Mystičtí hrdinové knihy - Deana Artio

29. srpna 2012 v 15:08 | Renata Štulcová |  O psaní
V Rafelově škole jste se setkali za ty tři díly (dnešním jazykem - kolem 700 normostran, 1 260 000 znaků Usmívající se ) s mnoha postavami jak hlavními tak vedlejšími. O některých jsem již psala, jiné jsem nechala zahaleny.
.
Nyní ve třetím díle, v Rozích faunů se objevila tajemná Deana Artio, popsaná jako medvědí faunka.
.
Kapitoly s ní najdete například TADY a ZDE .

Kdo to vlastně je?


Jak jsem ji vymyslela?

Původně ji naši předkové v jazyce gaelic nazývali Dea Artio, což česky znamená Bohyně medvědí.
.
Vzpomněla jsem si na slovenské jméno Deana, které se stále používá. Znamená to samé, co Diana - tedy Bohyně. Proto jsem z Dey Artio udělala Deanu Artio. Prostě jsem ji zmodernizovala.
.
Na fotografii vidíte Deu Artio, její plastiku z Muri u Bernu ve Švýcarsku. Bohyně Artio sedí na trůnu, před kterým stojí ona sama v medvědí podobě. Artio v lidské podobě drží v pravé ruce mísu s plody, možná že medvěda krmí...
.
Jistě si pamatujete, jak v knize Deana Artio nezapomněla na Marinu a její spolužáky a pohostila je nejen výbornou snídaní, nýbrž i houbovým gulášem. Košík na klíně bohyně je totiž symbolem hojnosti. Medvědice byla odpradávna symbolem péče o potomky, plodnosti, oslavovali ji jako živitelku i ochránkyni.
.
Kromě Dey Artio se takto oslavovala i Artemis, Diana a další - jména se prostě liší podle území. Stále se však jedná o jednu a tu samou bytost.
.
A teď něco pro zamyšlení. Několik myšlenek:
.
Slavnosti Dey Artio se dodnes konají v Pyrenejích pokaždé 2. února. Ano, NA HROMNICE, a kdo čtete Rafaelovu školu, víte, že Hromnice jsou důležitým svátkem BÍLÉ MĚSÍČNÍ BOHYNĚ, paní Alby, který Marina slavila hned v prvním ročníku. (Při této oslavě také zjistila, kdo je její maminka.)
.
V době po Hromnicích se též slaví až mrazivě bláznivý Masopust, a pokud jste někdy viděli nějakou masopustní obchůzku, jistě si pamatujete, že nesmí v průvodu chybět MEDVĚD.
.
Možná vás při čtení napadá, že v minulosti chodili krajem medvědáři s medvědem, medvědy s sebou vozili i komedianti. Ano, stále se jedná o poslední zbytky paměti. Kdoví, zda ti komedianti, či medvědáři měli vůbec tušení, proč s sebou ty medvědí šelmy vodí?
.
Ještě mě napadla jedna myšlenka. Když vydržítě operu až do 4:37, spatříte střípky naší minulosti i u Bedřicha Smetany v Prodané nevěstě. Mrkající
.

.Usmívající se
.
Zdroj fotografie:
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama