Spisovatelka, blog a filmy

26. července 2012 v 14:10 | Renata Štulcová |  O psaní
Udělala jsem si kávu do oblíbeného minišálku z Lyonu a budu vám vyprávět o filmech, které kromě jiného ovlivnily mé psaní.
To se ví, raději bych hovořila o knihách, ale tenhle článek píšu, abych se také zapojila do života blogů.
A zadání je jasné: Vyber svých pět nej filmů...
.
Kdo z vás by se také rád zapojil, podrobnosti najdete u Edith ZDE.
.
Vlastně bych mohla vyjmenovat desítky filmů, které nějak ovlivnily mé psaní, knih naopak tisíce.
.
A tak dumám a dumám, abych nakonec vybrala následující filmy.
Mnohé z nic možná ani nebudete znát, jsou příliš staré, natočené byly nejen před vaším, ale i před mým narozením.
.
Pravděpodobně se budete divit, že tady nemám žádné kultovní filmy.
.
Na to existuje jednoduchá odpověď...


... nejsem stádní typ a už vůbec mě nebaví dělat ve společnosti "machra" a intelektuála za každou cenu. :-)
.
PS: Když se vám prohodí videa, klikněte si na "obnovit".
.

Zamilovaný Shakespeare

Režisér: John Madden
Premiéra: 1998
Oskarový film mě okouzlil nejen krásnou angličtinou, hereckými výkony a výpravou, ale především a hlavně dokonalým scénářem. Scénárista Tom Stoppard bravurně propojil náplň Shakespearových her s fiktivním úsekem spisovatelova života. Možná by se líbil i samotnému Shakespearovi. Kdo čtete Rafaelovu školu, víte, že se o podobnou věc jako Tom Stoppard pokouším také. :-)
.
.

Becket

Režie: Peter Glenville
Premiéra: 1964
Když se tento film natáčel, ještě jsem byla na houbách. Poprvé jsem ho viděla až na vysoké škole při studiu angličtiny. Dokonce jsme ho rozebírali na semináři. Úžasné dvojsmyslné dialogy pronášené vynikajícími herci Richardem Burtonem a Peterem O`Toolem divákovi berou dech. Film zpracovává příběh arcibiskupa Thomase Becketa a jeho přítele krále Jindřicha II., vypráví o zodpovědnosti, boji za pravdu a právo.
Od mých studií uběhly už roky, ale občas si na film vzpomenu. A nakonec jsem si ho pouštěla letos na jaře, kdy jsem psala Kroniku Velké Moravy. Thomas Becket se pro mě stal jakýmsi předobrazem arcibiskupa Metoděje, jehož boj za Moravu byl velice těžký.
.

.

Byl jednou jeden král

Režie: Bořivoj Zeman
Premiéra: 1954
Asi se divíte, že sem uvádím film na motivy pohádky Sůl nad zlato od Boženy Němcové, o níž vždy prohlašuji, že mám její díla velmi ráda, a že Babička je moje oblíbená kniha (nelžu).
Tenhle film se tváří jako pohádka, ale zkuste se pořádně zaposlouchat do dialogů, zamyslet se nad jednotlivými scénami a začne vás mrazit. Lidské pravdy, tvrdé údery hloupým politikům, kteří chtějí býti diktátory.
Mně se poštěstilo, že jsme podle filmu natáčeli ve škole ve zkrácené podobě divadelní představení. Proseděla jsem tudíž před DVDčkem spoustu času a scény zapisovala. Brzy jsem si všimla, že tam není jediné zbytečné slovo, kterými dnes oplývají téměř všechny filmy.
Pak jsem se dozvěděla, že scénář se psal 4 roky. Co by na to asi řekli dnešní rádoby "scénáristi", které chrlí FAMU?
A souvislost s mým psaním? Kéž bych dokázala jednou psát tak bravurní dialogy. A ještě: Víte, Moravané, že na Moravě se za vlády krále Svatopluka také jeden rok nedostávalo soli? Jednu z pověstí v kronice jsem nazvala Sůl nad zlato. Není o Marušce, ale možná z doby krále Svatopluka se pověst o nedostatku soli datuje.
.
.

Noc na Karlštejně

Režie: Zdeněk Podskalský
Premiéra: 1973
Film natočený na námět divadelní hry Jaroslava Vrchlického, který zná téměř celá naše země. Zábavný film, který nás v sérii bláznivých scén provede dvorem krále Karla IV. Nechá nás se zasnít nad dějinami, které bohužel nebyly většinou takhle veselé. Když jsem psala Růži a krokvici o grálu v České kotlině, stále jsem měla tento film před očima. Říkala jsem si, že vlastně píšu něco, co je taková hodně vážná Noc na Karlštejně.
My si doma pouštíme Noc na Karlštejně vždy, když po půl hodině sledování štědrovečerní pohádky usoudíme, že zase natočili v České televizi blbinu bez pořádné zápletky. Což je téměř každý rok.
.

.

Pán prstenů

Režisér: Peter Jackson
Premiéra: 2001
Neťukejte se do čela, že sem uvádím tento film. Samozřejmě jsem dávno před filmem četla česky i anglicky celé Tolkienovo dílo a příliš jsem nechápala, jak se do těch tří filmových dílů může příběh vejít. Také jsem byla zvědavá, jak bude vypadat výprava. A hudba, ta mě zajímala moc.
Výsledek je takový, jaký je. Možná namísto filmu měli natáčet seriál. Také bych řekla, že mnoho věcí scénáristi nepochopili, tudíž je vyškrtli jako nepodstatné. No, možná je tam spíše nedali, aby lidi neupozornili na určité problémy. Takové vymetení kraje v závěru knihy můžeme totiž brát nejen jako další ekologický boj, nýbrž i jako boj proti jakékoli totalitě, proti jakémukoli ovládání.
Film Pán prstenů pro mě představuje okamžik, kdy jsem si řekla, že nyní už se díky pokročilé technice dá nafilmovat vše. Mnohé, co dříve žilo jen ve spisovatelově fantazii, se dnes dá lehce převést do obrazů filmového plátna.
A ještě jednu prioritu pro mě tenhle film má: Byl to zatím jediný film, po kterém jsem nemohla usnout. Kam se hrabou krváky…
.

.
A tím dneska končím. Více filmů, které se vážou k mému psaní, se mi sem nevejde, neboť toto je už celá pětice.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 26. července 2012 v 14:50 | Reagovat

Znám vše kromě Becketa, ale asi se na něj podívám. Zamilovaného Shakespeara mám hrozně ráda. Byl jednou jeden král a Noc na Karlštejně, to byly pohádky mého děství, přehrávané stále dokola. A Pán prstenů? Netřeba komentovat. :-D

2 Lisi Lisi | Web | 26. července 2012 v 15:51 | Reagovat

Líbí se mi tento výběr, Pán prstenů je snad klasika. Jinak se Shakespearem souhlasím, tento film snad nemůže zestárnout.
Becketa jsem viděla na divadle, ale mě více, možná i díky herci, zaujal král.
Noc na Karlštejně má nádherné písničky.

3 Midnight Midnight | 26. července 2012 v 16:25 | Reagovat

Znám všechno kromě Becketa. I když já sem spíš na muzikály jako je třeba Moulin Roge. :-)

4 Midnight Midnight | 26. července 2012 v 16:25 | Reagovat

[3]: oprava: Moulin Rouge

5 Renata Štulcová Renata Štulcová | 26. července 2012 v 16:44 | Reagovat

[4]:Moulin Rouge se mi také moc líbil. Vůbec mám ráda filmy týkající se Francie.

6 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 26. července 2012 v 19:15 | Reagovat

Zamilovanýho Shakespeara mám ráda :) sice nechápu, za co si zasloužil Oscara, ale je to můj oblíbený film
Noc na Karlštějeně mě potěšila, ta v žádném výběru ještě určitě nebyla...
a české pohádky (no, řekněme, že jde o pohádku) ty klasické, ty můžu každé Vánoce a stále dokola

Pána prstenů mám ve výběru taky (už pro svojí ujetost na fantasy), podle knihy to není dokonalé, to samozřejmě ne, a ani prodloužená verze není dost (a že ta má 12 hodin :D), ale blíží se to dokonalosti víc, než jakýkoliv jiný fantasy film

7 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 26. července 2012 v 19:17 | Reagovat

[3]: já pořád říkám, že 5 je prostě málo, osobně mám ráda taky Muzikály celkově.. Mouline Rouge nejen pro herce, kterého bych v každé jeho roli snědla, ale třeba i Chicago atd.

8 Lucka 2 Lucka 2 | 27. července 2012 v 10:40 | Reagovat

Noc na Karlštejně miluju, ta je prostě dokonalá... včetně bicyklu projíždějícího v úvodních titulcích :-D A do mé pětice by pak rozhodně patřil Saturnin a Šíleně smutná princezna, tam jsou taky úžasné dialogy.

9 Dana Dana | 27. července 2012 v 11:12 | Reagovat

[8]: a k tomu bych ještě přidala starší film, který ale už málokdo zná... Země, odkud přicházím...

10 Lá+Lálá Lá+Lálá | 27. července 2012 v 12:17 | Reagovat

Já znám kromě Becketa a Zamilovaného Shakespeara...

11 edithhola edithhola | E-mail | Web | 28. července 2012 v 17:14 | Reagovat

Noc na Karlštejně je nepřekonatelná! Matýsek miluje Hoja hoj.

12 Čerf Čerf | Web | 28. července 2012 v 23:58 | Reagovat

Becketa jsem neviděl, a jak to tak čtu, asi bych měl. Díky za inspiraci.

13 Vendy Vendy | Web | 30. července 2012 v 10:20 | Reagovat

Noc na Karlštějně je nejhezčí muzikálový film z našich končin a myslím že by mohl konkurovat i světu (píšu muzikálový, myslím tím prostě písničkový). Krásné písničky, senzační dialogy (Strýčku, strýčku, já jsem tvoje neteř! - Kdežto já jsem laň!), moudrý biskup (byl to biskup?)a kupodivu stejně moudrý král. Krásná královna a taky spousta malých nehod, které se přiházívají, když  holt chlapi hospodaří samostatně. Ještě musím říct, že Brodský byl nádherný král, důstojný i laskavý, charismatický, spravedlivý. A Byl jednou jeden král - i tady máš pravdu, dialogy jsou opravdu precizní, a pod mnohým vtipem se skrývá mnohá pravda. Navíc mi připadá, že král v této pohádce představuje naše slavné vedení ve vší kráse - i tady se nemůže udělat nic normálně, s rozumnou hlavou, vybrat střední cestu - i tady se lítá ode zdi ke zdi, ničí se podniky, které mohly prosperovat a zavádějí se za drahé peníze projekty, které nefungují - ani by se předtím jejich funkčnost nějak ozkoušela. Byl jednou jeden král, je nadčasová pohádka. Jen se obávám, že ani sůl to nevyřeší a tupost dnešních pánů nebude lze zlikvidovat jinak než jejich odstraněním z míst.
Film Becket jsem neviděla, beru to za tip - Zamilovaného Shakespeara mám moc ráda, vždycky mi rve srdce, když vidím, že ti dva se musí rozloučit a vždycky mě znovu dojímá scéna Romea a Julie, kdy místní diváci opravdu ani nedýchají, mnozí pláčou a přejí si je zachránit.
Pán prstenů - jeden z nejúžasnějších filmů. A máš pravdu, klidně by to mohl být seriál. Vzpomínám si na jeden bonus z filmu, kdy Peter Jackson říká, že z toho, co natočili, by každý jeden díl mohl trvat deset hodin.
Jistě, některé věci vynechal, některé předělal (třeba ony dýky, které hobiti získali v Mohylovém vrchu, jim darovala Galadriel), ale podle mě to filmu opravdu nevadilo a podstatu příběhu to nerušilo. Vymetení kraje mi trochu chybělo, ale chápu, že by to byl další trochu jiný příběh a s celkovou filmovou vizí by asi moc neladil. Už tak mi připadalo, že Návrat krále má asi tři konce. Ještě bych chtěla upozornit na prodlouženou verzi Pána prstenu, která doplňuje mnohé, co bylo osekané v kinoverzi. Ale možná prodlouženou verzi už znáš, v tom případě nosím dříví do lesa. :-D

14 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 2. srpna 2012 v 12:16 | Reagovat

Když jsem si článek přečetla, napadlo mě, že se také zapojím, ale akce už asi skončila. Takže jen heslovitě - Noc na Karlštejně určitě!!! (Ať mi tvůj urozený pan otec promine... Ale byl střízliv?), Pán prstenů asi také, pak stará česká pohádka (???) Panna a netvor, ještě starší nečeský muzikálový film Kabaret a z dobrodružného soudku Master and Commander: Odvrácená strana světa ;-)

15 Saiko Saiko | E-mail | Web | 6. srpna 2012 v 13:17 | Reagovat

pokud chcete dobré filmy, doporučuju se řídit stránkami o oscarech -http://www.award-academy.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama