Červen 2012

Zaláskovaná čokoláda

27. června 2012 v 14:28 | Renata Štulcová |  O psaní
Málokdy píšu články k tématu týdne, většinou se mi nehodí k tematice Rafaelovy školy. Ale téma ČOKOLÁDA mě přímo vybízí se přidat a něco napsat. Vy, kdo Marinin příběh znáte, již asi tušíte, o čem bude řeč.
.
Určitě tušíte, že nebudu psát další litanii ve stylu "Čokoláda je když...", nebudu psát o tom, jak jsem navštívila Muzeum čokolády v Celetné ulici vedle Staroměstského náměstí. Nebudu ani psát o tom, jak jsem na milovanou čokoládu alergická, tudíž ji nejím.
.
Při zmínce o čokoládě si vždy uvědomím, že jsem toto slovo použila při charakterizaci a popisu vzhledu hlavní hrdinky Rafaelovy školy Mariny Fialkové.
.
Hnědé oči mohou mít mnoho odstínů. Marině jsem přičarovala tmavou hněď, kterou jsem popsala sladkým slovem čokoláda. Jenže se mi zdálo málo použít jen slovo čokoláda. A tak mě hned na začátku v první kapitole napadlo...

100 000 návštěv

25. června 2012 v 12:41 | Renata Štulcová |  Zábava
Ano, je tomu tak a máme důvod k oslavám. Líbající
.
Oktalogii Rafaelova škola právě píšu a uvěřejňuju na tomto blogu už dva a půl roku. Přesně od 1.1.2010.
.
A za tu dlouhou dobu návštěvnost pomalu ale jistě stoupla, jak můžete vidět na TOPLISTU vlevo dole na stránce blogu či na fotce, kterou jsem z blogu pořídila v neděli před desátou dopoledne.
.
Opravdu velmi symbolické se mi zdá, že v neděli po Svatojánské noci, v níž elementálové (víly, elfové, nymfy, kentauři, fauni... ) pořádají velkolepé oslavy, se ráno těsně před 10:00 objevilo na...

Fantasy, psychologie a mytologie

24. června 2012 v 7:00 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Zakuklená realita, kterou recenzenti a diplomanti nepochopili ;-)

Tak jsem se rozhodla pojmenovat článek, v kterém bych vás chtěla odkázat na recenzi mé první trilogie Nemetonburk.
.
Vím, že mnozí z vás, kdo píšete, postupujete jinak než já. Když sedám k psaní knihy, vím, jak dopadne, co se podstatného bude řešit atd. A v podstatě je fuk, zda má taková kniha 250 stran nebo 1000 jako třídílný Nemetonburk.
.
Nemetonburk jsem psala z hlediska nejmladších hrdinů, kterým je na počátku 13, v druhé části 15 a ve třetí jsou dospělí. Zároveň s nimi se ale objevují další dvě starší generace, které také ještě stárnou. A představitelé těchto generací také řeší své problémy.
.
Recenzenti vždy vyšilovali...

Květiny ve fantasy - Sen noci svatojánské (2)

22. června 2012 v 23:38 | Renata Štulcová |  Zábava
Ve středu večer, tedy 20. 6. 2012 po dvacáté třetí hodině vyvrcholil letní slunovrat. Dny před i po slunovratu, od svatého Víta po svatého Jana jsou magickými dny, proto v nich může král lesa Oberon nechat očarovat královnu Titánii.
.
Nedávno jsem uveřejnila první článek o květinách, které Shakespeare použil ve Snu noci svatojánské. Dneska můžete číst článek číslo dvě.
.
Když Marina otevřela...

Rukopis přijat nakladatelem

21. června 2012 v 11:30 | Renata Štulcová |  O psaní
Že to písmeno vpravo je hlaholské S, že ho používali naši předkové a že píšu na objednávku Velkomoravskou kroniku, to už většina z vás dávno ví.
.
Proto jsem také uveřejňovala nové články sem tam, prostě občas. Proto jsem neuveřejňovala další kapitoly, v kterých Marina vyřeší zapeklitý problém - očarování maminčino a očarování spolužáků. Všichni až na výjimky propadli lásce...

České autorky - recenze Vílích křídel

20. června 2012 v 11:03 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Článek pro všechny

kniho-moly/molky

Kdo zná vynikající literární bloggerku Abyss, možná již stihl si přečíst na jejím blogu první příspěvek, kterým otevřela Týden českých autorek.
.
Sami víte, že občas u mne na blogu narazíte na moji tvrdohlavou poznámku, že...

Květiny ve fantasy - Sen noci svatojánské (1)

19. června 2012 v 17:42 | Renata Štulcová |  Zábava

aneb Hádanka na konci článku

A zase už sedím u redigování Velkomoravské kroniky, upravuji určité historické nedokonalosti, které jsem spáchala. No, řekli byste, že v té době nenosili kněží plnovous? A já koukla na sochu Metoděje a přičarovala jsem mu v textu plnovous. Podle sochy, která je blbě. Vlastně asi každá socha a každý obraz jsou blbě. A jiné podobné kiksy opravuju.
.
Zatím vám nabízím první ze série článků o květinách, které Shakespeare zabudoval do hry Sen noci svatojánské. Kdo čte Rafaelovu školu - Rohy faunů (tercie), ví, že...

Inspirace spisovatelky (70)

16. června 2012 v 16:46 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Kde se vzalo Prosebno?

Velkomoravskou kroniku jsem na dva dny odložila, protože mi z ní už hrabe… A při úklidu se budu snažit psát další kapitolu Rafaelovy školy. Nyní sem vkládám jednu z desítek inspirací, které mě vedou při psaní Rafaelovy školy a nejen jí.
.
V mobilu jsem objevila...

Má recenze v Pevnosti

13. června 2012 v 15:09 | Renata Štulcová |  O psaní
Zatímco stále čekáte na pokračování příběhu Mariny Fialkové, já jsem odevzdala její druhý díl ke konečnému dodělání a vytištění v MF a vrátila jsem se k redigování Kroniky Velké Moravy.
.
Asi se se vším příliš piplám, ale chci vypustit na světlo světa text, který bude nejen při tichém nýbrž i při hlasitém plynout. Ona totiž kronika vyjde též jako audio verze.
.
A protože kdybych nebyla bývala napsala knihu Mojmír - Cesta pravého krále, u které se neví, zda je to romantika nebo fantasy nebo mytologie nebo historická beletrie nebo dokonce středověký cestopis, nebyla bych letos ani požádána o napsání Velkomoravské kroniky.
.
A tak vznikají příběhy z moravského brzkého středověku tady pod Řípem. Usmívající se Zdravím na Moravu vás všechny, kdo sedíte u počítačů právě tam.
.
A pokud se bez Mariny nudíte a...

Spisovatelka a ikonky

12. června 2012 v 18:46 | Renata Štulcová |  Zábava
V neděli jsem uzavřela první redigování Velkomoravské kroniky a v komentářích na blogu jsem se dozvěděla, že je zájem o ikonku Rafaelovy školy. Ha, a já žádnou neměla.
.
Ráno jsem si předsevzala, že dneska napíšu něco do další kapitoly Rafaelovy školy a že teprve v úterý...

Harry Potter a Marina Fialková

9. června 2012 v 15:19 | Renata Štulcová |  Zábava
Napsala jsem už více knih, ale Rafaelova škola s hrdinkou Marinou (z poloviny víla, z poloviny člověk) je má první série ze školního prostředí. A pročpak to? Proč jsem se psaní o škole elementálů tak dlouho vyhýbala?
.
Právě kvůli Harry...

Obálka druhé knihy

8. června 2012 v 18:19 | Renata Štulcová |  O psaní
Když se blíží vydání knihy, vždy netrpělivě a s velkou zvědavostí čekám, až poprvé uvidím obálku knihy. Do té doby si jen můžu představovat vlastní verzi.
.
Jak vypadá obálka prvního dílu Rafaelovy školy - Vílích křídel, dávno víte, a kdo ne, stačí se podívat kolem dokola tady na blogu.
.
No, a nyní už vím, jak vypadá obálka druhého dílu, který nese podtitul TANEC NÁG.
.
Ještě ji však úplně neodhalím, jen uveřejňuji malou ochutnávku. Usmívající se Originál je samozřejmě ostrý, ale nemám skener, takže se musím spolehnout na fotoaparát. A nějak se mi chvěly ruce. Mrkající
.
Jak bude vypadat konečné barevné ladění, uvidíme, až kniha na podzim vyjede z tiskárny. Sami víte, že při prvním dílu jsem na blogu uveřejnila PC verzi, která se potom od výsledné knihy lišila sytostí. Takže se nechme překvapit.
.
Mrkající

Jedu s rukopisem do Prahy

7. června 2012 v 21:03 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb

Správněji - odvážím korektury (tohle cizí slovo mi zní jako nadávka) Rafaelovy školy II.

Aby to nevypadalo, že jsem zmizela do Zásvětí, neboť se další kapitoly stále nemůžete dočkat, píšu tenhle bleší článeček.
.
Ano, blíží se přímo historická událost...