Spisovatelské kouzlo (2)

9. března 2012 v 7:00 | Renata Štulcová |  O psaní
Včera jste někteří z vás četli první polovinu zamyšlení nazvaného Spisovatelské kouzlo (1). Teď je před vámi jeho pokračování, v kterém se dozvíte nejen to, jak studenti kurzu psaní na Jayovu nečekanou řeč o spisovatelství reagovali. Pokud si Jayovu troufalou řeč potřebujete oživit pro lepší pochopení dnešního zamyšlení, tak je ZDE.
.
No, vulgární dívka s Jayem pohádala (Já se jí na druhou stranu ani nedivím), ale ostatní studenti mu zatleskali, protože pochopili.
.
Mně se slova, která spisovatelka Harrisová vložila Jayovi do úst, moc líbí.
Když píšu, píšu proto, že toužím vyprávět příběhy. Prvotní je příběh, tedy obsah. A ten obsah si vynutí formu. Takový je proces, kterému se při psaní intuitivně podvoluji. Vždy jsem si myslela, a mnoho lidí od literárního fochu mi to potvrdilo, že pokud se člověk nejdříve zabývá čistě formou a teorií psaní, tak ta teorie mu příšerně svazuje ruce.
.
Teď si sofistikovaní návštěvníci tohoto blogu možná řeknou: Co to plácá? Proč pak tady uveřejňuje v rubrice O PSANÍ úvahy o psaní? A proč vůbec o teorii psaní uvažuje?
.
Proč?
Protože když naopak začne píšící člověk svou práci zpětně zkoumat, poučí se z ní. Vidíte, co děláte, v čem se opakujete, nacházíte různé pomocné berličky a techniky. Zjišťujete, co je pro vás nejlepší.
Když jsem začínala psát, nebylo téměř možné si s někým o svých zkušenostech popovídat.
Na univerzitě jsme měli předmět Writing, nejednalo se však o psaní beletrie, ale učili jsme se psát odborné eseje v angličtině.
.
Jak já bych byla před 12 lety, když jsem se psaním začínala, šťastná za jakékoli povídání o psaní.
Dneska je situace jiná, svět je propojenější. Kurzy psaní bují už nejen v cizině, ale také v naší zemi, dokonce i on-line.
.
V žádném takovém kurzu neučím a jediná moje rada, které věřím, a která se i mně osvědčila, je: Čtěte a čtěte knihy VŠECH žánrů. Dívejte se na filmy odpočinkové i náročné. Všechno vstřebávejte, pokud máte spisovatelské střevo, dokážete ze sebe potom vydat příběhy.
.
Ačkoli budete jako já psát intuitivně, budete schopní se během psaní zamyslet, zda právě v tomto okamžiku vám čtenář neusne, protože ho unavujete zbytečným textem, který nic neřeší. Unavujete ho příběhem, který se vám rozpadl na milion vedlejších zbytečných zápletek a už vůbec není jasné, o co v příběhu vlastně šlo…
.
Spisovatelské kouzlo tkví v tom, že se píše intuitivně, ale zároveň dílo není jen planým žvaněním, které má sice literární formu, ale chybí mu táhnoucí příběh čili obsah.
.
A na závěr jako ve včerejším prvním dílu Spisovatelského kouzla sem vkládám melodii z filmu, podle knihy Joanne Harrisové Čokoláda. Protože je dopoledne, tak svižný kousek. Mňam Čokoláda. Doufám, že jsem vám nenarušila diety... Usmívající se
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Midnight Midnight | Web | 9. března 2012 v 7:55 | Reagovat

Já zatím na žádný kroužek kreativného psaní nenatrefila. Učim se sama od sebe, a hlavně od mích předešlých povídek, schovaných v krabici. :-)

2 King Rucola King Rucola | Web | 9. března 2012 v 9:27 | Reagovat

Samozrejme. Navod je dobry, citat kreuz und quer, divat sa na filmy, vstrebavat. Ale v prvom rade asi zit, snivat a rozmyslat. Inac sa to stava vsetko nejak len kopiou, nielen toho, co tu uz bolo - uz bolo vsetko napisane -, ale kopiou vobec.

Ale hlavne podla mna byt uprimny ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama