Žádná fantasy ale...

14. února 2012 v 10:56 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb Inspirace spisovatelky (51)

Lidé, kteří dělají v oblasti teorie litaratury, zařadili bohužel kdysi Pána prstenů do škatulky "fantasy literatura".
.
Bohužel říkám proto, že Pán prstenů žádná fantasy není. Sám Tolkien se během svého života snažil vysvětlit, že se jedná o nové zpracování starých motivů z keltské a severských mytologií. A že na základě těchto motivů chce vystavět dávnou mytologii tak, aby měla Anglie podobné příběhy z pradávných časů jako mají například Řekové.
.
Ono stačí porovnat aspoň tu západo a středoevropskou neboli keltskou mytologii. Hned je jasné, kde vzal Tolkien své postavy.
.
Další argument, kterým má mytologický příběh o Prstenu spadnout do fantasy, je ten, že prý si spisovatel Tolkien dokonce vymyslel místo děje, svůj neexistující svět. Je jím prý smyšlená (imaginární) Středozem.
.
V tom případě by si pan Tolkien vymyslel i celý geologický vývoj naší planety, jelikož věděl, že v druhohorách byly všechny světadíly sraženy do jediného světadílu zvaného Pangea a právě na Pangee žili dinosauři a další ještěři, kteří vypadali jako draci. Usmívající se
.
Z archeologických nálezů jsme se zatím nedozvěděli, jakou inteligencí ještěři oplývali. Možná bychom se divili.
Třeba takový Bambiraptor měl mozek na úrovni dnešních divokých šelem a dokázal obrátit prst proti ostatním dvěma, takže uměl manipulovat předměty.
.
Tak to bychom měli vyřízené draky, ale co ostatní bytosti na Pangee (čili ve Středozemi)?
.
S problematikou keltských elfů a Zásvětí vás seznámím v dalších kapitolách a knihách Rafaelovy školy. Možná vám pak bude jasnější, kde Tolkien čerpal. On to totiž pan Tolkien neměl vůbec lehké, mnoho svých zdrojů nemohl vůbec zveřejnit. Za to, že napsal Pána prstenů, ho popotahovali někteří britští církevní činitelé. Vytýkali mu, že se zpronevěřuje křesťanství. Asi teď zíráte, že? Z našeho svobodného českého pohledu je to neuvěřitelné, ale je to pravda. No a on, jako vysokoškolský učitel, si musel dát na takové věci bacha. A to bylo prosím v 60. létech minulého století...
.
Jinak to, co nám věda zatím předkládá o vývoji člověka, jsou stále jen pouhé domněnky. Když nedávno v Tichomoří našli pozůstatky lidí velikosti Hobitů, oficiální věda si s tím objevem nevěděla rady.
.
Když se Pangea rozpadla, následovala velká vrásnění a sopečná činnost, vznikly Alpy, Himálaje. Byl to pěkný rachot. A jestli tenkrát někde byly pozůstatky nějaké inteligentní činnosti nějakého hobita nebo člověka, pravděpodobně zmizely v hlubinách Země.
.
Prostě kdo z nás ví? Mrkající
.
Kdybych měla rozpitvat všechny Tolkienovy prameny a důkazy, proč Pán prstenů není fantasy odehrávající se ve smyšleném světě, nestačil by mi na to měsíc života.
.
Protože sama ve svém psaní dělám podobné kejkle jako Tolkien a snažím se vydolovat z České kotliny tajemství, která skrývá, je mi Tolkienův přístup velmi sympatický.
.
Škoda, že si s ním nemohu o tomto psaní popovídat. Byly mi čtyři roky, když zemřel. Plačící
.
Mimochodem, když je Pán prstenů zařazen mezi fantasy, tak do téhle škatulky pak taky v každém případě patří Homérova Ílias a Odyssea. Vždyť on Homér z boje mezi Trójou a Athénami o obchodní nadvládu nad cestou mezi Středozemním mořem a Černým mořem udělal válku o nějakou Helenu. A chvílemi to nebyl boj lidí, ale bohů. No a Odyssea, to už je fantastická kapitola sama o sobě.
.
A vám i sobě dneska jako vzpomínku na Tolkienovo úžasné dílo přináším videa s hudbou a momenty z filmu Pán prstenů. I když já nejdřív četla knihu...
.
.
.
.
.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Daja Daja | 14. února 2012 v 11:36 | Reagovat

Já si pořád říkám, že bych měla konečně zajít do knihovny a půjčit si jeho výtvory... Tolkien mě poslední dobou také připadá dost sympatický.;)

2 letthesunshine letthesunshine | Web | 14. února 2012 v 11:36 | Reagovat

ako sa dá úplne náhodou natrafiť na super článok? práve som si na to odpovedala :-)J.R.R. Tolkien je jeden z mojich obľúbených autorov, hoci som sa nikdy nevenovala zisťovaniu, či je jeho príbeh fantasy, alebo má niečo (alebo veľa) zo skutočnosti. Viac menej som vedela, že nie všetko je vymyslené, ale takýto prehľad som ešte nikde nečítala :-) takže ďakujem za poučenie! :-) a tá hudba! ulahodilo mi! ;-)

3 Elinor Elinor | E-mail | Web | 14. února 2012 v 11:45 | Reagovat

Ach, proč je ta fantastika brána jako pejorativní škatulka, proč, proč, proč... (jdu mlátit hlavou o zeď).

A, ehm, Pán prstenů a celková koncepce Středozemě JSOU vyloženě křesťanské, když jsme u toho. ;-) :-D Sice se dá namítat pojetím reinkarnace u elfů a podobnými věcmi, ale je vidět, že to celé psal silně věřící katolík (který měl mimochodem prsty v konverzi C.S.Lewise ke křesťanství, byť protestantské větvi) s vysoce pozitivním vztahem ke keltské a seveřanské mytologii.

Geografické hledisko.
Momentálně nemůžu najít žádnou pořádnou mapu silmarillionského stavu světa, ale mám takový divný pocit, že na víc kontinentů se v Středozemi hrálo skoro od začátku, a to na jejich fyzickou existenci.
Minimálně byly Valinor a Beleriand, přičemž fyzická dostupnost Valinoru fungovala do pádu Númenoru, kdy byla země elfů "vyjmuta z kruhů světa" - do té doby byla minimálně možnost se tam dostat na lodi, pokud se člověk plavil tím správným směrem a pokud mu to Valar (na fyzickém levelu) nestopli třeba bouří.
Jestli kontinent, kde se odehrává Pán prstenů, byl součástí Beleriandu, si nevybavuju. Svou roli v tom hraje moje náchylnost k Noldor a Númenorejcům, Pán prstenů jako takový byl pro mě na srdeční úrovni jen a pouze přestupní stanicí k Silmarillionu. Mám pocit, že by to mohl být od začátku jiný kontinent, ale ruku do vlkodlačí tlamy bych za to nedala - ten svět totiž vidím z noldorsko/númenorejské perspektivy a z té Středozem "něco jiného" byla vždycky.
Ale třeba vykopání Bauglira z Ardy bych měla trochu problém ztotožnit se vznikem Himalájí, protože podle všeho v něčem podobném sídlil (což samozřejmě dává prostor pro ztotožňování Šambaly s Morgothovou podsvětní říší a myslím, že spoustu lidí by to nepotěšilo). - Na druhou stranu... safra, tohle jsem nechtěla, zase se objevila moje kombinačně-nadšenecká jiskřička. A chuť rozpitvávat Silmarillion do detailů. :)
Prostě mám dost silný dojem, že společné rysy mezi Tolkienem a geografickou historií Země se dají najít, s datací by v tom byl šílenej bordel a nefungovalo by to klasickým přetažením a fakt bych si na základě toho netroufla říct, že to dokazuje něco o nefantastičnosti, protože je tu více než dobře známé Tolkienovo puntičkářství a slaďování věcí, aby fungovaly (což mu hodně dělalo problémy v akademické práci, nejen proto, že když vyšel Pán prstenů, většina akademických kruhů kolem autora si dala dohromady, kolik to bylo práce a že se to dalo vynaložit účelněji, protože paralelně s tím měl pan profesor roztahanou řádku lingvistických projektů).

Fantasy a staré literatury.
Bože. Pokud jde o starší tvorbu, tak Ilias, Odyssea, atp. jsou předchůdci fantasy i z literárního hlediska. Stejně jako antický román. Stejně jako rytířské romány.
Protiklad bych viděla třeba v takovém Olonchu, kde se něco jako příběh taky odehrává, ale primární snaha není ani tak vyprávět děj a prostě se vypráví příběh zasazený do pralátky.

Jestli řešíme (ne)fantastičnost Tolkienova díla, doporučila bych pozornost přesunout na Silmarillion, který je takhle kompletně nastavený. Pán prstenů je prostě román a pokud by někdo napsal román dejme tomu o Finnovi a perfektně k tomu prostudoval veškeré reálie, i tak to bude především román a především (historická?) fantasy (pokud by zachoval pár prvků, které by podle mě stály za to zachovat). Z mnoha důvodů.

4 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 14. února 2012 v 13:14 | Reagovat

[3]: Tolkien byl dokonce právě katolík a po publikování LOTRa se do něj katolíci i nekatolíci odporně obuli. On pak psal dopisy a v nich vše trpělivě vysvětlovat. A byl z toho docela rozčarovaný, jelikož on psal LOTRa s nejlepšími lidskými úmysly. Dá se to načíst v jeho dopisech.
Ono si křesťanství vzalo ve svých počátcích hodně z Keltů, protože jinak by si v Evropě ani neškrtli. Možná proto působí někdy LOTR křesťansky, ale je fakt keltský a samozřejmě i severský.

Valinor je příklad toho, jak Keltové chápou Zásvětí.

Já fantasy vůbec nezatracuju naopak :-) , ale pořád mám svůj laický pocit, že skutečná fantasy je ta do puntíku vymyšlená.

U Tolkiena kam kouknu, vidím buď realitu nebo věci z mytologií.
Možná proto je tak nezapomenutelný. :-)

5 Tammy Tammy | Web | 14. února 2012 v 13:17 | Reagovat

Tak polovina řeckých pověstí popisuje věci, které se staly, jen tam mají přidána kouzla a bohy a tak podobně. Oni tomu tenkrát věřili. Dnes už lidé nevěří. Ale otázkou je kolik z těch "nadpřirozených" věcí je přikrášlených a kolik pravda.

6 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 14. února 2012 v 13:32 | Reagovat

[5]: Právě proto není Homér fantasy. Jenže když někdo něco takového, jako jsou Homérovy příběhy, napíše v současnosti, odborná literární veřejnost řekne: "Pche, to je jenom podřadná úniková fantasy."
A to mně na tom vadí. Tedy mně vadí i to zatracování fantasy, protože v mnoha fantasy dílech se skrývají úžasné myšlenky a příběhy, na které se často autoři civilních děl z "reality" nezmůžou. :-)

7 Hanka Hanka | Web | 14. února 2012 v 14:13 | Reagovat

[6]: Tak to Vám musím dát fakt za pravdu. Nesnáším lidi, kteří o mytologii říkají, že je to jen nějaká fantasy. Pamatuju si, když jsme v šesté třídě četli Staré řecké báje a pověsti. Polovina třídy to brala jako fantasy. Něco prostě ostatní lidi nepochopí :-(

8 Jirka Jirka | 14. února 2012 v 14:29 | Reagovat

Naprosto souhlasím. Nedávno jsem četl Beowulfa, což byl podle severských bájí mocný válečník a docela dost mě naštvalo když na obálce bylo napsané že je to "Fantasy příběh" i když to byly přepsané skutečně dochované záznamy z z bájí které místy dokonce i chyběli kvůli poškozenému textu který se nedochoval. A oni tomu dají klidně známku fantasy O_O

9 Midnight Midnight | Web | 14. února 2012 v 15:14 | Reagovat

Já sem první viděla film. Pamatuju si že jsem někdy ve druhý třídě zkoušela číst knížku a nedostala jsem se pořádně ani k jádru věci. Asi to zkusím znova. :-D

10 Miki Miki | Web | 14. února 2012 v 18:00 | Reagovat

Podle mě je to jasný fantasy :D

11 Daniela Daniela | 14. února 2012 v 18:06 | Reagovat

[10]: no já když o tom přemýšlím, bych řekla, že to fantasy jasně není. Pro mě je fantasy třeba narnie. V ní je všchno hodně nesmyslné pro malé děti.

12 Jezzy Jezzy | 14. února 2012 v 19:31 | Reagovat

Abych byla upřímná, mně je úplně fuk, jesli je to fantasy nebo ne, pro mě je Hobit nejlepší knížka na světě a triologie LOTR následuje hned za ním. :-)

13 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 14. února 2012 v 23:43 | Reagovat

Dovolila jsem si na Renatin článek zareagovat vlastním, viz: http://zuzana-koubkova.blog.cz/1202/skatulky Doufám, že to nevadí :-)

14 Elinor Elinor | E-mail | Web | 15. února 2012 v 13:48 | Reagovat

[4]: to bychom asi hodně, hodně polemizovaly, křesťanství ve formě, jak si ho v současnosti většina lidí představí a jak se prosadilo ve středověku, totiž vzniklo jeho natavením se na římský myšlenkový svět. Keltské myšlenky se tam dostaly a priori přes Irsko (řekla bych, vcelku logicky, protože keltské myšlení má podstatě křesťanství mnohem blíž než řecké a římské), nicméně v klasickém středověku a hlavně ranném novověku to šlo s těmito prvky dost z kopce.

Souvislost mezi Valinorem a zásvětím mi hodně ovlivňují věci jako jsou Mandosovy síně. Pochopitelně, zásvětí NENÍ (jenom) "onen svět", ale Valinor mi přijde na fyzické úrovni zhruba tak toho Númenoru.
Na druhou stranu jsou tu pak motivy typu plavby svatého Brennana :-D, takže těžko říct.

[7]: není "jen" fantasy - je to jeden z kořenů žánru, možná ten nejzásadnější. Fantasy jako taková je způsob, kterak se mytologie transformovala do současné společnosti - myslím tím její živá stránka, ne ta archivní. Funguje to na jiném principu, pracuje se s jinými schématy a účely, ale pořád je to v hloubce ta stejná potřeba vyprávět ty stejné věci, tak, aby se dostaly mezi lidi a bylo o nich vyprávěno.

Pojem FANTASY není nijak urážlivý, snižující, atp. Není to ani žádná degradace mytologie, pouze její evoluční vývoj, aby se memy mohly lépe šířit.
Není to nic nesmyslného pro malé děti, vrrrr. To je stejné, jako tvrdit, že pohádky byly pro malé děti (ne, nebyly, ano, jsou to taky jedna z forem, které na sebe mytologie vzala v průběhu vývoje - dokonce bych si troufla říct, že mytologie sama není víc než jednou z forem vývoje, kterou na sebe vzala potřeba vyprávět příběhy s určitým étosem a podtextem).

[8]: pokud nešlo o původní epos či důsledné převyprávění, ale spíš o "román na motivy Beowulfa", tak to do škatulky fantasy spadá - konkrétně pod historickou fantasy.

No nic, jdu využít toho, že nemám momentálně školu, a hrabat se v pralátce. :-D

15 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 15. února 2012 v 14:51 | Reagovat

[14]: Takové debaty jsou v ČR těžké, dokud někdo od historického fochu nepoukáže na fakta už dokázaná genetikou publikovanou na stránkách EU, že obyvatelstvo naší země zde žije nepřetržitě od doby ledové. Z nich vznikli tzv. Kelti, Germánů zde, jak se ukazuje, moc nebylo, a v 6. a 7. stol. se sem přikodrcalo 30% Slovanů. Ve Fuldských análech a i Kosmas o nás píše jako o Bójích mluvících slovanskou řečí. Je škoda, že když Kosmas psal Kroniku, všechny písemné památky se svezly do Prahy a... zmizely. Někdy konspirativně sním o tom, že se ty haldy starých rozpadlých knih někde schovávají. Pravděpodobně bychom zírali, co obsahují. Ale jisté je, že kontinuita tady na kontinentě byla a na ni muselo "chcanechca" křesťasntví navázat, aby se uchytilo. Stejně to ale bez krveprolití nešlo. Taky lidi ze svobody do totality nejdou dobrovolně.
Vypisovat jak moc církev kradla při vytváření své víry, to je na dlouho.
Bohužel vím, jak to v historických kruzích chodí, kdo by veřejně hlásal ty novinky, přijde o post, tak se raději mlčí a čeká.
Řekla bych, že nám dobře nahráli Němci, kteří přišli díky analýzám map na to, že Marobud a Germáni do Čech nedorazili. Což je vlastně v rozporu s tím, co Němci sami kdysi tvrdili. Jenže tenkrát to tvrdili, aby si mohli dělat na naši zem nárok.
A na konec taková perla: Roku 1996 genetické testy ukázaly, že Irové nejsou Keltové. Nikdy k nim kontinentální Kelti nedorazili. Asi rok trvalo, než to Irové strávili. Nakonec si zvykli. A pak se přišlo na to, že střípky starých eposů se do Irska dostaly v době, když vytipovaní druidové prchali před Karlem Velikým a podobnými zrůdami z kontinentu právě do Irska a Walesu, aby zachránili aspoň něco z toho obrovského vědění.
Jejda, to jsem se rozepsala.

Jinak čistou fantasy mám ráda, ale vadí mi, že do ní shazují u nás kdeco. Asi za to může materialistický pohled na svět a nadvláda hmoty. Když popisují Keltové Zásvětí, nesmí se ty popisy brát tak, jako kdyby zásvětní svět existoval v našem světě. Stejně tak se nesmí brát popis Tolkienova Valinoru. Na tento detail jsem přišla během dlouhých let. Když jsem kdysi LOTRa četla poprvé, nevěděla jsem před revolucí nic o Keltech. :-)

16 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 15. února 2012 v 15:15 | Reagovat

Marobud nedošel do Čech??? Vycházím z útlé publikace Eduarda Droberjara (jméno si nepamatuji, musela bych se zvednout a jít aaaaž do vedlejší místnosti, kde ji mám v knihovničce),ale tam se tvrdí, že ano! Slavné Marobudum lokalizované nebylo, ale jedna z pravděpodobných variant je Pičhora u Peček, kde byl nalezen véééliký germánský poklad. Aspoň tolik Droberjar.

17 Jirka Jirka | 15. února 2012 v 17:13 | Reagovat

[14]: No tohle zrovna bylo opravdu důsledné převyprávění, dokonce tam byly i odborné poznámky které se zabývaly tím co tam bylo z původních textů nejasné.

[12]: Přesně tak, hobit je prostě nějlepší, ale je velká škoda že ho člověk přečte tak rychle :-D

18 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 15. února 2012 v 18:01 | Reagovat

Ta kniha se jmenuje Příběh o Marobudovi a jeho říši a vyšla v roce 2000.

19 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 15. února 2012 v 18:13 | Reagovat

[16]: Na to, že Marobud nedošel do Čech přišli Němci minulý rok 2011. (Díky bohu už generace těch Němců, co si brousili zuby na Čechy, šla asi do důchodu). Dokonce se to publikovalo celosvětově. Konečně vzali Ptolemaiovy mapy, které jsou ve složitých měřítkách a převedli je do současné mapy Evropy. Takže zjistili, že Marobudova říše se rozkládala na západ od Čech, ne v Čechách.
Celkem to odpovídá i české archeologii. Nezaujatí archeologové totiž vždy v odborných publikacích podotýkají, že jaksi nedokážou rozeznat, zda nacházejí z období 0 - 500 n.l. přibližně vykopávky germánské či keltské. Celkem logické. Naším územím šly významné obchodní stezky, takže zboží jak od Římanů, tak od Germánů se zde musí vyskytovat.
Ty mapy opravdu nelžou. Tam, kde se ukázalo, že byla Marobudova města, a začali tam kopat, okamžitě nacházeli neuvěřitelně krásné věci.
Minulý rok jsem na tohle hned upozorňovala lidi, co se chystají psát o Marobudovi. Mno, nesli to s nelibostí. Jejich zamýšlené historické dílo se náhle stalo vážně fikcí. :-)

20 Renata Štulcová Renata Štulcová | 15. února 2012 v 22:30 | Reagovat

[19]: Chěla jsem říct ve složitých zobrazeních, ne měřítkách.

21 zuzana koubkova zuzana koubkova | Web | 16. února 2012 v 7:54 | Reagovat

Ještě jednou díky za info o Marobudovi!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama