Inspirace spisovatelky (28)

28. září 2011 v 17:45 | Renata Štulcová |  O psaní

O jménech nejen v Rafaelově škole

Omlouvám se všem, kdo ráno četli část dnešní inspirace pod jiným názvem. Ale potřebuju téma jmen dostat do rubriky Učebnice i Inspirace, proto nyní prodloužený článek publikuju znovu, samozřejmě je v něm oproti dopolednímu článku něco více o pramenech, z nichž jsem při psaní vyšla.
.
Kdykoli mám pojmenovat hrdiny svých knih, vybírám jména, která nejsou ani nápadná ani nenápadná. Nejlepší se mi jeví zlatá střední cesta. Zároveň přemýšlím, zda se jméno hodí k postavě, k jejím vlastnostem. Ale takhle postupuje určitě každý autor.
Samozřejmě nyní někdo může namítnout, že např. v Rafaelově škole už narazil na extra podivná jména, a přitom já tady tvrdím něco o zlaté střední cestě.
Tak jak to tedy je?
.
Rafaelova škola je knihou, v níž se setkáváme s bytostmi naší české mytologie, o které mnozí amatérsky tvrdí, že je zapomenuta. Naštěstí není, pouze prokousávání k ní bylo zdlouhavé, zabralo mi roky hledání, čtení a přemýšlení nad etymologií, historií a souvislostmi. A hodně mi pomohlo genetické testování evropského obyvatelstva.
.
Naše česká mytologie vyrostla na keltsko-řecko-slovanském základu, jak jste si už možná stihli všimnout při čtení Rafaelovy školy. Proč zrovna na keltsko-řecko-slovanském?
Odpověď je zcela jednoduchá. Když se podíváte na evropské genetické výzkumy DNA obyvatel Evropy, zjistíte, že přibližně 70% v našich genech v ČR je po předcích, kteří tady přežili dobu ledovou, a po indoevropských kmenech, které po době ledové přicházely přes Řecko do Evropy a sem k nám, aby se v naší kotlině zformovala pravlast Keltů. Slovanských genů ze 6. stol. n. l. máme 30%.
Náš krásný jazyk čeština nemá s geny mnoho společného, je to jazyk slovanský, ale mnoho slov má původ v gaelic, tj. keltštině (např. slovo brouk).
Číselné údaje o procentech jsem napsala od oka, nejsou podstatné. Podstatné jsou naše staré pohádky, které vznikly z pradávných keltských a předkeltských mýtů, kdy tady v chladné éře lidé lovili mamuty.
Tyto příběhy mě dovedly k dlouhému studiu evropských i asijských mytologií. Tím studiem jsme získala mnoho motivů a nápadů, které do svých knih vkládám.
.
Dějištěm Rafaelovy školy není jen tajemné Berounsko a Křivoklátsko, časem se dostaneme i dál v Hercynském lese či hvozdu, který před tisíci lety opravdu pokrýval Evropu od Britských ostrovů až po Bospor. Kdo jste se již rozhlédli po jižní Evropě, víte, že tam nějaké zvlášť pěkné lesy nemají. Bohužel, některé národy si nechaly les spást ovcemi. Středomoří vlastně postihla ekologická katastrofa v dobách, kdy na Zemi nekouřil komín jediné chemičky.
.

A nyní ke jménům, která se některým čtenářům zdála podivná

.
Médea - ehm, úžasnou čarodějku Médeu z řeckých bájí snad musí znát každý. Ale musíte si přečíst, čili v knihovně doslova vyhrabat skutečné řecké mýty, ne žádné zkráceniny pro děti. Hlavně nevěřte současným fantasy zpracováním, ať knižním nebo filmovým. Iason, do něhož se Médea zamilovala, byl namachrovaný svalovec, který ji využil. Chtěl se stát králem. A když se jím nestal, odkopl ji a vzal si jinou.
.
Pan (Černunnos) - Pan je řecká varianta a znamená Všeobsahující. Vládl všemu. Černunnos je keltská varianta a znamená Rohatý.
.
Puk - před mnoha tisíci lety jeho jméno vzniklo z keltského bog - duch. A vždy označoval rošťáckého ducha podobného vzhledově Černunnovi (Panovi). Proto jsem z nich udělala syna a otce.
.
Aine - neboli Zářivá, jméno prastaré bohyně z doby kamenné
.
Arthos - jiná podoba keltského jména Arthur, art má dva významy: keltsky medvěd či kámen
.
Basileus - toto označení se používalo už v dobách mykénských pro vládce
.
Marina, Marena - znamená "ze zářivého, z jezera"
.
Meluzína - zářivá
.
Kelaíno Temnomraká - jedna ze sirén, či harpyjí
.
Otolienka - ze slovenské pohádky, kde byla topolovou a jabloňovou dryádou
.
Plantefolie - opravdu znamená "bláznivé kvítko", jméno jsem si nevymyslela, ale našla v historii. Byl to šašek vévody Jana z Berry, žil kolem roku 1376. Je spojen s krajem Meluzíny.
.
Kydippé - též postava z řeckých mýtů, kněžka bohyně Héry
.
Deana Artio - Artio je medvědí bohyně (to jste si v kapitole 20 v tercii určitě všimli), keltská varianta řecké Artemis
.
Flóra - bohyně květin a rostlin. Původně řecká víla jara a květin Chloris, kterou Římané přejmenovali na Floru, a tohle jméno je u nás známé. Proto jsem dala jménu Flora přednost před Chloris.
.
To jsou zvláštní jména, s nimiž jste se do dneška do 27.9.2011 mohli v Rafaelově škole setkat. Další postupně přibudou během dalších pěti a půl dílu.
.
PS: Možná jsem na někoho zapomněla... Na paní Albu, úmyslně. Na setkání s ní je ještě čas. :-)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 28. září 2011 v 17:59 | Reagovat

tyhle jména se mi líbíb, už často jen pro ty váznamy.Mě se vždycky zvláštní jména líbila.obvykle pro svoje dílka čerpám v cizích kalendářích a beru si jména podle toho, jak se mi líbí nebo co jména znamenají. Nejobyčejnější jméno ,co jsem snad použila bylo Erin :D

2 Le fille Ash Le fille Ash | E-mail | Web | 28. září 2011 v 18:40 | Reagovat

Ach ano... jména jsou zapeklitá a složitá. Já, nevím proč, ale potrpím si na nich možná až moc. Vždycky se snažím, aby jméno bylo něčím zajímavé, jedinečné... a zároveň, jak bylo řečeno, aby k postavě sedělo. Ale, přiznám se, že až tolik, jako vy, nad jmény nepřemýšlím... no, každý to dělá jinak, že? ;)

3 Renata Štulcová Renata Štulcová | 28. září 2011 v 18:44 | Reagovat

[2]: No já nad nimi nepřemýšlím vlastně vůbec, jméno postavy prostě skočí do myšlenek - a je to.
Tento článek jsem napsala proto, že se na blozích začalo drbat, jak nesmyslná jména v knize mám. :-)

4 Jaina Jaina | Web | 28. září 2011 v 18:56 | Reagovat

Ja sa priznám, že mám vo vymýšľaní mien dosť záľubu (alebo zlozvyk?) niekedy sa stáva až, že nad menami rozmýšľam viac ako nad celým príbehom dokopy. Jednoducho mám rada mená, rada si hľadám cudzokrajné mená, mám veľmi rada mytologické mená, niekedy si ich upravujem podľa vlastnej fantázie, alebo si ich celé vymyslím... Na blog píšem poviedku (alebo čo je to vlastne), kde som sa pokúšala vymyslieť mená postavám sama a to vznikol aj nejaký ten preklep :-D Istá ženská postava dostalo meno Krishna - neskôr som zistila, že existuje meno Krišna, ktoré je vlastne mužské a teraz mám pocit, že som ho predtým musela niekde prečítať a že mi tak uviazlo niekde v podvedomí :D Druhá podivnosť a zároveň najdlhšie a najčudnejšie meno, ktoré som svojej postave dala a vymyslela nikdy nevyslovujem, lebo sama neviem, či to nečítam zvláštne :D Lerquentiralisz :D jednoducho občas neodolám nejakému tomu výstrelku... Mám slabosť pre zvláštne a jedinečné mená

