Blogerka v rádiu

22. února 2012 v 13:39 | Renata Štulcová |  O psaní

aneb

Spisovatelka na ČRo2 Praha Mrkající

a nebo co teda? Blogerka nebo spisovatelka?
.
Sama sebe netituluju ani jedním slovem, ani na webu http://www.renatastulcova.cz/ ani na tomto blogu ani na FB sama sobě neříkám spisovatelka. Ale!
.
Než se dostaneme k tomu mému vystoupení v rádiu, tak krátký úvod:
.
Nadpisem reaguju na diskuzi, která tady na Blog.cz minulé týdny probíhala. Jak už to v lidské společnosti bývá, někteří z těch zatím méně šťastných, kteří by rádi, aby jim někdo vydal knihu, se naváželi do těch, jimž už knihu někdo vydal.
.
Sedm mých knih, které se prodávají ve velkých nákladech (prozradit číslo podle smlouvy nesmím), a zároveň získaly i mezinárodní ocenění, mi vydala přední česká a jedno ruské nakladatelství a vyplatili mi za ně honoráře. Osmá, devátá a desátá kniha jsou všechny v přípravě.
.
Sama nevykřikuju do světa, že jsem spisovatelka. Lidé mě tak titulují, na otázku - Co dělám? - vždy odpovídám, že učím a zároveň vyprávím a píšu příběhy.
.
V cizině je naprosto běžné, že spisovatelé blogují, proto i já u nás v ČR. Mrkající Proto jsem nezavřela blog po úspěchu prvního dílu Rafaelovy školy, proto na něj píšu dál. Vytvořila jsem si totiž za ty dva roky a kus pocit zodpovědnosti a nechci zklamat vás, kdo jste se sem naučili chodit číst a diskutovat. Usmívající se
.
Knížky píšu proto, že jinak se v dnešní době příběhy vyprávět nedají. Kdybych žila před 2 000 lety, vystudovala bych na Budči a stala se bardkou, učila bych, ale nepsala bych, vyprávěla bych... Vyprávění je pro lidstvo přirozené. Když vyprávím příběhy na besedách, cítím a vidím, jak lidé reagují, jaká je atmosféra příběhu v místnosti, jak na mě působí dokonce i atmosféra celého města, v kterém zrovna beseduji. Pak ve svém vyprávění na to vše reaguji také. Proto, ač vyprávím stejný příběh, je na každé besedě jiný.
.
Psaní do PC nebo na papír je technická nutnost, bez kontaktu se čtenářem. Beta čtenáře nevedu, protože si právě jako bardka dávám sama bacha, aby v příběhu nebyly kiksy.
.
A musím se přiznat, že mě baví, když reagujete na nové zveřejněné kapitoly. Na příběhu se komentáři nic nezmění, ale občas mě překvapí, jaké vášně ta nebo ona věc vyvolala.
.
Předevčírem jsem s vyplazeným jazykem S vyplazeným jazykem usekla 35. kapitolu, když Marina s Čertem padá pralátkou. Včera jsem měla na "pořadu dne" jiné činnosti. Například břišní tance, psaní kroniky Velké Moravy (byla jsem oslovena a píšu ji přímo na zakázku) a meditování nad Kaziiným příběhem (ten vytahuju kousek po kousku z pralátky).
.
Takhle zaneprázdněná jsem na blogu nic nepublikovala, zato dneska pro vaše pobavení publikuju krátký telefonický rozhovor pro rádio na téma fantasy literatura.
.
Jednalo se o přímý přenos z rádia Domino na Českém rozhlase Praha 16. 2. 2012.
.
Netušila jsem ani trochu, na co se mě bude paní redaktorka ptát. Měla jsem se jí předem zeptat, jak to vždy dělám, jenže já prostě zapomněla... A tak jsem rovnou mluvila a mluvila. Zpočátku jsem si připadala nedoslýchavá, přitom telefon jsem měla na plné pecky. Sami uslyšíte, že problém měli zvukaři přímo v rozhlase. Po chvíli naštěstí hlasitost přidali.
.
Myslela jsem, že výsledný rozhovor bude naprostý zmatek, ale nakonec bych řekla, že to, co jsem vyprávěla, docela šlo a doufám, že i někoho pobavilo a možná ještě pobaví. Hlavně ty praky a oštěpy. Usmívající se
.
Rozhovor najdete na následujícím odkazu. Týká se nejen fantasy světa, nýbrž i dřeváren. Já hovořím mezi 19. a 24. minutou.
.
.
Mimochodem, když už jsme u toho slova spisovatel, které používají nepovolaní, i slovo bard dneska pro sebe využívá neprávem kdejaký písničkář. Přitom bardská studia trvají mnoho let a není to žádná švanda, mohla bych vyprávět...
.
Ale co? Falešný spisovatel, falešný bard, falešný právník z Plzně... ve skutečnosti žádná katastrofa. Jen doufám, že nikdy nenatrefím na někoho, kdo bude mít na dveřích falešné MUDr. Křičící
.
PS: Za okny zpívají ptáci, milé jaro je tady a tak všem, kdo sní o tom býti spisovatelem či spisovatelkou, přeji, aby jednou čas dozrál, knihu vám v dobrém nakladatelství vydali a ještě vám za ni vyplatili honorář. Každá korunka je dobrá. Mrkající
.
.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Midnight Midnight | Web | 22. února 2012 v 15:27 | Reagovat

Hned is du poslechnout ten rozhovor.

2 bigbiz bigbiz | Web | 22. února 2012 v 18:07 | Reagovat

Rozhovor byl velmi pěkný a musím říct, že máte příjemný hlas.

3 Ashleyy Ashleyy | 22. února 2012 v 19:13 | Reagovat

škoda že nebyl delší :-? Když vy jste si hrála s prakem tak to už se v Rafaelově škole ničemu nedivim. :-D

4 Daniela Daniela | 22. února 2012 v 20:33 | Reagovat

Nemáte natočené video z nějaký vaší besedy? Mohla byste nám oh sem přidat, určitě by to dost lidí zajímalo

5 edithhola edithhola | E-mail | Web | 22. února 2012 v 22:28 | Reagovat

příjemný rozhovor. Ty Tvé vhledy k Tolkienovi si čtu. Já jsem asi mimoň, ale mně to vždy připadalo jako skutečnost. Takže teď to budu mít díky Tvým rozborům aspoň vyargumentované:-) Mně by zajímalo, co říkáš na Lewise: Třeba Velký rozvod nebe a pekla. Nebo Rady zkušeného ďábla. Někdo to také řadí do fantasy. Byla jsem z toho unešená stejně jako z Tolkiena. Možná ještě víc. Přečetla jsme to vždy za noc a pak tiše a němě žasla. Obdivuji tvou kreativitu. deset knih a spoustu propojovaných detailů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama