Srpen 2012

Mystičtí hrdinové knihy - Deana Artio

29. srpna 2012 v 15:08 | Renata Štulcová |  O psaní
V Rafelově škole jste se setkali za ty tři díly (dnešním jazykem - kolem 700 normostran, 1 260 000 znaků Usmívající se ) s mnoha postavami jak hlavními tak vedlejšími. O některých jsem již psala, jiné jsem nechala zahaleny.
.
Nyní ve třetím díle, v Rozích faunů se objevila tajemná Deana Artio, popsaná jako medvědí faunka.
.
Kapitoly s ní najdete například TADY a ZDE .

Kdo to vlastně je?


Magické vydání knihy

28. srpna 2012 v 18:43 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb To je ale "náhoda"...

Dušičky, Samhain, Halloween... kdo by neznal magické tajemné období na skutečném pomezí podzimu a zimy. Kdysi tento čas naši předkové slavili celý týden podle prvního úplňku ve Štíru. Nejmysterióznější den roku, opak Beltainu (po našem Čarodějnic).
.
A právě letos v magickém týdnu kolem 31. 10. 2012, čili hned po úplňku ve Štíru vychází v nakladatelství Mladá fronta druhý díl Rafaelovy školy...

Rukopis a počet znaků

27. srpna 2012 v 8:09 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Můj soukromý boj s normostranami

Právě jsem se dostala v rukopise třetího dílu Rafaelovy školy na 317. stranu, což ve znacích znamená, že jsem nadatlovala něco kolem 570 600 znaků. Každá normostrana se počítá jako 1800 znaků včetně mezer (postaru se říkalo úhozů). Když jsme ještě tloukli do psacího stroje.
.
Píšu-li kapitoly na blog, běžně mívají od 7200 (4 strany) do nějakých 12000 znaků. Víc už blogová stránka nepobere, proto někdy musím kapitolu rozdělit.
.
A proč boj?

Vílí matky

23. srpna 2012 v 8:20 | Renata Štulcová |  Gaia

aneb Matky ze skrytého národa

Hrdinka Rafaelovy školy má matku vílu, která ji jako roční batole zanechala v lidské rodině u otce a kvůli kletbě odešla zpět do své říše.
Většina si řekne: no jó fantasy…
Ale víte, že takový motiv není vůbec fantasy?
.
Představte si Evropu dávných dob. Zalesněnou, zabydlenou lidmi, jejichž předkové přežili dobu ledovou. Přišla doba kamenná, které dnešní lidé příliš nerozumí. Nechápou, na co byly menhiry, málokdo se dozví, jak tehdejší lidé znali přírodu, Zemi, Lunu, jak je uměli vnímat a jak pomocí nich uměli najít pomoc.
.

Jenže svět se změnil.

Postupně se do Evropy hrnuly další národy, někteří z lidí doby kamenné se s nimi mísili, a tak se měnilo i jejich vnímání.
Ale stále žili ti původní, kteří dobu ledovou přežili. Dnes jim říkáme Elfové a Víly. Nebyli nadpřirození, byli to lidé se znalostí Země a Luny. Lidé, kteří dokázali vnímat neviditelné. Byli moudří a moudrost předávali. Moderněji se jim začalo říkat druidi, léčitelé, bardové, patřili mezi ně jak muži, tak i ženy.
.
Ve středověké literatuře se dočteme o královských rodech, na počátku jejichž rodokmenu stojí Víla. Nejen Plantagenetové, ale i naši Lucemburkové se takovou Vílí matkou pyšní.
Pramatkou Lucemburků je známá...

Rozhovor na Kultura21.cz

21. srpna 2012 v 20:50 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Jak mi kdysi nevěřili, že mi Albatros vydal knihy a zaplatil honorář

Blíží se podzim, vydání dalšího dílu Rafaelovy školy (viz obálka vpravo) a já stále píšu třetí díl Rafaelovy školy a tu knihu pro dospělé bez prvků fantasy, které říkám welšsky Fferyllt Mrkající.
.
A protože už jsem si toho za ta léta napsala docela dost, mé knihy můžete zkontrolovat TU, a přiznávám, že to byla pěkná dřina, tak jsem byla poctěna žádostí o rozhovor pro významný kulturní web Kultura21.cz.
.
Paní Jana Semelková mi položila správné otázky, na které se mi opravdu dobře odpovídalo. Když budete mít chuť si rozhovor přečíst, dozvíte se zase nějaké podrobnosti o tvorbě, o psaní. A také se dočtete, jak mi někteří u nás nevěřili, že jsem ty knihy napsala já a že mi za ně Albatros a Knižní klub zaplatili honorář. Většinou se lidé mylně domnívali, že patřím mezi ty, kdo nakladatelům naopak platí za vydání své knihy. Nerozhodný To bych totiž nikdy neudělala.
.
Odkaz na rozhovor je TADY.
.
A jestli si chcete na Kultura21.cz zabrouzdat, přečíst si o filmech, divadelních hrách a dalších knihách, klikejte ZDE.

