Inspirace spisovatelky (22)

17. září 2011 v 20:25 | Renata Štulcová |  O psaní

O odvaze a statečnosti

Ano, dneska vyprávím o odvaze a statečnosti. O té odvaze a statečnosti, kterou spisovatel potřebuje, aby mohl být spisovatelem. Jak mě taková myšlenka napadla?
.
Když jsem začala psát, věděla to jen má rodina. Když mi vyšla první kniha, pochlubila jsem se všem přátelům a známým teprve po čtvrt roce, kdy kniha spatřila světlo světa. Dodnes o knihách nezačínám sama hovořit před známými, a před neznámými se s knihami nechlubím vůbec.
Zato velmi často se mezi řečí s různými lidmi, kteří netuší, že mám na svém kontě sedm knih, dozvídám, že ten a ten je spisovatel, už toho tolik napsal, má doma tolik hotových věcí. A když se ptám, zda svoje rukopisy nabídl nakladatelství, dozvídám se, že to přece nejde, jen tak tam do Prahy něco poslat...
.
Všechno jde, když se chce. Líná huba, holé neštěstí... A určitě byste si vzpomněli na další moudrá přísloví našich předků. Mně se ještě moc líbí citát, který vyslovil Seneca: Statečnost míří ke hvězdám, strach ke smrti.
.
Nikdo se nedočká vydání své knihy, když o vydání bude jen snít a planě mluvit a zároveň pomlouvat ty, kterým už knihy vyšly.
Když má někdo doma hotový rukopis, který považuje za dobrou knihu, když cítí v srdci, že je to dobrý nový příběh, nepotřebuje získat desítky pochvalných komentářů od kamarádů, aby dostal odvahu k odeslání rukopisu.
Kamarádi nejsou nakladatelé, neznají zákonitosti knižního trhu, a navíc mohou chválit právě z té kamarádskosti. Nebo naopak taky píšou a závist v nich začne hlodat a na přečteném rukopisu mohou hledat mouchy.
.
Prostě když má člověk hotový rukopis, musí sám sebrat odvahu a odeslat synopsi (obsah příběhu) a ukázky nakladatelům.
Jak to má vypadat, píšu na konci třetí inspirace
.
.
Odešle-li člověk nabídku, pak si nesmí dělat hlavu z toho, že bude třeba stokrát odmítnut. Je potřeba šetřit síly, neboť další dávka odvahy bude nutná, až konečně kniha vyjde. Knižní prvotina bude podrobena někdy i nemilosrdné kritice čtenářů.
.
Když se kniha bude dobře prodávat, tak tím na sebe spisovatel přivolá nepříjemné recenzenty. Ale hlavně - úspěch způsobí, že neúspěšní spisovatelé se do vás v literárním zákulisí pustí. A pěkně zostra. Zvláště když se vám podaří napsat dobrou knihu v žánru, na nějž si oni dělali nárok.
.
Tak je to v každé profesi, že jeden něco dělá a nejmíň deset neumělů se snaží mu tu práci překazit či alespoň ho bokem pomlouvat.
Spisovatel však musí být statečný, žádné pomluvy ho nesmí zastrašit a zastavit v další práci. Na místě je též ostražitost, protože občas jedna zlá pomluva dokáže nadělat neuvěřitelnou škodu. Spisovatel by se neměl bát za své knihy, příběhy a myšlenky bojovat.
.
Odvahu potřebuje autor také v případě, že nechce stále psát knihy stejného ražení. Pokud je spisovatel typ tvořivý, potřebuje zariskovat a zkusit jiný žánr.
Jenže v případě, kdy zkusíte vytvořit něco jiného, často se stane, že ztratíte čtenáře. Přitom nakladatel potřebuje, aby se vaše knihy stále prodávaly, tudíž abyste neexperimentovali. A tak musí spisovatel očekávat odmítnutí i od svého vydavatele a když se tak stane, je potřeba nehroutit se, nýbrž hledat jinou možnost, jiného nakladatele.
.
Vždycky si říkám: "Když to nejde tak, půjde to jinak."
.
"No jo," přemýšlejí teď možná někteří z vás, "ale kam teda mám ten rukopis poslat?"
.
První věc je, zamyslet se nad tím, o jaký žánr se v případě vašeho rukopisu jedná. Podle toho si vygůglíte nakladatelství, v kontaktech redaktory a prostě to risknete.
Některá nakladatelství mají dokonce přímo odesílací formulář, kde jim můžete nabídku na knihu vypsat.
No, a některá nakladatelství vyhlašují soutěže, do kterých jim můžete rukopis zaslat.
.
Tak se do toho odvážně pusťte a nezapomeňte: Statečnost míří ke hvězdám...
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Siwa Siwa | Web | 17. září 2011 v 20:58 | Reagovat

Zase se ozývám. Bohužel nemám sílu k napsání dlouhého komentáře, který je pro mě tak obvyklý :-D. Je to ale (zase) moc dobrý článek.
A mimochodem, nový vzhled blogu je pěkný, takový příjemný, což je i kombinace barev. :-)

2 Cappuccino Cappuccino | Web | 17. září 2011 v 21:08 | Reagovat

Pekný článok a myslím, že veľmi dobré povzbudenie pre potencionálnych spisovateľov :-)

3 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. září 2011 v 21:33 | Reagovat

Taky se mi líbí nový vzhled. :-)

K článku - pravda, s podobnými autory neautory se setkávám neustále. Kamarád má problém i se založením blogu, natož aby něco někam posílal.

4 Renata Štulcová Renata Štulcová | 17. září 2011 v 21:41 | Reagovat

Jsem ráda, že vzhled nezpůsobil lidem šok. Zdrojový kód sice ovládám, ale na blogu vše funguje nevyzpytatelně, tak jsem se uchýlila k jednoduchému nastavení. Hlavně jsem použila obal z knihy. Bílou jsem vybrala proto, že bude vždy bílou, bez ohledu, jak má kdo nastavený jas na monitoru. Takže budel ladit s kytkami.

Bylo by prima, kdyby článek aspoň jednoho človíčka nakopl, aby přestal přešlapovat a začal konat, tedy dopsal dílo a zkoušel ho udat nakladatelství.

5 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 17. září 2011 v 21:47 | Reagovat

Mně se také design moc líbí. Víc než ten minulý. Já si téměř mylsím, že je často nutné někoho v nakl. znát nebo rovnou napsat, doporučil mě ten a ten, ať se obrátím na Vás... Nechci kazit pozitivní vyústění článku o odvaze:-)

6 Renata Štulcová Renata Štulcová | 17. září 2011 v 22:05 | Reagovat

[5]: Já znám kromě sebe ještě dalších pět autorů, kteří neměli žádné kontakty, pocházeli stejně jako já z naprosto neliterárních světů, a měli to štěstí, že jejich synopse redaktory zaujala.
Člověk to prostě nesmí vzdát ještě před akcí.

7 Profesor Profesor | 18. září 2011 v 20:54 | Reagovat

Nakolik souvisí odvaha se sebevědomím?
Protože já mám pocit, že mi sebevědomí hodně věcí kazí.
Váš článek mi ale moc pomohl. Ukázal mi, že to jde, jen vytrvat.

8 Renata Štulcová Renata Štulcová | 18. září 2011 v 21:05 | Reagovat

[7]: Zdravé sebevědomí je určitě třeba. Je samozřejmě mnoho příliš sebevědomých lidí, kteří nic nedokážou.
Já se za život naučila, že sama si hodnotím a kritizuju svou práci, protože od okolí člověk pochvalu může zřídka očekávat. A když píšu, jsem k tomu, co zrovna hodím na papír kritická. Leštím věty, odstavce, promýšlím dílo léta. Ale když je pak hotové, stojím si za ním a bojuju. Nakonec pro všechny spisovatele se blíží do ČR super řešení: e-kniha. Pak už si o svých dílech budu rozhodovat sama. :-)

9 Renata Štulcová Renata Štulcová | 18. září 2011 v 21:09 | Reagovat

[8) A před kritická mi chybí čárka.
Ještě jsem chtěla dodat, že sebevědomí se dá vylepšit. Nikdo není méně významný než ostatní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama