Květiny ve fantasy - Sen noci svatojánské (1)

19. června 2012 v 17:42 | Renata Štulcová |  Zábava

aneb Hádanka na konci článku

A zase už sedím u redigování Velkomoravské kroniky, upravuji určité historické nedokonalosti, které jsem spáchala. No, řekli byste, že v té době nenosili kněží plnovous? A já koukla na sochu Metoděje a přičarovala jsem mu v textu plnovous. Podle sochy, která je blbě. Vlastně asi každá socha a každý obraz jsou blbě. A jiné podobné kiksy opravuju.
.
Zatím vám nabízím první ze série článků o květinách, které Shakespeare zabudoval do hry Sen noci svatojánské. Kdo čte Rafaelovu školu - Rohy faunů (tercie), ví, že...


kniha sleduje nit právě této snové divadelní hry.
.
V pondělí a před měsícem jste se dozvěděli, jakou rostlinu kdosi zatím neznámý použil, aby očaroval Marininu matku a partu jejích spolužáků.
Tou veledůležitou rostlinou byla obyčejná prostá violka trojbarevná, jak ji vidíte na obrázku z wikipedie.
.
Latinsky je zvaná Viola tricolor, anglicky lidově love-in-iddleness a rohatý král lesa Oberon ji zve Cupid`s Flower, čili Amorův květ.
.
Shakespeare vkládá Oberonovi do úst tato slova, jimiž violku a její účinek popisuje: "Pojď sem, můj milý Puku. Pamatuješ, jak jsem seděl na mořském útesu a slyšel mořskou pannu sedící na delfínu? Ta kráska tak opojně zpívala, až se rozbouřené moře utišilo, aby jí nerušilo. A hvězdy padaly ke Gaie ze svých drah, aby mohly mořské panně naslouchat. V tom okamžiku jsem viděl, a to tys Puku nemohl vidět, Amora s lukem. Vznášel se mezi Lunou a Gaiou a mířil na Venuši trůnící na západě. Šíp lásky z Amorova luku vylétl tak zprudka, jako kdyby měl proklát sto tisíc srdcí. Viděl jsem, jak Amorova ohnivá střela ztratila žár v cudných paprscích vlahé Luny. A kněžna Venuše nezasažena přešla po nebi v klidném rozjímání.
Jenže jsem si všiml, kam dopadl Amorův šíp.
Padl na malý sněhobílý kvítek na západě. Ten kvítek zraněn znachověl a dívky ho zvou Planá láska.
Ten mi přines, kdysi jsem ti ho ukázal. Šťáva z něj, když se nakape na víčka spící bytosti, způsobí, že se ta bytost bláznivě zamiluje do prvního stvoření, které po probuzení spatří."
.
.
Tak to bychom měli k první magické rostlině, nyní ta druhá, která dokáže účinek Amorova květu neutralizovat.
.
Jedná se o Dianino poupě, Dian`s bud, latinsky Artemisia absinthium a hezky česky pelyněk pravý, který vidíte napravo, také je z wikipedie.
.
Ono tedy existuje vícero druhů pelyňků, ale tenhle - jak už je z názvu patrno - se dá využít nejen k výrobě léčiv, nýbrž pro svou trpkou chuť také jako přísada do absintu či vermutu a jiných alko.
.
Jako perličku, než vám položím hádanku, musím dodat, že kdysi kolem mého bydliště rostly lány pelyňku. Strávila jsem v něm dětství. Stavěli jsme si v pelyňkových křovinách bunkry, jeho květy jsme využívali jako imaginární čaj při imaginárním vaření. A dokonce v době éry oštěpaře Železného jsme z tvrdých stonků vysokých pelyňků vyráběli oštěpy a soutěžili v hodu. Správně vržený pelyňkový oštěp dolétne pěkně daleko. Usmívající se
.
V dalších pokračováních Marinina příběhu se dozvíme, kdo bude muset ždímat pelyňkovou šťávu na všechny magicky zamilované. Oni se odmilují, otázkou zůstává, zda všichni.
.
Ještě krásné foto, jak asi vypadaly porosty pelyňku, v kterých jsme si bez jakýchkoli alergických rým stavěli bunkry.
.
.
A nyní hádanka: Poznáte, kde v prvním dílu, ve Vílích křídlech se pelyněk objevil? Jestli na to přijdete, pište do komentářů.
.
Mrkající
.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Midnight Midnight | Web | 19. června 2012 v 18:00 | Reagovat

Jestli myslíte kapitolu, tak v 37. kapitole Nelahodný pelyněk. Já vím, našla jsem si to v té knížce. :-D

2 Sedmikráska Sedmikráska | E-mail | Web | 19. června 2012 v 18:44 | Reagovat

[1]: Věděla jsem, že je tam nějaká kapitola s pelyňkem!
Ale, promiň, fakt nemám paměť na detaily. Já to vždycky okecávám :D

3 Sedmikráska Sedmikráska | E-mail | Web | 19. června 2012 v 18:44 | Reagovat

Jinak - je zajímavé, jak má všechno v tvých příbězích smysl, původ, logické vysvětlení, ...

4 sexy wedding gowns sexy wedding gowns | E-mail | Web | 3. listopadu 2012 v 6:27 | Reagovat

I always like to read on these topics and one of the best thing is this
http://www.sentdresses.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama