Květen 2012

Lady Popular

28. května 2012 v 14:34 | Renata Štulcová |  Zábava
V mezidobí mezi dokončováním Velkomoravské kroniky (to byste nevěřili, co je na ní ještě potřeba udělat práce) a dalším dílem Rafaelovy školy (a to nemluvím o korekturách, které musím udělat, aby šla dvojka RŠ do tiskárny) se ráda pochlubím tím, že se Vílí křídla dostala i na fórum Lady popular.
.
Mám ráda vtipné aktivity kolem knih, při kterých se nejen čte, ale také tvoří. A toto je jedna z nich.
.
Jde o...

Než se kniha tiskne

25. května 2012 v 17:46 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Když poštou dorazí korektury Tanců nág

Na pořádně dlouhou dobu jsem se odmlčela, protože stále píšu Velkomoravskou kroniku. Příští rok totiž budeme slavit úžasné výročí příchodu Konstantina Filozofa a Metoděje na Moravu. Ano, 1150 let tomu bude. Mimochodem, za tři roky tomu bude 600 let, co nám v Kostnici upálili rektora Karlovy Univerzity Mistra Jana Husa. To bych mohla napsat ten druhý díl k Růži a krokvici. To už bude napsaný Kaziin příběh... Taky s tím vším...

Recenze první knihy

11. května 2012 v 14:04 | Renata Štulcová |  Zábava
Pátek 11. 5. byl báječný. V uvozovkách i skutečně.
.
Jela jsem na besedu do Jičína pozdravit Rumcajse, jenže jsem do těch řáholeckých končin ani nos nestrčila. České dráhy umí člověka překvapit, a tak se nám rozbila lokomotiva. Říp je toho svědkem. Majestátně a trochu s despektem se díval na ty naše podivně jedoucí vagónky tažené splašenou lokomotivou. Usmívající se
.
Neustále se zastavovalo, spravovalo, vlak jel a brzdil podívnými přískoky. S napůl opravenou lokomotivou jsme dorazili patřičně zpoždění do...

Tajemství Konstantina Filozofa

10. května 2012 v 7:00 | Renata Štulcová |  O psaní
Promýšlela jsem zprávu, kterou bych nyní chtěla na blog vložit, a došlo mi, že se hodí i k tématu týdne Blogu. A to téma je zváno Originalita.
.
Vy, stálí čtenáři a hlavně čtenářky Rafaelovy školy se určitě divíte, kde je očekávaná další kapitola. No, je v mé hlavě.
.
A proč už není na blogu?
.
Protože minulý týden jsem psala o statečném Svatoplukovi, moudrém Rostislavovi a například včera jsem překládala Proglas Konstantina Filozofa a dneska psala o cestě arcibiskupa Metoděje na stolec svatého Andronika. Zítra, až budete článek číst, budu psát o tom, jak Metoděje pasovský biskup švihal bičem, protože byl tak hloupý a na studovaného právníka Metoděje mu nestačilo IQ. A tak ze vzteku použil bič.
.
???
.
Prostě - Když mi bylo patnáct let a poprvé jsem slyšela v hodinách české literatury o Konstantinovi Filozofovi a Metodějovi, jak věrozvěstovali na Velké Moravě, hned jsem váhala: "Copak tam asi tak mohli věrozvěstovat, když byli Moravani už pokřtěni?"
.
Na můj dotaz dospělí jen krčili rameny, že prý nemám o takových věcech přemýšlet...
.
Uběhlo hodně let od chvíle, kdy jsem tuto otázku položila poprvé. Po románu Mojmír jsem byla požádána, abych napsala Kroniku Velké Moravy. Ne vědeckou příručku, ale beletrii ke čtení.
.
Skutečných historických materiálů z 9. století n. l. není moc k mání, naštěstí kromě zápisů v klášterních kronikách, se zachovala díla Konstantina Filozofa a Metoděje a jejich studentů. Když je čtete, když zkoumáte starobylou hlaholici a cyrilici, když vnímáte nejen slova, která napsali, zároveň čtete mezi řádky a používáte selský rozum, náhle je vše jasné.
.
Velkomoravské království padlo roku 907, Evropa byla ve válce.
.
Padlo slavné království, ale nezaniklo to, co nám Konstantin Filozof všem dal. Rozluštil, z jakých hlásek a slabik se naše řeč skládá, vymyslel, kde a proč použít tvrdá a měkká y, i, jak na měkké souhlásky, jak zapsat slovanskou řeč, která se na rozdíl od latiny podobá písni... Za svůj objev musel bojovat, musel ho obhajovat, neboť celá ta věc zasahovala i do politiky...
.
On šel za svým snem, a já se konečně dozvěděla odpověď na svou otázku. Odpověď téměř neuvěřitelnou, tajemnou a mnohem složitější a barvitější, než nabízí učebnice.
.
Odpověď jedinečnou, cizím slovem originální. Stejně tajemnou jako je hlaholské písmeno S, které vidíte vpravo nahoře.
.
A tu odpověď se snažím vložit do Kroniky Velké Moravy. Proto prosím ty z vás, kdo čekáte na další kapitolu, abyste trpělivě vydrželi, než kroniku dokončím.
.
(Písmeno S - ano, je to vlastně trojúhelník s kružnicí. Matematické symboly pro S jako SLOVO a SLOVANÉ. Však byl Konstantin profesorem univerzity v Konstantinopoli...)
.
Pro ty, kdo dočetli až sem: už jsem viděla obálku druhého dílu Rafaelovy školy - Tanců nág. Usmívající se
.
Ještě píseň od Leviho a jeho Ery. A držte mi, prosím, palce, ať mám kroniku rychle hotovou a mohu psát o Marině a taky Kaziin příběh.
.

Super Luna

4. května 2012 v 20:38 | Renata Štulcová |  Gaia
Tuto neděli před svítáním 6. 5. 2012 se na obloze dovrší super úplněk, nádherná super Luna však už září na nebi i dnes a zítra.
.
Jak je možné, že je tentokrát tak velká a zářivá? Přeci tam nahoře neroste a nikdo ji neleští...
.
Ono se totiž stane, že se Luna k Zemi přiblíží o nějakých 16 000 km blíže než běžně. Je to konec světa?
.

Manga - Kytky ve Snu noci svatojánské

3. května 2012 v 16:55 | Renata Štulcová |  O psaní
Chybička se vloudí všude aneb mýliti se je naprosto lidské.
.
Nedávno se někdo z vás čtenářů zmínil, že...

Hádanka spisovatelky

1. května 2012 v 13:00 | Renata Štulcová |  Zábava

aneb

Odpověď nositele Nobelovy ceny

Tááák a je po Čarodkách, po Beltainu, po svátku Dobrého Belenova ohně.
.
Včera jsem vám na konci článku
.
.
v kterém jsem vysvětlovala podstatu pradávného zvyku pálení čarodějnic, položila otázku, hádanku.
.
Když jsem se dívala na vaše odpovědi, musela jsem uznat, že jste hádanku uhádli a ještě jste si navíc sdělili další pro nás velmi důležité...

Polibky paní Flóry

1. května 2012 v 7:55 | Renata Štulcová |  Zábava
Ohně dohořely, políbili jsme se pod rozkvetlou třešní.
.
Královna zimní poloviny roku Morana odešla do Zásvětí a Král lesa převzal vládu.
.
Jenže za vším hledej ženu... Samozřejmě, tu krásu kolem rozsvěcí paní Flóra.
.
Už jsem tu kdysi před rokem a něco psala o tom, jak jsem tvořila náplň a postavy oktalogie Rafaelova škola. Jak jsem za základ vzala mytologii našich předků Keltů a Slovanů, která není neznámá, ale je potlačená a zapomenutá v zaprášených knihách a schovaná v zarostlé...
.