5 Jaina Jaina | Web | 28. září 2011 v 18:59 | Reagovat

a teraz zisťujem, že moje pisateľské schopnosti sú nanič, pretože aj v prostom komentári stokrát opakujem to isté slovo :D

6 Renata Štulcová Renata Štulcová | 28. září 2011 v 19:03 | Reagovat

[5]: Z toho si nic nedělej. Když píšu komentář, mnohokrát něco upravím, a taky občas nic moc ve výsledku. :-) Ten Ler... je úžasné jméno. Ale než bych se ho naučila číst :-D Zajímalo by mě, jak jsi na něj přišla?

7 Jaina Jaina | Web | 28. září 2011 v 19:17 | Reagovat

Píšem fantasy a tak som sa snažila vymyslieť aj originálne mená. Radila som sa s kamarátom, on mi v tom pomáhal. V podstate mi predhadzoval rôzne návrhy mien, ktoré sa mu zrodili v hlave a nejak sme ich spolu ďalej pretvárali a formovali ... a teda asi hlavne Lerquentiralisz :D ktorému som dala finálnu podobu takú akú som dala... V príbehu nevystupuje pod svojim celým menom, ale pod skratkou a ľudia ju poznajú ako Lerisz... v podstate celý príbeh sa volá po nej, lebo narozdiel od postáv, názvy pre poviedky a podobné stvory sú pre mňa nočnou morou, kedy ma nikdy nič nenapadá... a tak medzi priateľmi, keď sa pýtajú na to, či pokračujem v písaní, povieme, že píšem "Lečo" :D môj domácky názov pre celé dielo :D

Ale nie som na tom tak slávne. Príbeh je stále len na začiatku, postáv sa zatiaľ vyskytuje málo. Dej v pokročilom štádiu mám premyslený, no z tohto, v ktorom sa nachádzam akurát teraz, sa k nemu neviem dostať... :-x

8 Lianna Lianna | Web | 28. září 2011 v 19:38 | Reagovat

Tyto záležitosti mě strašně baví, asi Rafaelovu školu zkusím.

9 Beckuska Beckuska | 29. září 2011 v 6:42 | Reagovat

Já postavu zkoumám, a často má úplně obyč méno. Například Monika, Hanka, Jan, pak ale tíhnu ke jménům římským, sebou vymyšleným a pro některé postavy mám mytologická jména, je jich ale nejméně.

10 arisco arisco | 29. září 2011 v 17:43 | Reagovat

Já nejspíš navždy budu milovat jméno Valérie nebo jeho italskou úpravu Valería. Vím, že to není nic exotického ale proč neobdivovat klasiku. Co se týče cizích jmen mám ráda tipické irské jméno Shuien (nejsem si jistá jak se píše, ale čte se Šijen). A moje oblíbená postava z keltské mytologie je válečnice Scathach (čte se Skatach) což znamená ochranitelka. :-D  8-)

11 Beckuska Beckuska | 29. září 2011 v 18:55 | Reagovat

[10]: Scathach taky miluju

12 LaL LaL | 1. října 2011 v 0:01 | Reagovat

Shodou okolností jsem právě v Řecku a zrovna včera jsem přemýlela, jakou spojitost má Řecko s Kelty a Slovany...tak jsem ráda, že jste mi to vysvětlila.
Právě nedávno jsem zjistila, že jsem přímí potomek Keltů (protože se v naší rodině projevila celiakie-nemoc poděděná právě po Keltech)a tak mě moc potěšilo, že 70% obyvatel je na tom stejně :-) Tak zatímco jím jáhly, pohanku a amarant, snažím se o Keltech zjistit co nejvíc. Už dokonce vím, ve kterém opidu žili právě ti moji předci. :-D
PS: Kdyby jste mi mohl někdo doporučit nějakou dobrou Keltskou, nebo i jakoukoli jinou knížku, budu moc ráda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama