Tercie - 2. Dub krále lesa

9. dubna 2011 v 15:29 | Renata Štulcová |  Kapitoly - Tercie


Dub, strom krále lesa, strom mágů odolává bleskům těch nejsilnějších bouří, zakořeněný pevně v zemi poskytuje ochranu a hojnost, nabízí svou léčivou moc.

"Mamka vypadá jako naštvaná," špitla Marina.
Puk přikývl: "Nevypadá. Je. Rázuje dovnitř za tátou jako rozzuřená lvice. Pojď, když si pospíšíme, třeba kousek té jejich hádky uslyšíme."
"Ty myslíš, že se budou hádat?" nevěřila Marina.
"Nemyslím, vím. Já už zažil tolik jejich hádek... " mávl Puk rukou a pomáhal Marině po cestičce dolů.
Už několik dní nepršelo, kamínky v suché hlíně se viklaly, Marině se smekala a zvrkávala kopýtka. A navíc ji rozčilovaly havrani, kteří se slétali k Lesnímu sídlu jako kdyby tam měli dostat něco k snědku.
Marina znovu zaškobrtla a ztratila zem pod nohama. Jen taktak ji Puk stačil zachytit.
"U všech rohatých, kozám se přece takový terén nesmeká," nechápal.
"Prostě v tom ještě neumím chodit. A nejsem koza ale faunka," zamračila se naoko Marina.

*

Za horkého odpoledne král Pan vždy odpočívá a hraje na syrinx mámivé melodie. Kamkoli s nimi usedne, tam k sobě přiláká vše živé. Ale i kámen a hlína, která se nepohne, upadne do snů o lásce.
I dneska tomu tak je. Dneska král Pan usedl do besídky na ibiškovém nádvoří.
Skryt ve stínu popínavých růží přiložil syrinx k ústům. Jemné zvuky starodávného hudebního nástroje doprovázené zpěvem fontány se vznášely nad keři a zalétaly do podloubí kolem nádvoří.
Podloubí byla vyřezaná ze dřeva, jež stále vonělo jako z čerstvě poraženého stromu. Nádvoří kolem kašny bylo vyloženo žulovou dlažbou.
Po ní teď ke králi lesa přibíhala zvířata, která král v sídle chová. Lišky, veverky, jezevci, ježci, kuny, Marinin Matýsek s jinými sysly, další a další čtyřnožci a za nimi se vznášely sojky, straky a jiní opeřenci.

*

Když se Aininy šaty zamodraly nádvořím, král odložil syrinx a vyšel své dávné lásce vstříc. Plášť temný jako mech v nejhlubším lese, vyšívaný zlatem se kolem něj zavlnil, zvířena se rozestoupila.
"No ne, drahá Aine! Jak milé!" usmál se na ni a podával jí ruku, zval ji do besídky. "Přišla jsi na schůzku? Ale měsíček ještě nevyšel..."
"Na vtipy teď není čas, Pane," odsekla Aine. "Dostala jsem zprávu od profesora Fontána, že Marinka se již metamorfovala. Proto sem chvátám... Mám o ni strach."
"Posaď se, prosím," pravil Aine, pak přikázal faunovi, který poslušně čekal na rozkazy, aby jim donesl medovinu a jahody. Nakonec poslal zvířenu pryč.
"Jahody už dozrály, letos se vyvedly obzvlášť sladké. No, a medovina je vynikající vždy," usedl konečně na lavičku vedle Aine. Poté si však uvědomil, s čím královna víl přišla, tvář mu zpřísněla a uraženě pravil: "O dceru mít strach nemusíš. Je z ní nádherná malá faunka a právě teď je v nejlepších rukou. Asi před hodinou jsem ji viděl jít s naším synem do lesa na vycházku. Ta tvoje elfí stráž šla s nimi."
"Tohle jsem na mysli neměla," zatřepala Aine energicky rukou. "Samozřejmě, že mám neustále hrůzu z dalšího možného útoku na mou nejmladší dcerku. Ale nyní mám strach ještě z něčeho jiného."

*

"Hele, už se hádaj," kývl Puk vzhůru mezi koruny stromů.
Marina pootevřela nechápavě ústa a zkoumala podvečerní oblohu. Před chvílí mezi listy stromů prosvítala azurově modrá, která se teď špinila mraky. Hrozivě černaly a les utichal. Snad se blíží první předletní bouře?
Havrani zatím neohroženě kroužili pod černými mračny v početných letkách, divně se neslo jejich krákání zlověstným tichem.
A pak uhodil blesk.
"Jé," lekla se Marina a cesta jí pod kopýtky ujela.
"Víš, co? Takhle bychom domů nikdy nedošli, naskoč si," nabídl jí bratr záda a Marina nelenila a už se nesla.
"To je jak z tý opery od Dvořáka," prohlásil Puk. "Čert a Káča se to jmenuje a čert tam nese tu protivnou Káču na zádech... nebo nese Káča čerta?" zarazil se.

*

"Tak to jsem opravdu zvědavý, z čeho máš tedy strach?" podivil se Pan a se shovívavým úsměvem přisedl k Aine blíž.
"Odsedni si, Pane, mě podruhé neulovíš. A přišla jsem právě kvůli tvým mravům. V primě a v sekundě se z našich studentů snažíme vychovat vzorné elementály. Jenže pak přijdou k tobě do tercie a všechna naše práce je v háji. Jako profesor jsi vynikající, ale jako pedagog jsi velmi benevolentní. Dáváš jim příliš volnosti. A oni jsou v tomhle věku navíc velmi tvrdohlaví."
"Divíš se? S těmi rohy ani jiní být nemohou," vtipkoval Pan a pokyvoval hlavou.
Aine se však mračila: "Přišla jsem tě požádat jako kolegu, zda bys mi nemohl udělat tu laskavost a věnovat se letos výchově těch dvanácti terciánů na plný úvazek, dvacet čtyři hodin denně," usmála se koketně Aine, která si právě uvědomila, že na krále lesa bude zřejmě lepší použít zbraně krásy.
"Dvacet čtyři hodin denně mám být se studenty? Ale co si o mě pomyslí všechny ty víly, nymfy, dryády... Celý rok jim budu chybět..."
"Ty jeden prostopášníku!" vykřikla vášnivě Aine a práskl druhý blesk.
Spustil se prudký liják.

