Gaia, Hera, The Earth

31. března 2012 v 8:00 | Renata Štulcová |  Gaia
Tuto rubriku, kterou jsem otevřela v lednu 2012, jsem nazvala Gaia. A to proto, že jméno Gaia se užívalo a užívá pro naši planetu Zemi.
.
Jak toto slovo vzniklo?
.
Zrození Gaiy a jejího jména je zahaleno tajemstvím. Kromě slova Gaia se pro Zemi používala i slova Géa, Rhéa. A nejen tahle. Ještě také Éa, Éra, Íra, Héra a další a další jména dostala Matka Země.
.
Hádám, že jste se určitě už setkali s Velkou Matkou, které v neolitu lidé vzdávali úctu, které si všichni vážili, protože bez ní bychom nebyli.
.
Pak se na ni začalo zapomínat... Začalo se zapomínat, že nás nosí, živí, hýčká i trestá. Začaly se o ní psát báje. Stalo se, že z ní udělali více postav, neviděli za všemi těmi jmény jednu a tu samou bytost. Ale nebudu vás dál unavovat dějinami našich předků.
.
My si dneska pod vlivem Řeckých bájí představujeme například Héru jako dámu v letech oděnou do bílé řízy. Asi tak jak byla zpodobněna řeckými sochaři.
.
Jenomže ve skutečnosti Země, Earth, prostě dávná Velká Matka, je pro nás nepochopitelná, nepředstavitelná. Našima lidskýma očima vidíme jen to, co se aspoň zčásti pokusili zachytit filmaři z Disney Nature, když roku 2009 uvedli jeden z nejkrásnějších filmů o naší Matce Zemi, o Gaie, o planetě zvané The Earth.
.
Film měl premiéru na svátek Gaiy, který slavíme 22. dubna. Kdo ze smrtelníků či která z planet naší soustavy se může pochlubit tím, že dostane každoročně k svátku film? Usmívající se
.
Letos se bude slavit svátek Země filmem o šimpanzím klukovi Oskarovi, o němž jsem psala TADY.
.
Ale tady se už můžete podívat na trailer ke tři roky starému filmu o dámě zvané Gaia, Země, Íra, Éra, Héra, The Earth...
.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Midnight Midnight | Web | 31. března 2012 v 9:14 | Reagovat

Asi si ten film zase po dlouhé době pustim. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama