Duben 2012

Psaní a mýty Čechů

29. dubna 2012 v 23:59 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Beltaine - svátek Belova ohně

Před mnoha desítkami let Usmívající se jsem se rozhodla, že jednou budu psát knihy. A tehdy jsem se také rozhodla, kam mé psaní bude směřovat. Komické, když dneska uvážím, že mi tehdy bylo devět let. A teprve po dlouhých dvaceti letech jsem zasedla a z čisté vody začala psát tak, jak jsem si kdysi předsevzala.
.
Být mládeží dneska, mám několik blogů, divoce obesílám literární soutěže. Jenže já jsem z generace, která vyrostla za totality, proto od prvního úmyslu ke konkrétnímu psaní první knihy Nemetonburk mi to bez jakéhokoli psaní trvalo dvě desítky let.
.
A nyní k těm mýtům Čechů, Beltainu, a tak podobně...
.

Žezlo pro krále lesa

29. dubna 2012 v 21:11 | Renata Štulcová |  Zábava
Zítra se probudíme do dne, kterému se říká Čarodějnice, ale jeho správný název zní Beltaine (jedna z mnoha variant).
.
Zítra vám proto přinesu i "vědecky zábavný" článek o Beltainu s hádankou...
.

Spisovatelský klid

28. dubna 2012 v 7:55 | Renata Štulcová |  O psaní
Po dvaceti dvou a půl roce to v naší zemi české pořádně vře. V tom varu se ale také pracuje a žije, a prostě je jasné, že si každý potřebuje i odpočinout u oddychového témátka.
.
V týdnu jsem navíc, aby toho nebylo málo, přinesla sem na ekologicko - literární blog ekologické téma - film týkající se plastů, film hrozivý...
.

Recenze, ohnivé srdce

27. dubna 2012 v 11:23 | Renata Štulcová |  O psaní
Je pátek, konec pracovního týdne, před námi slunné dny volna.
Šťastnější čeká i volné pondělí, kdy se jako před deseti či pěti tisíci lety bude slavit příchod letní poloviny roku. Po naší zemi zahoří ohně a do nich budeme vhazovat "čarodějnice".
.
Více o této tradici, která se týká i Rafaelovy školy, vám napíšu v pondělí. Sice s hrdiny naší knihy Čarodky, keltsky Beltain oslavíte v ději také, ale obávám se, že to bude ještě trvat. Poslední týdny píšu pomalu, protože většinu volného času trávím v...
.

Plastová polévka

26. dubna 2012 v 13:00 | Renata Štulcová |  Gaia
Marina Fialková z Rafaelovy školy (to je kniha a příběh, k němuž existuje tento blog) patří mezi bojovnice za čistotu Gaii.
Vy - zasvěcení čtenáři si určitě pamatujete na její vítězný projekt 3DY 3DÍ, či na rozhovor s tetou Dianou o magické a léčivé vodě.
.
Díky Haně Hořákové na mě na facebooku vykoukl...
.

Blog v zpravodajství

25. dubna 2012 v 7:00 | Renata Štulcová |  Zábava
Včera jsme kromě jiných bytostí oslavili narozeniny princezny Meluzíny, Marininy sestry. A já během těch oslav objevila, že mi chodí na blog lidí přes zajímavou adresu.
.
Nastalo milé překvapení. Blog Rafaelovy školy byl zařazen na zpravodajský server Právě dnes, do sekce Literatura.
.
Pokud jste zvědaví, jak to na takovém serveru vypadá, klikněte na následující odkaz.
.
.
Až se přenesete na server Právě dnes, ikonku Rafaelovy školy a její box s názvy článků najdete už snadno.
.
Včera večer, kdy jsem tenhle článek psala, byl nejčtenějším článkem v sekci Literatura právě článek z mého blogu nazvaný Narozky elfího autora. Usmívající se
Všem přeju šťastný a spokojený den
.

Hádanky ve tmě

24. dubna 2012 v 7:00 | Renata Štulcová |  Zábava
Dnes je v kalendáři Jiří a není snad Čecha, který by nevěděl, že na svatého Jiří vylézají hadi, štíři... No, ty štíry doporučuju vygumovat, česká básnická vynalézavost nezná hranic. Usmívající se
.
Určitě ještě víte, že svatý Jiří měl údajně zabít draka. Možná je ten štír výsměch drakovi...
.
A taky víte, že...
.

Narozky elfího autora

23. dubna 2012 v 13:31 | Renata Štulcová |  Zábava

aneb

Kdy přišel a odešel Shakespeare do pralátky?

Básník elfů a víl William Shakespeare byl pokřtěn 26. 4. 1564 a odešel 23. 4. 1616. Datum jeho narození je nejisté.
.
Možná se narodil na svatého Jiří? Kdoví? A to bude zítra.
.
A 23. 4. je dneska. Dneska je tomu 396 let od chvíle, kdy odešel do pralátky.
.
Bez Williama Shakespeara by nebyla Rafaelova škola taková jaká je.
.
A já na oslavu jeho příchodu z a odchodu do pralátky přikládám video s úryvkem ze Snu noci svatojánské. Jedná se o velmi pozoruhodné video, nádherný animovaný film Jiřího Trnky.
.
Film má sedm částí, sem přikládám část, kdy Puk dolétne pro květinku Planou lásku, očaruje i sochy, které se do sebe zamilují a pak se prohání lesem a očarovává další a další...
.
.
Komu z vás se úryvek zalíbil, můžete postupně odkoukat film na těchto odkazech:
.
.
.
.
.
.
.
.
Usmívající se

Titánce k svátku

22. dubna 2012 v 14:10 | Renata Štulcová |  Gaia
Pokud nevíte, kde jsem pobývala včera a jaká znamení během dne přicházela, zvu vás ke čtení článku A grál vydal duhu...
.
Ale jinak bych ráda připomenula, že dneska 22. 4. 2012 má ta naše jediná opatrovnice titánka Gaia, česky Země, svátek. Dávat Gaie k svátku květiny, je docela nošením dřívím do lesa či sov do Athén.
.
Přesto jsem se setkala s nádherným květinovým videem, které bych ráda Zemi ukázala, a vám taky.
.

Recenze českých knih?

14. dubna 2012 v 16:44 | Renata Štulcová |  O psaní
Ano, podivně se v názvu ptám, protože sice nejsem spisovatelka na plný úvazek, ale přeci jen už píšu desátou knihu, knihy mi vydala velká nakladatelství a vyplatila mi za ně honoráře. Knihy se kupují, lidé mi píšou, dokonce i literární ceny jsem za ně dostala (to podotýkám pro intelektuálské hnidopichy Mrkající ).
.
V cizině vychází jen asi 3% překladů, u nás přes 30%. A zdá se, že nejvíce překladů je právě v literatuře pro mládež. Jedna zkušená redaktorka mi před dvěma lety dokonce řekla, že napsat knihu pro mládež (přibližně 12 - 18let, počítají se tam i "slavné YA") je v naší zemi spisovatelská sebevražda, protože mládež dává přednost cizím autorům. Prý mám psát buď pro mrňata nebo pro dospělé. Dospělí české knihy kupují. Takže se chystám s Kaziiným příběhem, který bude pro dospělé, myslím však, že ho zase budou číst všechny generace, jako čtou ty moje předchozí knihy včetně Rafaelovy školy. U ní jsem plánovala, že bude pro dívky, a čtou ji s rodiči i prvňáci a předškoláci a zároveň dospělí pro relaxaci. Co si více můžu přát? Usmívající se
.
Na jedné besedě o Nemetonburku se mě deváťáci ptali, jestli budu taky psát knihu s hrdiny z ciziny, že to oni raději...
.
Jenže já jsem vlastenka, Češka, já píšu o naší zemi a jejích obyvatelích.
.
Proto jsem vždy moc ráda, když se objeví čtenářka či čtenář, kteří si českou knížku přečtou a ještě na ni udělají krásnou recenzi.
.
Zvu vás nyní na blog Ebolin, která právě recenzi na Rafaelovu školu - Vílí křídla napsala.
Ebolin má mimochodem moc krásný blog, bude se líbit všem, kdo mají rádi elementární bytosti či rádi sní.
.
.
Když si recenzi přečtete, mrkněte do komentářů, kde odpovídám Ebolin na její otázky, které mi položila po přečtení knihy.
Ještě přidávám krásnou melodii od Ery a jdu zase psát o smrti Konstantina Filozofa do Velkomoravské kroniky.
.

Má kniha v novinách

13. dubna 2012 v 20:52 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Jak se dění v České republice zobrazí v právě psané knize…

a jak se ukázka z knihy objeví na jedné celé straně v Deníku…

třináctého v pátek…


V posledních dnech a týdnech to v naší zemi už pěkně vře. Zase se ukazuje, kdo je kdo. Mnoho lidí si uvědomuje, že takhle to dál nejde, že je nutno něco dělat. Ale také mnozí si dál hrají na mrtvé brouky a jen si hledají nějakou tu noru, kde by vše přečkali, pak vylezli, rozhlédli se a zjistili, ke komu se musejí přidat, aby z toho něco měli.
.
Zároveň v těchto dnech na školách probíhají pedagogické konference, rodičovská sdružení, píšou se čtvrtletní písemné práce. A já mám práce nad hlavu.
.
A tak se přiznám, že jsem z Rafaelovy školy nenapsala ani čárku. Kapitolu 41., v níž by měla Marina rozlousknout ten tvrdý oříšek, příčinu maminčina oblouznění, nosím pořád v hlavě i s problémy, které bude během Vánoc řešit Marinin otec.
.
V pondělí jsem ještě stihla napsat něco jiného. A to pasáž z Kroniky Velké Moravy. Část, kdy papež Hadrián II. posvětí slovanské knihy a uloží je v chrámu Panny Marie Sněžné. Tady vidíte dnešní podobu chrámu. Tehdy vypadal úplně jinak.
.
.
Zároveň jsem měla krátce na dvou stránkách napsanou polemiku Konstantina Filozofa v Benátkách, kde obhajoval použití slovanského jazyka pro liturgii. Teprve nedávno jsem si uvědomila, že mu v té době bylo přibližně tolik let, co je dneska mně. Za svou práci na Moravě, za písmo, které vymyslel (jmenuje se hlaholice) byl nařčen z kacířství a musel obhajovat sebe i Moravu. Zvládl to na jedničku.
.
Když jsem si dneska dávala dohromady vše, co se kolem děje, co jsem za ten týden zažila, patřičně mě to rozžhavilo, sedla jsem si místo úklidu k PC a Konstantinův boj se zkostnatělými biskupy, kteří chtěli zabránit Moravě na cestě k samostatnému království s vlastním arcibiskupem, jsem přepsala. Datlovala jsem novou verzi s takovým zápalem, až jsem během relativně krátké chvíle popsala celých devět stran.
.
A nyní mě čeká napsat příběh Konstantinovy smrti. Zemřel roku 869 ve 42 letech.
.
Ale abych končila radostně. Dneska vyšly ukázky z knihy Mojmír - Cesta pravého krále v Deníku Ústecka. Dvě kapitoly obsadily celou stránku v novinách a doplnily je fotky a obrázek. Jak symbolické. Vždyť vy, kdo jste knihu Mojmír četli, víte, že Konstantin Filozof byl duchovním učitelem mladého Mojmíra.
.
A já se ptám těch všímavých: uvědomíte si, co je na té stránce z novin zvláštního? Schválně, kdo na to přijde první…
.

Paní vílí svatyně - Alba

10. dubna 2012 v 13:57 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Při psaní již třetího dílu Rafaelovy školy občas zmiňuji tzv. svatyni paní Alby, kde vílí královna spí během důležitých nocí. Svatyně paní Alby je také místem, kde Marina získala svůj amulet - snítku jmelí.
.
V meditacích s paní Lunou Marina zjistila, kdo je tajemná paní Alba a proč se tak jmenuje. Pokud si její klíčovou meditaci nepamatujete, můžete ji číst tady.
.
A co nového vám čtenářům dneska přináším? Báseň, kterou jsem napsala pro bardskou soutěž a kterou Marina později napíše. Je o zářivé bílé paní Albě a o jaru…
Pokud v básni poznáte, jaká jiná jména paní Alba ve skutečnosti má, jaká jména jsme jí my lidé dávali, napište do komentářů.
.

Paní Alba


Cítíte ji,
tu mladou sílu,
jak chystá své ruce k dílu?
.
Vidíte ji,
tu paní světla,
jak z unavené Země
vzlétla?
.
Slyšíte ji,
její píseň jara?
A Země
už opět není stará.
.
.

Duch víly či elfky

6. dubna 2012 v 13:20 | Renata Štulcová |  Zábava
Včera jsem vám přinesla obraz, olejomalbu s faunem a vílami starou 187 let, dneska se můžete podívat na obrázek o něco mladší.
.
Jmenuje se Duch noci a namaloval ho slavný anglický malíř John Atkinson Grimshaw.
.
Pokud by vás jeho obraz zaujal, můžete skočit přímo na stránky, které se jeho dílu věnují.
.

Péče o pleť s Lunou

5. dubna 2012 v 13:03 | Renata Štulcová |  Gaia
Nedávno jsem v článku Hubnem s Lunou psala o vlivu fází paní Luny na naše hubnutí či nehubnutí. Pro ty - kdo článek nečetli a zápasí se špíčky a kily navíc - doporučuju číst TADY. Zjistíte, že se v měsíci vždy dva týdny namáháte zbytečne...
.
Jinak ale teď už vypíšu dávná a trochu zapomenutá základní moudra o vlivu paní Luny na naši pleť a tělo. Kdo by nechtěl mít krásnou zdravou pleť a tělo, že? Někomu je dáno, že nikdy nemá žádné viditelné problémy, jiný zkrátka takové štěstí nemá. Takže co potom s tím?
.
Vše na Gaie (Zemi) podléhá vlivu paní Luny, s tím nic nenaděláme. Nemá cenu se ptát proč, ale spíš jak toho využít...
.
Jak využít toho, že od úplňku do novoluní, kdy Luna ubývá, vše na Zemi vydechuje. A pak, když dorůstá, vše se nadechuje?
.
Tudíž...
.

Luna couvá (ubývá) + novoluní

Luna dorůstá + úplněk

.
Tělo se čistí a odplavuje se vše, co je nevhodné, ale i co je vhodné. Takže když užíváte vitamíny, velká část jich ehm...
proteče.
Dobře se hojí rány.
.
Tělo zadržuje vše, co dostane, i to dobré, i to špatné. Pozor na pití kávy a černého čaje.
Špatně se hojí rány, často hnisají. Zůstávají jizvy.
Vhodná doba k čištění pleti, ať už mechanickému
či pomocí masek. Nezůstávají jizvy.
.
Doba k pití čistících čajů, třeba takový kopřivový čaj
je blahodárný. Stačí i slabý zelený. A samozřejmě voda.
Ta z kohoutku je mnohem přínosnější než voda balená v plastové lahvi. S tou totiž vypijete také chemikálie uvolněné z plastu.
Vhodná doba pro získávání vitamínů a látek pro tělo. Co do sebe vpravíte, tělo zužitkuje.
.
Raději nemačkat pupínky, neboť zůstávají jizvy a ranky se špatně hojí.
Vhodné jsou výživné pleťové masky.

Vtipálek s rohy

5. dubna 2012 v 8:00 | Renata Štulcová |  Zábava
Řekla bych, že osmnácté a devaténácté století bylo období elementárních bytostí v umění. Možná se dneska ta doba vrací, kdoví?
Alespoň tady na blogu v Rafaelově škole ano. Usmívající se Sama hlavní hrdinka na rok nosí rohy jako fauni, lid krále lesa.
.
Obrázek, který vidíte, je od irského malíře a ilustrátora Daniela Maclise. Ten žil a tvořil v letech 1806 - 1870.
.
Obraz nese název FAUN A VÍLY a byl namalován roku 1834, tedy před hezkými 178 lety. Páni! Překvapený
.
A teď už si rošťáckého fauna hrajícího na syringu můžete užívat.
.

Hodiny elfů a víl

3. dubna 2012 v 12:30 | Renata Štulcová |  Z učebnic Rafaelovy školy
Občas se někdo zeptá, kdy je nejlepší čas na setkání s elfy, vílami, fauny a dalšími elementárními bytostmi. Různé knihy uvádějí různé časy či dokonce dny, jako kdyby elementálové neměli nic jiného na práci než sledovat hodiny a kalendář. Mrkající
Mě napadlo, že se o těchto časech zmíním, když slunce zapadalo za Radobýl a já zrovna šla zalít hyacinty na lodžii. Tehdy (před 4 dny) nadýchané hyacitny voněly jako kdyby soutěžily s nějakým parfémem.
.
Určitě jste si sami všimli za svůj život, že během dne přicházejí určité chvíle, kdy se zdá, že svět je v moci kouzla. Kdo máte štěstí a dostanete se do přírody v době svítání, soumraku, nebo bydlíte obklopeni přírodou a svítání se soumrakem vám nalezou do pokoje, máte prožit ten příchod kouzla.
.
V ten okamžik svět strne, ztiší se, v listech rostlin se zastavuje fotosyntéza, ale rostliny dýchají dál. Typické pro soumrak a svítání jsou vůně. Květy vydávají vůně mnohem silnější než během dne a navíc listy rostlin vydechují opojně vlhký vzduch. A právě vůně jsou pro elementály typické. Tam kde to voní, potkáte i elementály.
.
I v nejparnějším létě se svět v lese po soumraku pomalu osvěží.
.
A v tlumeném světle soumraku či svítání nebo dokonce ve svitu Luny je snadné spatřit či spíše pocítit přítomnost elementárních bytostí, které stojí jednou polovinou v našem světě a druhou v Zásvětí.
.
Jaro už zaklepalo na dveře. Přijde čas, kdy budeme moci vyjít při západu slunce do přírody a setkávat se s elementárními bytostmi. Taková procházka v soumraku nebo při svítání, při níž procházíme neviditelnými špalíry elementárních bytostí je velmi blahodárná a léčivá.
.

Inspirace spisovatelky k básnění

2. dubna 2012 v 13:51 | Renata Štulcová |  O psaní
Občas se stane, že potřebuju mezi psaním knih napsat i nějakou tu báseň. Ať už se jedná o verše do bardské soutěže či potřebuju přeložit a zbásnit kus ze Shakespeara pro Rafaelovu školu.
.
Shakespeare je jasný, ale co do bardské soutěže? O čem mám psát? ptám se pokaždé, protože se za veršotepce nepovažuju.
.
Mám-li psát báseň, to pak lapu inspiraci téměř všude. V minulém měsíci jsem napsala báseň Jarní valčík, která se jednou objeví v pozdějších dílech Rafaelovy školy jako Marinin výtvor. Před jejím psaním jsem se dokonce nechala inspirovat videem, jež si můžete poslechnout za básní.
.

Jarní valčík

Tančím jarní valčík
v šatech z prvních květů,
tančím valčík
vlaštovkám při příletu.
.
Tančím jarní valčík
na potoce s kačenou,
tančím jarní valčík
láskou vzbuzenou.
.
Tančím jarní valčík
a vy celí nedočkaví,
cítíte můj dech
z vlhké mladé trávy.
.


Shakespearův apríl

1. dubna 2012 v 8:30 | Renata Štulcová |  Zábava
Původně jsem chtěla psát článek o hodinách elementálů, ale protože je dneska ten Apríl... Tak - protože je dneska ten Apríl a Rafaelova škola - tercie se odehrává se Snem noci svatojánské na pozadí - proto jsem se rozhodla vyhledat něco legračního.
.
Shakespearova komedie Sen noci svatojánské je bláznivá hra. Vše je v ní popletené jako na Apríla. Kdo během hry zůstává rozumně uvažující, připadá si jako blázen. A kdo ve hře blázní, připadá si úplně v pořádku.
.
Na youtube se dají najít poklady, to víte sami. Mně se podařilo najít projekt, v němž je tato hra natočena mladšími dětmi. Na videu jsou jen sestříhané záběry, takový malý trailer.
.
Nemusíte moc znát angličtinu, pro pobavení stačí jen sledovat. Puk, kterého v knize hraje Marina, je na videu dlouhovlasá dívenka s čelenkou ze zeleného listí.
.
Tak si užijte dnešní Apríl. Usmívající se
.