Vílí matky

23. srpna 2012 v 8:20 | Renata Štulcová |  Gaia

aneb Matky ze skrytého národa

Hrdinka Rafaelovy školy má matku vílu, která ji jako roční batole zanechala v lidské rodině u otce a kvůli kletbě odešla zpět do své říše.
Většina si řekne: no jó fantasy…
Ale víte, že takový motiv není vůbec fantasy?
.
Představte si Evropu dávných dob. Zalesněnou, zabydlenou lidmi, jejichž předkové přežili dobu ledovou. Přišla doba kamenná, které dnešní lidé příliš nerozumí. Nechápou, na co byly menhiry, málokdo se dozví, jak tehdejší lidé znali přírodu, Zemi, Lunu, jak je uměli vnímat a jak pomocí nich uměli najít pomoc.
.

Jenže svět se změnil.

Postupně se do Evropy hrnuly další národy, někteří z lidí doby kamenné se s nimi mísili, a tak se měnilo i jejich vnímání.
Ale stále žili ti původní, kteří dobu ledovou přežili. Dnes jim říkáme Elfové a Víly. Nebyli nadpřirození, byli to lidé se znalostí Země a Luny. Lidé, kteří dokázali vnímat neviditelné. Byli moudří a moudrost předávali. Moderněji se jim začalo říkat druidi, léčitelé, bardové, patřili mezi ně jak muži, tak i ženy.
.
Ve středověké literatuře se dočteme o královských rodech, na počátku jejichž rodokmenu stojí Víla. Nejen Plantagenetové, ale i naši Lucemburkové se takovou Vílí matkou pyšní.
Pramatkou Lucemburků je známá...

... Meluzína, která se provdala za šlechtice Raymondina a přinesla mu bohatství. Jen ji nesměl jednou týdně spatřit, nesměl se zmínit o jejím Vílím původu.
On však zákaz porušil, viděl svou choť s hadím ocasem namísto nohou a osočil se na ni. Z Meluzíny se stal drak, za velkého nářku obletěla hrad Lusignan a zmizela.
Ne docela, neboť se ke svým dětem v noci vracela a starala se o ně. Jen s manželem se již víckrát nepotkala.
Ano, taková Víla byla pramáti rodu Karla IV.
.
Příběh, který jsem vám právě nastínila, je typickým příběhem o matce Víle, která musí opustit manžela i děti. Své děti milované vždy pak dále mocně ochraňuje.
.
A ještě mě napadá jiný příběh. Někteří z vás znáte báseň Vrbu od K. J. Erbena, kterou napsal podle motivů od Boženy Němcové.
Němcová kdesi zaslechla pověst o ženě, která v noci bývala bezduchá, neboť její duše odcházela do vrby. Manžel na radu nějaké babizny vrbu porazil, žena zemřela a zanechala nemluvně. Tak ze dřeva alespoň kolébku vyřezal a proutí znovu zasadil, aby maličkému chlapci matku (Vílu dryádu) zachoval.
.

Od bájí do reality

Víly a Elfové (tedy moudří vnímaví lidé žijící s přírodou) sice pobývali ve svých sídlech v lesích, ale byli v kontaktu s ostatními lidmi.
.
V Čechách si je lidé po staletí pamatovali díky tomu, že Víly a Elfové používali velmi květnatou a komplikovanou řeč v porovnání s ostatními lidmi.
.

Nabízí se otázka, kam odešli?

No, nikam. Kam by také odcházeli z krásné zelené Evropy. Časem splynuli s ostatním obyvatelstvem, protože nelze žít stále v izolaci. Každý z nás má něco z jejich DNA.
.
Ano, sice splývali s obyvatelstvem, ale své vědění předávali dál. V pohádkách se jim říká nejen víly, nýbrž i vědmy a bylinkářky. V našich představách se změnily v babičky nebo také éterické bytosti.
.
Přitom to byli lidé z masa a kostí, z nichž pro jejich schopnosti církev udělala nepřátele - čarodějnice. A mučili je. Upalovali. Vybíjeli. Pronásledovali.
.
Ale moudří se ani v čase nejhlubší beznaděje nevzdávají. A tak Vílí matky ale i otcové dál učili potají své talentované dcery a syny moudrostem a také tomu, aby na sebe neupozorňovali.
Přestože v některých rodech bylo za ta staletí vědění nakonec zapomenuto, schopnosti vnímání se dědily dále.
.
Proto je dnes máme mezi námi stále. Žijí mezi námi, pracují mezi námi a už od svých dcer a synů neodcházejí jako Meluzína.
Moudře nám pomáhají a my to ani netušíme.
.

Jakto?

Víte, skutečné Víly a Elfové, potomci dávných Vílích matek a otců na své schopnosti neupozorňují a snaží se pomáhat nenápadně. Mrkající
.

.
Na závěr připomínám, že ještě 8 dní můžete pátrat a gůglit odpověď na soutěžní hádanku. Soutěžíme o cenu, kterou v žádném krámě neseženete. Podrobnosti TADY.
.
(Ilustrace s drakem a hradem pochází z druhého dílu Rafaelovy školy - Tance nág.)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Verča Verča | Web | 23. srpna 2012 v 9:09 | Reagovat

Suprový zajímavý článek.

2 Daniela Daniela | 23. srpna 2012 v 10:42 | Reagovat

Vážně je to zajímavý. To by mě nikdy nenapadlo, že to takhle je. O_O

3 Houp Houp | Web | 23. srpna 2012 v 10:50 | Reagovat

Článek jsem si se zájmem přečetla a teď se zamyšleně drbu nad hlavu a přemýšlím, jak hluboká to je myšlenka. Rozhodně nádherná myšlenka a mnohé informace jsou pro mne nové. Třeba s tou Meluzínou. :-)Ráda se dozvídám nové věci a tenhle článek mi pověděl mnoho nového. Vážně úžasně zajímavé. Hodně na přemýšlení... teď tak přemýšlím, zdali v sobě nějaké to DNA nebo nějakou vlastnost po nějaké Vílí matce mám. :-)

4 Vee Vee | Web | 23. srpna 2012 v 11:46 | Reagovat

Velmi pekny a zaujimavy clanok :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama