Inspirace spisovatelky (38)

6. listopadu 2011 v 9:44 | Renata Štulcová |  O psaní

Zdánlivě zbytečný rozhovor a hraní si s motivy

Před více jak měsícem mi literární web Čítárny zaslal otázky k Rafaelově škole s tím, že tento krátký rozhovor uveřejní. Odpovědi na takové otázky nejsou napsané během pěti minut. Zamýšlela jsem se nad nimi, zabraly mi čas. Já však byla ráda, protože to znamenalo, že si o knize přečtou další lidé, kteří o ní nic neví.
Jenže - ouha!
Ačkoli Čítárny na svých stránkách deklarují, že nakladatel Rafaelovy školy je jejich partnerem, tak rozhovor neuveřejnili. Protože znám celé to české "literární" zákulisí, tak jsem se ani nepídila, kdo z mnoha tentokrát rozhodl.
Možná rozhodlo i to, že se mě mylně ptali, proč jsem do knihy použila severskou mytologii. Jenže v Rafaelově škole žádná severská mytologie není a já jim znění otázky opravila na keltskou mytologii.
Sepsaný rozhovor se však hodí. Mám ho pro vás, kdo si chodíte číst Inspirace. Uveřejňuji ho dneska, je krátký, zabírá jednu normostranu, ale je nabitý informacemi a třeba někoho posune k přemýšlení o nové variantě jeho díla. Ono totiž neexistuje v kosmu mnoho motivů příběhů, avšak způsob, jak si s nimi při psaní pohráváme, může být objevný. Usmívající se
.

Jak vás napadla myšlenka napsat knihu s tímto specifickým tématem proto-keltských a keltských legend?

Dalo by se říci, že mytologie jsou mým koníčkem. Zabývám se jimi velmi dlouho, analyzuju mýty, oloupávám z nich nánosy tisíců let jako slupky z cibule. Hledám souvislosti a objevuju věci, které se člověk v běžných historických knihách nedozví. Některé z těch souvislostí se mi posléze hodí při vytváření příběhů.
Když jsem byla přibližně v půlce práce na předešlé knize Mojmír - Cesta pravého krále, rozhodla jsem se, že po Mojmírovi napíšu příběh ze současnosti, z české školy, v níž stejně trávím nejvíce času.
Rozhodla jsem se pro romantický příběh s ekologickým podtextem a zamýšlela jsem se, jak v době upírů a vlkodlaků takovou knihu ze školního prostředí zatraktivnit. Jak ji udělat jinou?
Nabízelo se využít nádhernou mytologii našich předků, po nichž jsme zdědili geny až z doby kamenné. Jedná se o keltskou a proto-keltskou mytologii, která souzní s přírodou, s člověkem a s myšlenkou Rafaelovy školy.
Jakmile do sebe tyto nápady zapadly jako puclíky, vynořila se přede mnou Marina a ostatní hrdinové a s nimi jejich příběh.
.

Irský básník William Butler Yeats ve své knize vzpomínek na lidi z irského kraje kolem Dongal píše, jak místní lidé vůbec nepochybovali, že sférické bytosti jsou všude kolem. Myslíte si, že takové bytosti opravdu existují v české kotlině?

I sám William Shakespeare ve hře Bouře praví: "Jsme ze stejné látky, z níž se spřádají sny, a život je jen ostrůvek ze všech stran je obklopený spánkem..."
Kolem nás proudí mnoho sil, které jsou sice měřitelné, ale očima je nevidíme. Cítíme je srdcem (taky známý citát), jenomže pokud jsme svázáni dogmaty, bráníme se jim uvěřit. Staré irské i české pohádky, též francouzské, německé a další jsou ozvěnou dávných keltských a proto-keltských pověstí a mýtů.
Kdybych o nich pochybovala, Rafaelovu školu bych nikdy nenapsala. Já o nich však nepochybuju a kniha je na světě.
.
"Toť vše," jak říkal jeden náš profesor na vysoké škole. A uvědomuju si, že dlužím článek o posílání díla nakladateli a ještě o tom, jak během deseti let pořád měním název knihy, která se na začátku měla jmenovat Kniha o Zlaté bráně. Vše je jinak, ale o tom zase příště... Teď oběd bublá na plotně a na stole mi leží složka se čtvrtletními písemkani deváťáků. Tak jim držte palce, ať jim mohu dát jen pěkné známky. Usmívající se
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Daniela Daniela | 6. listopadu 2011 v 10:00 | Reagovat

Deváťákům držím palce. O_O a máte pravdu, teď všichni píšou o škole s upáry a padlými anděli a ono to chce taky něco jiného. A nakonec já toho o našich předcích moc nevím, tak jsou pro mě ty postavy jako Černunos objev.
Jo, všimla jste si, že už se po vás začali na blogu opičit a taky psát rady spisovatelům lidi, co nejsou spisovatelé :-D  :-D  :-D

2 Daniela Daniela | 6. listopadu 2011 v 10:01 | Reagovat

Ježíši, já tam mám hrubek. Upíry a anděly opravuju.

3 Annička Annička | 6. listopadu 2011 v 10:29 | Reagovat

[2]: Mně taky někdy ulítnou hrubky. :-P A ty opice mi nevaděj. To jej jako když umím čaj a budu radit o vaření. :-D Takže to se potom ostatní zasmějou. :-D  :-D 8-)

4 Renata Štulcová Renata Štulcová | 6. listopadu 2011 v 10:55 | Reagovat

[1]:

[3]: Máte pravdu, taky mě to pobavilo. Ale nechte je, když nemají vlastní nápady na články, tak opisují. Dneska je to "in". Dokonce existují i lidé, kteří si říkají spisovatelé a zjednodušují a opisují starší díla. :-D Tak proč by to nemohli dělat lidi zdarma na blozích. :-P

5 Renata Štulcová Renata Štulcová | 6. listopadu 2011 v 10:58 | Reagovat

Ještě jsem zapomněla, třeba Sikar, Edith Holá, Tereza Matoušková mají články o psaní skvělé. Ti nikoho neopisují a vědí, o čem mluví, jsou to profíci. :-)

6 Teiren Teiren | Web | 6. listopadu 2011 v 17:15 | Reagovat

[5]:Podle mě jsou nejlepší rady ty od vás,protože vy píšete o tom,co mě zajímá a baví ;-) .Jedna z věcí,které se mi na Rafaelově škole líbí nejvíc jsou právě dějiny,které jste krásně spojila s příběhem,takže to celé dává smysl :-) .

7 Beckuska Beckuska | 6. listopadu 2011 v 21:54 | Reagovat

[5]: Mě se články od Edith zdají být moc nudné. Ale Sikar a Temnářka mají opravdu ty články dobré tkaže od zítra se de louskat, a hlavně psát, psát a psát.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama