raz, dva, tři, čtyři, raz, dva... stále dokola.
.
Pěkně blbé, že? Usmívající se
.
To by bylo na úvod toho, co dneska chci psát. Často sem na blog vkládám videa s uklidňující hudbou. Někdy se takové skladby řadí do žánru New Age a podobně. Sama je nikam neřadím a vybírám je podle vlastních pocitů. Skladby mají různý měnící se rytmus a příjemné melodie a ještě jednu věc společnou: na jejich pozadí nezní ten tupý pravidelný buben, který tolik škodí lidskému srdci a psychice.

Knižní blog roku?

16. října 2012 v 21:09 | Renata Štulcová |  O psaní
Právě tady u psacího stolu nadepisuji obálky výherkyním knižních odměn z virtuálního křtu Rafaelovy školy, knihy vám samozřejmě podepíšu a zítra je vložím do rukou České pošty. Pohlednice a další ceny budu odesílat zase další den.
.
Nyní při balení knih přemýšlím o soutěži Blog roku 2012, o jejím smyslu či spíše podvodném nesmyslu. Když jsem dneska po obědě četla ty hloupé komentáře a urážky pod hlasováním (moje mínus je, že pracuju, že jsem už vlastně dostudovala dvě vysoké školy a že jsem učitelka a že už mi není dvacet a nepíšu bezduché fantasmagorie* ) a když jsem mluvila s lidmi o generaci mladšími o fíglech internetového hlasování, pochopila jsem, že taková hlasování jsou naprosto nefér.

Elfové v Českém rozhlase, víly v internetových literárních magazínech...

16. října 2012 v 13:50 | Renata Štulcová |  O psaní

čili Rafaelka v médiích

Včera jsem vám přinesla recenzi na právě vydaný druhý díl romantické série z mého blogu zvaný Rafaelova škola v článku Dívčí kniha, kletba a recenze.
.
Dneska se recenze na tuto knihu objevila v dalším dobrém internetovém knižním magazínu na následujícím odkaze:
.
.
A jinak mi držte palce, dnes za mnou přijede redaktor Českého rozhlasu, aby natočil povídání o této nové knize. Až se dostane do vysílání, vložím sem odkaz, abyste si mohli povídání o knihách zase po delší době poslechnout. Usmívající se

Čarodějnice slaví?

15. října 2012 v 19:49 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Asi se divíte, proč vytahuju oblíbený a tajemný svátek čarodějnic, když se blíží stejně mystické Dušičky čili Samhain.
To je tak: sedím tady nad redigováním třetího dílu Rafaelovy školy, abych jej mohla odeslat do redakce, a přitom mám stále ještě rozepsanou a nedopsanou tu poslední kapitolu, významnou závěrečnou, klíčovou. Odehrává se během fantastického svátku čarodějnic, kterému se vznešeně říká Beltain, Beltan, Bealteine... Mnoho podob to slovo má podle toho, jak se ze staré keltštiny dostalo do jazyků, které nahradily keltštinu. Já se s tou kapitolou velmi párám, vždyť se jedná o velmi důležitou událost pro všechny. A taky se s ní párám tak proto, že dnes většině lidí původní význam svátku zůstal utajen.
.
No, co o 30. dubnu vědí lidé všeobecně? Tedy až na výjimky...
.
Že...

Dívčí kniha, kletba a recenze

15. října 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  O psaní
Kletby jsou zlé, často klejeme i na židli, která se nám připletla pod nohy... Tedy ona se nám nepřipletla, to my ji nezasunuli pod stůl...
Mrkající
.
Ale co když jeden prokleje druhého? Je to součást osudu? Osudu našeho či osudu toho druhého?
Co my lidé víme?
Co ví o kletbách hrdinka Rafaelovy školy, knihy pro dívky a ženy všech věkových kategorií, od prvňáčků (s kterými si knihu čtou maminky), až po jejich babičky...
.
Kletby jsou zlé a nejhorší jsou ty s...

Venušina bylina lásky

14. října 2012 v 7:55 | Renata Štulcová |  Vílí a elfí řemesla
Růže je Venušina bylina lásky, se říká, ale k té lásce se dostaneme až na konci článku.
.
Nastal podzim, všude na nás září rudé šípky, plody růže šípkové, která nám umí pomoci.
.
A to nejen při nachlazení, kdy šálek šípkového čaje znamená více než předražené chemické blevajzy z lékárny. Předpokladem účinnosti šípku však je pít takový teplý čaj opakovaně. Nepolevovat v léčbě. Opravdu všem šípkový čaj doporučuju.
.
Chcete-li si šípky nasbírat, měli byste tak učinit po...

A výhercem knih se stává...

13. října 2012 v 20:58 | Renata Štulcová |  Blogpárty
Věřím, že po celý den netrpělivě čekáte na vyhlášení výsledků soutěže, kterou jsem uspořádala k vydání své osmé knihy, druhé z oktalogie RAFAELOVA ŠKOLA, tentokrát s podtitulem TANCE NÁG.
.
Správná odpověď, že hledaný vodní tok je Rakovnický potok, zaručila být v losování čtyřiceti lidem. A z nich následujících sedm bude odměněno. Vlastně všichni, kdo odpověděli správně, budou odměněni.
.
Těm, co nedostanou žádnou z cen, pošlu neprodejnou pohlednici, jejíž obsah jsem vymýšlela a kterou malovala ilustrátorka Renáta Fučíková. Pohlednice patří ke knize Mojmír - Cesta prvého krále. Najdete na ní budoucího věčného krále Moravy a jeho dva učitele - opata Velehradského kláštera a ducha Konstantina Filozofa.
.
A kdo tedy vyhrál? Vezmeme to hezky odzadu...

Loučení

13. října 2012 v 12:46 | Renata Štulcová |  Gaia
Napínám vás, napínám. Výherce oznámím až večer. Teď jsem buď ponořená do redigování třetího dílu Rafaelovy školy, k němuž vám stále dopisuji poslední kapitolu, nebo se opájím...

Magický potok

12. října 2012 v 21:41 | Renata Štulcová |  Blogpárty
Vy, kdo jste před týdnem soutěžili během Blogové párty, jistě již netrpělivě čekáte na vyhlášení výherců, kteří obdrží hodnotné ceny. Vyhlášení proběhne zítra 13. října, kdy budu losovat ze čtyřiceti správných odpovědí. Jen osm lidí odpovědělo špatně. A správně sčítáte, celkem se soutěže zúčastnilo čtyřicet osm čtenářů.
.
A co jste hledali?

Rozpůlit rukopis

10. října 2012 v 17:41 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Starosti v den svátku hrdinky

Dneska je 10. října a v kalendáři se skví jméno Marina.
.
Přinesla jsem si domů z tiskárny vyjetý třetí díl knihy Rohy faunů, abych se vrhla na krácení a redigování textu. Jenže právě v tuto chvíli je třetí díl dvakrát tak delší než druhý.
.
A tak v den, kdy Marina virtuálně slaví, já přemýšlím, jak z té šlamastiky...

Vyprodané výtisky knihy

9. října 2012 v 16:10 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Rada věrným čtenářům

Váhala jsem, do které rubriky mám tuto zprávičku vložit. Jedná se o to, že jsem dostala zprávu z nakladatelství MF, z níž je zřejmé, že mají na skladě už jen desítky zbývajících výtisků prvního dílu Rafaelovy školy - Vílích křídel (ta modrá kniha).
.
Náklad byl velký, několik tisíc kusů...

Sexy tance nág

7. října 2012 v 17:00 | Renata Štulcová |  Blogpárty
Tak nám dvoudenní párty oficiálně pomalu končí, ale neoficiálně si můžete články v rubrice Blogová párty číst znovu a znovu a znovu a znovu komentovat. Ti, kdo během víkendu nemohli být u PC, si určitě pročtou párty dodatečně a připojí své komentáře. Všichni máte možnost do konce středy 10. 10. soutěžit o ceny, soutěžní otázku najdete ZDE.
.
Určitě jste se dost naseděli, proto celou párty zakončíme sexy tanci nág. Nakonec se kniha jmenuje

Rafaelova škola - Tance nág.


Kdo druhou knihu čtete či jste ji četli na blogu, víte, že v Rafaelově škole k nágám břišní tance patří. V sekundě se k nim Marina tím pádem dostala, aniž by sama původně chtěla. Velmi se jí zalíbily, také ji naprosto uchvátily kostýmy, které tanečnice nosí.
.
Jenže jak se stalo, že jsem na ně přišla já, když se v žádné knize o elementálech o břišních tancích nepíše?

Párty drby (4)

7. října 2012 v 16:30 | Renata Štulcová |  Blogpárty
A je tu zase párty drbárna. Sami víte ze školy či práce, že ten kdo není přítomen je vždy zdrbán a přihlášen do různých akcí...
.
My hrdiny knihy nikam nepřihlašujeme, ale propíráme je tak, že na nich nezůstane nit suchá. Včera se probíral Arthos a Marina s Plantefoliem a Martinem Špačkem, dneska Neznámá potvora, která chce Marinu zničit kvůli lásce.
.
Jestli jste tady včera nebyli, můžete se ještě zapojit do debaty na následujícíh odkazech
.
a
.
A nyní bych ráda odstartovala probírání dvou hrdinů přímo královských, kteří tvoří zvláštní dvojici protikladů. Budeme rozebírat královnu víl Aine a krále lesa Pana (Černunna).
.
Královna Aine věčně hledající lásku kdysi dávno jednou Pana potkala a zamilovala se do něho. On známý záletník ji nasazoval parohy už ve chvílích, kdy čekala Puka. Aine jeho nevěry objevila a odešla od něj.
To Pan nikdy nestrávil...

Soutěž o knihy a další ceny (2)

7. října 2012 v 16:00 | Renata Štulcová |  Blogpárty

A je to tady.

Očekávané vyhlášení soutěžní otázky stejné jako včera, po jejímž správném zodpovězení budete zařazeni do slosování o knížní ceny a audioknihy.
.
Soutěžit budeme nejen o knihy, které jsem napsala. Však čtěte dál.
.
Do soutěže se jako cena dostal výtisk Rafaelovy školy - Tanců nág, Nemetonburk - Tajemství ve skále, Zlatá brána a Alatýrová hora. Tedy čtyři knihy. Dalšími cenami se stanou cédéčka Pohádek ze stříbrného města, které napsali spisovatelé Renata Petříčková (její blog DOMÁCÍ ČAJOVNA) a Michal Vaněček a na cédéčko je namluvil svým nepřekonatelným hlasem pan Přeučil. Dále mám pro vás i pohlednice s pravým králem Moravy Mojmírem, které namalovala ilustrátorka Renáta Fučíková a jsou neprodejné.
.
Aby nebylo některým věrným čtenářům líto...

Tajemné nágy

7. října 2012 v 15:30 | Renata Štulcová |  Blogpárty
Často se mě lidé ptají, když neznají obsah Rafaelovy školy, cože jsou to ty nágy... Vy, kdo čtete Rafaelovu školu online to samozřejmě víte.
.
Také se lidé někdy ptají, jak jsem na ně přišla, a jestli jsem se nebála, že čtenáře vyděsím představou, že by oni sami byli nágami...
.
Kam se u nás v Čechách podíváte, vidíte symboly jakýchsi drakohadů nejen pod chodidly Mariánských soch. Meluzína sama je napůl člověkem a napůl hadem.
Had je symbolem, o jehož hloubce a významu by se dalo vyprávět nekonečně dlouho.
.
Hledala jsem tedy slovo, kterým bych příslušníky říše krále Basilea (též napůl hada) označila.
.
Říkala jsem si, že nějaký název mohl v Evropě existovat, ale nedokázala jsem ho objevit. Slovo pro takové mocné bytosti v Evropě záhadným způsobem nedochovalo... Zamračený Meluzínu vždy všichni zvali vílou. Takže jsem se rozhodla poohlédnout se ve světě mimo Evropu.
.
Nemusela jsem dlouho hledat, protože z dávných mytologií, ze známých eposů (např. Mahabharata), z budhismu i hinduismu znám tzv. NÁGÍ - bytosti s hadími ocasy namísto nohou.
.
Meluzína jim je dokonale podobná, i její otec král Basileus a všichni jeho poddaní. Můžete srovnávat vpravo fotku z Indie a dole pod textem fotku z Francie...
.

Párty drby (3)

7. října 2012 v 14:45 | Renata Štulcová |  Blogpárty
A je tu zase párty drbárna. Sami víte ze školy či práce, že ten kdo není přítomen je vždy zdrbán a přihlášen do různých akcí...
.
My hrdiny knihy nikam nepřihlašujeme, ale propíráme je tak, že na nich nezůstane nit suchá. Včera se probíral Arthos a Marina s Plantefoliem a Martinem Špačkem.
Jestli jste tady včera nebyli, můžete se ještě zapojit do debaty na následujícíh odkazech.
a
.
Dneska budeme nejprve probírat významnou bytost, která se snaží Marině uškodit. Její jméno nezná ani nejvyšší vyšetřovatelka siréna Kelaíno Temnomraká. Ani hvězdář Arthos ji podle hvězd neodhalil. Tedy aspoň to tvrdí.
.
Co o té Neznámé potvoře (jemně řečeno) víme?

1. koupená a přečtená kniha a také napsaná

7. října 2012 v 14:15 | Renata Štulcová |  Blogpárty
Zatímco popíjíme párty drinky, někteří dohánějí, co včera zameškali a procházejí si včerejší párty na odkazu TADY, můžeme si my ostatní popovídat o první samostatně přečtené či koupené knize.
.
Patřím mezi tu generaci šťastných, kteří nevysedávali doma, ale naopak celé dny trávili venku v přírodě za městem. Dobrodružství v dětské partě je něco nenahraditelného, nejlepší počítačové hry takové zážitky nenahradí. Jenže dneska je svět jiný.
.
Když jsem nastoupila do školy, za první dva měsíce jsem odpozorovala systém abecedy, slabik a slov a čtení. Zatímco se v říjnu stále probíraly slabiky, dolistovala jsem se slabikářem, doučila napřed písmena, slabikář si nenápadně v hodinách přečetla a už jsem se dožadovala dalších knih.
.
Tehdy u nás v knihkupectví měli za výlohou tenkou brožovanou knížku s vynikajícím názvem ODVÁŽNÁ ŠKOLAČKA. Byla za pětikorunu. Usmívající se A tak jsem si ji šla koupit. Sama...

Otvíráme druhý den knižní párty

7. října 2012 v 13:55 | Renata Štulcová |  Blogpárty
A už je neděle, a tak vás opět vítám vás na párty při příležitosti vydání druhého dílu oktalogie RAFAELOVA ŠKOLA, dílu s názvem TANCE NÁG, který vidíte na fotografii vpravo. Je to ten kousek, který jsem si předevčírem netrpělivě zakoupila, neboť jsem nedokázala čekat na autorské výtisky.
.
Naše párty je samozřejmě virtuální, dvoudenní a soutěžní!!!
.
I dneska se budeme se bavit, probírat Rafaelovu školu a její hrdiny i proběhlé a možné budoucí události.
.
A o co budeme soutěžit?