Září 2012

Spisovatelský průjem (1)

30. září 2012 v 20:00 | Renata Štulcová |  O psaní
Asi se divíte, co jsem to použila za titulek článku. Ne, není to jen reklamní tah, skutečně budu psát o spisovatelském průjmu, když jsem se ve slovníku spisovné češtiny ujistila, že se jedná o spisovné slovo.
.
Čeká vás lehký krátký text, aby na vás nepadaly nedělní večerní chmury.
.
Jednou, už ani nevím, před kolika lety, ale muselo to být mezi roky 2003 - 2012, jsem na návštěvě u kamarádky známé české spisovatelky pro děti a mládež, zastavila před...

Ikona knižní párty

30. září 2012 v 13:50 | Renata Štulcová |  Blogpárty
A tak mě to napadlo...
V pátek odpoledne...
Že když nemám čas uspořádat křest Rafaelovy školy naživo, že když jste vy, čtenáři z celé České republiky, tak bude nejlepší slavit křest a vydání knihy virtuálně.
.
Proto v sobotu a v neděli 6. a 7. října proběhne Blogová knižní párty přímo tady na blogu. Program vytvářím a zároveň ho propaguju, abych tady neslavila jen já sama. Usmívající se
.
Budeme se nejen bavit, ale i soutěžit o...

Křest knihy a blogparty

29. září 2012 v 17:40 | Renata Štulcová |  Blogpárty
Jak jistě víte, v pondělí 1. 10. 2012 vychází o celý měsíc dříve moje osmá kniha a zároveň druhá z oktalogie RAFAELOVA ŠKOLA, tentokrát s podtitulem TANEC NÁG.
.
Protože mám fůru práce s dokončování třetího dílu a navíc i jiné povinnosti, rozhodla jsem se uspořádat pro vás křest a
party k vydání knihy tady na blogu. Program zatím připravuju, budeme se bavit i soutěžit o ceny.
.
Během následujícího týdne uveřejním...

Psaní knih, modrý portugal a čas

28. září 2012 v 16:58 | Renata Štulcová |  O psaní
Času mám málo, a tak píšu o čase. Ve chvílích, kdy čtete tyto čerstvé řádky, jsem ponořená do oslav Beltainu a dokončuju velmi dlouhou předposlední kapitolu třetího dílu Rafaelovy školy, kterou chci uveřejnit zítra 29. 9. 2012
Přitom v pondělí 1. 10. 2012 se na pultech knihkupectví objeví díl druhý vydaný Mladou frontou, který se jmenuje Rafaelova škola - Tanec nág.
A vám, věrným čtenářům i náhodným kolemjdoucím předem oznamuji, že alespoň tady na blogu chystám pro knihu virtuální křest a milou oslavu. Podrobnosti uveřejním v příštích dnech. Usmívající se
.
Kdo sledujete blog Rafaelovy školy už třetí rok od ledna 2010, dokážete si uvědomit, jak dlouhou cestu jsme společně ušli. Myslím cestu v čase.
.
Práce spisovatele...

Sirotci a spisovatelé

28. září 2012 v 7:00 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Cesta k mým matkám

Sirotci a opuštěné děti. Věčné a vděčné téma v literatuře. Oliver Twist, Malý lord, Harry Potter… A mnoho a mnoho dalších hrdinů včetně Mariny Fialkové z Rafaelovy školy (na tomto blogu).
Co mají společného kromě toho, že nemají rodiče? Když čtenář prožívá jejich příběh, pohne se v něm soucit. Proto se téma sirotků ve fikci tak často využívá.
I moje hrdinka Marina žije od prvních narozenin bez maminky, stále na ni myslí a nakonec ji začne hledat. Když se konečně s matkou se setkává, to setkávání se jí stává noční můrou. Proč?
Na první pohled vše vypadá tak, že se Marina ve své vysněné matce jednoduše zklamala. Jak s tím žít? Jak k mamince najít cestu? To je obsahem prvního dílu Rafaelovy školy.
.
Zatímco já o Marině píšu fikci, blogerka a spisovatelka Edith Holá napsala příběh vlastní, autobiografický, nazvaný Cesta k mým matkám a...

Šaty do tanečních a na maturitní ples hrdinky

27. září 2012 v 12:50 | Renata Štulcová |  Zábava
Každý den chodím do práce kolem půjčovny společenských šatů. Paní majitelka je velmi operativní a ovládá dobře propagaci, jelikož téměř každý druhý den převléká figuríny ve výloze. Láká tak lidi na své modely.
.
Podle fotky je zřejmé, že nyní koncem září vládne společensky mrtvá sezóna. Ty nejkrásnější modely se objeví v době věnečků a maturitních plesů.
.
Vždy když jdu kolem, tak už tradičně přemýšlím, jaké šaty si hrdinka knihy vezme do tanečních a pak na maturitní ples. Velmi důležitý maturitní ples, kde bude tančit se svou láskou, se svým Lvem...

A potkala jsem barda...

27. září 2012 v 3:00 | Renata Štulcová |  O psaní
Ano, potkala jsem skutečného téměř mýtického barda. Je to tak. Ale trvalo mi dlouhá léta, než jsem si to uvědomila.
A bylo to takhle:
.
Když skončila studentská stávka a my na počátku roku 1990 znovu vpluli do studia na vysoké škole, vypadalo to na chodbách univerzit úplně jinak, než před 17. listopadem 1989.
.
Svět se nám otevřel a náhle visely všude nástěnky s nabídkami všelijakých kurzů, spolků, akcí… A my chodili s nosy na nástěnkách a četli a hltali a navštěvovali, co se dalo.
.
A tak se také stalo...

Vílí portréty

26. září 2012 v 13:10 | Renata Štulcová |  Zábava
Dobře víte, že nejsem výtvarnice, a že blogové pozadí k Rafaelově škole namalovala zkušená ilustrátorka paní Jarmila Marešová.
.
Já jsem si kdysi jen tak zkusmo namalovala akvarelovými pastelkami portrét víly, v kterém jste nakonec vy, čtenáři, poznali Marininu maminku, královnu víl Aine. Překvapilo mě to, protože mě to nenapadlo. Ale musela jsem uznat, že máte pravdu. Usmívající se
.
Vpravo - toť ona. Vílí královna Aine.
.
Pak přišla paní ilustrátorka a dala podobu hrdince, která v prvním díle chodí do primy. Takže jsme se mohli konečně setkat i s Marinou a pohlédnout jí do tváře.
.
Možná vás někoho ten portrét překvapil, mě ne. Přesně nějak takhle běhala v mých představách. Takhle vypadala v primě, tehdy jí bylo dvanáct...
.
Dneska na konci tercie přeci jen o mnoho dospěla, za půl roku slaví patnácté narozeniny, ale podobná si je stále.
.
Třetí portét...

Duše češtiny

25. září 2012 v 22:46 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Jsme zajati v magii rodné řeči


Jako krásnou bohyni si duši naší řeči můžeme představit. Češtinu, řeč měkkou, jemnou, melodickou se učíme od našich maminek v době, kdy ještě netušíme, že je na rozdíl od profláklé angličtiny velmi složitá.
.
Magie řeči je hluboká, má nadpřirozenou sílu, přitom jednotlivá kouzla této magie jsou tak prostá. Zvládne je každý, jestliže češtinu miluje.
.
A protože já kouzla češtiny miluju, na některá z nich se pokusím vzpomenout...

Nymfí ročník nebo vílí nebo fauní nebo...

25. září 2012 v 14:04 | Renata Štulcová |  Zábava
Milé čtenářky a milí čtenáři,
.
posílám Vám pozdravy z prosluněných Litoměřic a děkuji za Vaše hlasy do soutěže BLOG ROKU 2012. Soutěž stále běží, kdo z Vás nestihl dát Rafaelově škole hlas, může tak ještě učinit TADY, pokud budete mít chuť a usoudíte, že tehle blog za hlas stojí.
.
Jak jste si jistě všimli, třetí díl Rafaelovy školy se nám chýlí ke konci. Právě pracuji na předposlední klíčové a velmi dlouhé kapitole, proto ještě stále není hotová a online. A Vám je jasné, že se blíží čas, kdy se studenti Rafaelovy školy, budoucí kvartáni metamorfují v nymfy.
.
Marině se do této proměny nebude příliš chtít, zato její kamarádka Médea je štěstím bez sebe. Konečně se stane nymfou, jak to má v genech. A s ní i Kydippé.
.
Protože jsem zjistila, že každý z nás máme oblíbené jiné elementály, těšíme se na jiné ročníky Rafaelovy školy.
.
Co se bude dít v příštím dílu knihy, jsem promýšlela už roku 2009 a detaily pak minulý rok na ostrově Zakynthos v rezervaci želv. Usmívající se
.
V dnešním slunném odpoledni jdu se žáky a žákyněmi na výlet a zatímco budeme v milované přírodě, ráda bych udělala anketu, kde by se ukázalo, které ročníky Rafaelovy školy byly a jsou nejočekávanější.
.
Takže můžete hlasovat dole pod písničkou a uvidíme večer, jak jsou jednotlivé ročníky oblíbené a očekávané.
.
Děkuju a s pozdravem
.
Renata
Usmívající se
.

Blog roku a zvěrokruh

25. září 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  O psaní
Mám teď na podzim akční náladu. Takže jsem se chystala, že včera dokončím předposlední kapitolu třetího dílu knihy, aby se mohla redigovat a připravovat piánko k vydání. Zase tak moc to nehoří, jelikož druhý díl vychází teprve v pondělí 1. 10. 2012.
.
Chystala jsem se tedy dokončovat knihu mýtickými událostmi kolem Beltainu (Čarodějnic), ale dopoledne jsem se dozvěděla, že jsem s tímto blogem Rafaelovy školy postoupila i díky vám do semifinále. Tudíž je potřeba, jak radí lidé z Blog.cz, který soutěž pořádá, tento blog propagovat, aby dostal hlasy.
.
Možná jste si již všimli oznámení o postupu nahoře pod hlavičkou blogu a už jste mi hlas dali. Pokud ne a chtěli byste pomoci mně a hrdince Marině Fialkové, která je typickou Češkou, můžete hlasovat na následujícím odkazu, kde pod náhledy pěti blogů je ANKETA
.
.
Děkuju za vaše hlasy a nyní již slíbený ZVĚROKRUH
.
Přemýšlela jsem, proč...

KABÁTI a SHAKESPEARE a JÁ

22. září 2012 v 10:45 | Renata Štulcová |  O psaní
Ani jsem dneska neměla v úmyslu psát příspěvek na blog. Sedla jsem si mezi vařením k předposlední kapitole Rafaelovy školy, přenesla jsem se do lesů kolem Křivoklátu a...
.
V Litoměřicích se už od včerejška koná vinobraní. Hlavní část oslav i s příjezdem krále se soustředí na náměstí, ale dlouho očekávaný koncert skupiny Kabát...

Vílí a elfí etymologie

21. září 2012 v 21:12 | Renata Štulcová |  Gaia
Včera mi v komentářích k článku Chodím s elfem, chodím s vílou bloger Pavel připsal, že vlastně ELF je od slova jedenáct, tak elfů asi muselo být jedenáct… Kdybych tu myšlenku dovedla do absurdity, mohli hrát starověký fotbal v jedenácti a od toho se jim začalo říkat elfové…
.
To koukáte, co? To je povedený nesmysl… S vyplazeným jazykem
O lidské podstatě elfů a víl, kteří byli a jsou lidmi z masa a kostí, jsem psala ve čtvrtek, nyní kvůli vyjasnění vzniku jejich jmen jsem se rozhodla napsat následující článek o vzniku slov víla, divoženka, elf a fairy či fae nebo fée.
.
Myslím, že budete těmi novinkami velmi překvapeni.
.
České pojmenování DIVÁ ŽENA, DIVÝ MUŽ, DIVOŽENKA se zdá být celkem jasné. Jenže asi málokoho napadne, že slovo DIVÝ tady pochází od slova DIV, tedy ZÁZRAK. Tudíž se jedná o pojmenování lidí, kteří uměli konat zázraky.
.
Slovo VÍLA pochází z...

Chodím s elfem, chodím s vílou

20. září 2012 v 22:13 | Renata Štulcová |  Gaia
"Chodím s elfem, chodím s vílou, vzal jsem si divoženku, můj taťka je divý muž…"
Tak takové věty, které se dnes objeví nejspíš v nějaké fantasy, mohli lidé slyšet v evropských lesích nejen ve starověku, nýbrž i ve středověku. Ne, že si z vás vůbec nedělám legraci, se dočtete v další části tohoto vílího pojednání.
.
Nejprve si musíme vyjasnit odborné termíny. Vězte, že slovo elf pochází z germánských jazyků a značí totéž, co v Anglii či Francii fairy, faery, fae, fay, fée.
U nás, když jsme přejali na konci prvního tisíciletí našeho letopočtu slovanský jazyk, jsme začali používat názvy víla či divý muž, divá žena, divoženka. Přičemž slovo DIVÝ je odvozeno od slova DIV, ZÁZRAK.
.
Nyní někteří zjistíte...

Nej literární blogy a já

20. září 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  O psaní
Je to zvláštní.
.
Na Blog.cz, kde mám umístěný tento blog Rafaelovy školy, běží soutěž o Blog roku 2012. Přihlásily se do ní tisíce blogů, tak jsem neváhala a přihlásila se se svým blogem též.
.
Jelikož mi není náct a ani nevedu blog s harlekýnskou upíří a vlkodlačí tematikou, nepředpokládala jsem, že by si mého blogu porota všimla. V oblasti literatury jsem realista.
.
A proč jsem se tedy přihlásila? Prostě pro...

Překvapená spisovatelka

17. září 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Už za dva týdny...

Původně jsem plánovala, že dneska uveřejním v rubrice O PSANÍ článek o HLEDÁNÍ MÍSTA.
.
Jenže nastal podzim. Nádherné období roku, kdy je škoda vysedávat u PC. Kdy je nejlepší jít do přírody.
.
A tak nejsem stále online, často existuji i bez nabitého mobilu, a lehce se mi stane, že se po dvou dnech dostanu k internetu a dozvím se šokující a krásné zprávy. A s jednou z bláznivého Mrkající literárního světa se musím podělit právě tady na blogu Rafaelovy školy.
.
Prostě. Původní datum vydání druhého dílu Rafaelovy školy - Tanců nág bylo určeno na den narození hrdinky na 31. října 2012. Ale všechno je jinak.

Škola snů

11. září 2012 v 20:49 | Renata Štulcová |  Zábava

aneb

Kniha, ilustrace, fantazie

V sobotní kapitole Mystické stezky kozlů prodávala Marina na školní oslavě Beltainu (30. dubna o Čarodkách) kávu a zákusky, prostě pomáhala v cukrárně profesorky Deany Artio. Oděná do retro šatů, které jí babička vylepšila, balancovala na vysokých podpatcích a roznášela dobroty.
.
Kdo čtete už třetí rok Rafaelovu školu, máte jistě v mysli svůj obrázek školy a jejího okolí s parkem, Prosebnem, lesy v okolí Křivoklátu. Lesy skrývajícími starověké a pravěké mohyly. Vaše fantazie...

Spisovatelka a roční období

10. září 2012 v 7:10 | Renata Štulcová |  O psaní
Když v půlce letních prázdnin zavoní ranní mlhy, které u nás slunce vytahuje z hladiny Labe (řeky Bílé paní), připomene mi ta vůně ořezané tužky a pastelky v penálu a nové učebnice. Přestože vím, že zbývá ještě měsíc volna.
.
A pak opravdu přijde září, slunce přestane spalovat krajinu, vánek z Českého středohoří přináší trochu smutku, která k podzimu patří, a jde se do školy. Rána jsou studená, zatímco v poledne se svět blíží létu. A to tak, až se zdá, že vzduchem voní kvetoucí šeříky...

Čtenářská soutěž o neprodejné ceny

1. září 2012 v 10:54 | Renata Štulcová |  Zábava

aneb

Zamyšlení nad symbolikou jeřábů a čápů

Je 1. září 2012 a nás čeká vyhlášení vítězů soutěže o neprodejnou pohlednici ke knize Mojmír - Cesta pravého krále s věnováním od autorky (čili ode mne).
.
Zadání soutěže znělo:
.
Jakou má souvislost jméno irské hudební skupiny The Corrs s 35. kapitolou Rafaelovy školy - Tercie, kterou najdete TADY?
.
Opravdu jste se snažili, úkol nebyl lehký. Odpověď se dala vygůglit.
.

A jaká je odpověď?

Irská skupina The Corrs má sice jméno začínající anglickým členem určitým. Jenže to slovo za členem není anglické. Je z irštiny, která jej převzala z jazyka Keltů gaelic, a značí ptáka zvaného u nás JEŘÁB. A slovo jeřáb v sobě obsahovala i kapitola z třetího dílu Rafaelovy školy. Jeřábi měli v kapitole důležitou úlohu.
.
Jakou? Dozvíte se dále.
.
Krákavé slovo corr dali Keltové jeřábům, právě pro jejich zvláštní chraplavě pronikavý křik, který po dočtení článku uslyšíte ve videu.
.
Jeřábi jsou magickými ptáky. Spojují nás se Zásvětím, létají nad vstupními branami do Zásvětí, doprovázejí duše po smrti do zásvětí a zase ven, aby se opět narodily. A jako silní bojovníci dokáží v lítém boji odzbrojit...