Spisovatel a obálka knihy

20. srpna 2012 v 8:40 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Rafaelova škola - Tanec nág

a její anotace

Tak jste se dočkali (a já taky), neb konečně uveřejňuju dlouho utajovanou obálku k druhému dílu Rafaelovy školy, který má podtitul Tanec nág.
.
Jak vidíte, tato obálka je mnohem výraznější než obálka k prvnímu dílu Vílím křídlům (obálka vlevo nahoře pod nadpisem blogu), neboť první díl pojednával o dvanáctileté Marině, která je v Rafaelově škole takové malé "ucho". Úplně nová malá holka, která se proti své vůli musí metamorfovat ve vílu.
.
Kdo první díl znáte, víte, o čem píšu.
.
Na konci prvního dílu se Marina mění v nágu.
Jo, hřbet knihy je krásně červený, nezanikne.Mrkající
.
Už se těším, až si ji postavím vedle jedničky a určitě mnozí z vás také.
.
A nyní už, co je napsáno na zadní straně obálky - tedy anotace ke knize, kterou si může v knihkupectvích od konce září koupit nebo prohlédnout každý po celé České republice...

Spisovatelské mlčení

18. srpna 2012 v 19:02 | Renata Štulcová |  O psaní
Je to už nějaká řádka let, kdy moje známá spisovatelka vytvářela na zakázku knihu pro velké nakladatelství. Jednoho dne jela metrem a potkala dalšího známého taky spisovatele, zdravili se a navzájem se ptali, na čem teď pracují.
Ona: "Právě pro ***** píšu ***** "
On: "Ježkovy zraky, já pro ^^^^^ taky píšu ***** "
.

Motýlí bižuterie - Vílí a elfí řemesla (6)

18. srpna 2012 v 8:40 | Renata Štulcová |  Vílí a elfí řemesla
Že mají víly a elfové "zlaté české ručičky", to ví i malé dítě. A tak jsem jednou zabrousila do bižuterie, vůbec jsem se nedivila, že je k mání prstýnek s motýlem.
.
Protože mám v práci neustále špinavé ruce od křídy, tužek, propisek, lepidla, stále se musím mýt, tak existuje riziko, že zlaté prsteny někde odložím a už se s nimi neshledám.
Proto jsem si motýlí prsten koupila.
.
.
Za rok

Psaní knih,kruhy v obilí

17. srpna 2012 v 12:05 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb vílí kruhy v roce 2010

Před devíti lety a jedním měsícem se na pultech knihkupectví objevila má první kniha Nemetonburk 1. Uteklo to od té chvíle strašně rychle, a vlastně rychle to utíká i od vydání celkově sedmé knihy, od prvního dílu Rafaelovy školy - Vílích křídel. Už to bude rok a ke konci září se můžete těšit na druhý díl - Tanec nág, který vyjde jako ten první v Mladé Frontě.
.
Dneska na mě na Facebooku vykoukly pěkné fotky, které mi připomněly právě první díl Rafaelovy školy a také ten poslední osmý, ke kterému

Inspirace spisovatelky II/1

11. srpna 2012 v 15:10 | Renata Štulcová |  O psaní
Včera jste se dočkali prvního pořádného polibku v Rafaelově škole, když nepočítám Meluzínu a Luciena. Před rokem a dvěma dny slavila výročí rubrika O psaní, v které občas vyprávím o čem jiném než o psaní. Logicky. Mrkající
.
V září vychází druhý díl Rafaelovy školy - Tanec nág, na který se netěším určitě jen já. Usmívající se
Dokončuju ten třetí, který čtete online a přitom se mi stalo, že jsem musela odložit Kaziin příběh pro dospělé a rozepsala jsem další knihu pro dospělé a tu prostě musím musím musím rychle dopsat.
.
Jak se tohle může stát?
.
Možná budu nyní vyprávět něco, co se i vám, kdo píšete, už stalo.
.
Na jaře jsem byla na besedě v jedné knihovně (schválně nejmenuju, abych utajila, co právě píšu).
Četla jsem si tam ve vestibulu nástěnky a u jedné jsem si řekla: O tomhle musím jednou něco napsat. Konec. Tečka.
.
A psala jsem dál Rafaelovu školu a Kroniku Velké Moravy, která vyjde v dubnu 2013.
.
A nyní...

Název vznikající knihy a Google

7. srpna 2012 v 14:29 | Renata Štulcová |  O psaní
Vím, že jste jistě nedočkaví, jak to dopadlo s Marinou a Plantefoliem, trochu vás napnu, abyste si mohli vymýšlet vlastní verze. Vždyť takové snění o hrdinech a hrdinkách knih má něco do sebe...

Píšu knihu a vy předvídáte

1. srpna 2012 v 20:07 | Renata Štulcová |  Zábava
Nějak se vše semlelo, že kromě Mariny teď datluju opravdu rychlostí blesku romantickou knihu pro dospělé čtenářky. Před týdnem se ke mně snesl nápad na knihu, která v sobě nemá špetku fantasy, ale velkou dávku romantiky. Dva dny jsem si sepisovala osnovu, tři dny jsem zkoumala reálie, přečetla jsem si už snad po sté dva klasiky a vrhla se na datlování. Příběh se odehrává...