*

"Hádka se rozjíždí," komentoval Puk provazy vody, které padaly z oblohy. A rychle, jak jen mu to Marinina váha dovolila, vybíhal schodiště.
"Táta je zkrátka playboy, ale mamka patří mezi ty výjimky, co mu dokážou odolat," funěl na posledním schodě.

*

Fauní stráže prozradily Pukovi, že obě Veličenstva rokují v besídce.
"Rokují, hm, to vidíme na obloze," povytahoval Puk obočí a kroutil hlavou.
Z něj i z Mariny crčela voda. Marina si to však neuvědomovala, myslela jen na jediné. Snažila se pochopit, jak mohla hádka maminky s králem Panem vyvolat bouři. Chtěla se Puka vyptat, jenže on rázoval tak rychle, že mu téměř nestačila.
Probíhali chodbami, které Marina ještě vlastně neznala.
A byly to opravdu krásné chodby. Jak bylo u krále Basilea vše z kamene, tady bylo vše ze dřeva.
Dřevěné stěny, sloupoví, klenuté oblouky, vše vyřezávané, vším prorůstaly keře a stromy, vše tak svěže vonělo... Upalovali dál po dřevěné a mechové dlažbě. Úplně nejzvláštnější pro Marinu pak bylo, když míjeli lišku a o kus dál jim přes chodbu přeběhla veverka.
"Už tam budem," poznamenal Puk, když se chodba se v dálce před nimi počala rozšiřovat a prosvětlovat.

*

"Tak, a teď Marinka kvůli tobě zmokne," zaslechli v šumění deště láteřit mamku.
Vběhli na nádvoří, prudký déšť je zarazil hned v podloubí a Puk zahalekal na rodiče skrývající se v besídce: "Už se stalo. Kdybych věděl, že se budete hádat, vzali jsme si do lesa deštníky."

*
Marina viděla krále Pana v jeho fauní podobě poprvé. Právě proto se tak trochu schovávala za Puka a přitom si krále prohlížela od hlavy až k patě.
Pan měl vlasy stejné jako Puk, dlouhé a vlnité, a z nich mu vyrůstaly zlatě se lesknoucí rohy.
Marina si vzpomněla na pochvalné řeči, které o něm vedla maminka Médey...
Pan je asi neodolatelný, ale já jsem na jiné typy, tak se mi zas tak neodolatelný nezdá, pomyslela si Marina.
Jako kdyby její myšlenky přitáhly královu pozornost, pohlédl na ni a usmál se: "Astrolog o vás, Marino, říkal, že máte pohled, kterým byste dokázala roztavit kámen."
Marina polkla, nevěděla, co na to říci. Jen na krále dál civěla a náhle jasně viděla, že se kolem něho rozprostírá zelenavá aura se zlatými záblesky. Stejná aura jakou má maminka. A ony se ty jejich aury rozlézají po celém nádvoří a přetlačují se, žasla Marina a již také ty aury nejen viděla, ale i cítila. Cítila lehké mravenčení a konečně jí začínalo být jasné, proč mohli tito dva vládcové vyvolat hádkou bouřku. Jediné, co jí na tom nesedělo, byl fakt, že jedním z těch dvou je právě její maminka.

*

"Vaše matka má o vás, Marino, opodstatněný strach," řekl Pan a tvářil se, jako kdyby si celé odpoledne s krásnou Aine přátelsky povídal. Slunce hned vyšlo zpoza mraků a Pan pokračoval: "Zvážil jsem, co se vám stalo v primě. Kelaíno se svým týmem doposud neodhalila strůjce toho činu, proto jsem se rozhodl, že vám přidělím nejlepšího strážce, kterého mám."
Pan pootočil hlavu k opačnému rohu nádvoří, odkud vyšlehla zlatá záře.
(Pokračování příště...)
 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nikki Nikki | 9. dubna 2011 v 15:36 | Reagovat

tak Marina bude mit dals "chuvu" :-D

2 stepan stepan | 9. dubna 2011 v 15:40 | Reagovat

dobrý

3 Tammy Tammy | Web | 9. dubna 2011 v 15:42 | Reagovat

Myslím, že samotného Pana :D

4 bejinka bejinka | 9. dubna 2011 v 16:10 | Reagovat

Taky bych chtěla bydlet v takovým sídle se zvířaty. S tou zlatou září mě nic nenapadá.

[3]: JAk to myslíš?

5 Aneta Aneta | 9. dubna 2011 v 16:23 | Reagovat

kdyby tak ta zlatá záře byla ten Marinin Lev s velkým L, to by bylo něco :-D 8-)  8-)

6 Zina Zina | 9. dubna 2011 v 16:36 | Reagovat

Jestli to takhle půjde dál , tak bude mít Marina za chvíli úplnou armádu :-)... A že by se nám po třetí zamilovala? ... už se nemůžu dočkat další kapitoly :-)

7 Nikki Nikki | 9. dubna 2011 v 17:09 | Reagovat

[6]:jo to me taky napadlo :-D jinak se mi ale moc libi napad [5]: :)

8 Michlík Michlík | Web | 9. dubna 2011 v 17:44 | Reagovat

Snad nebudu spoiler, to bych nerada, ale tipovala bych to na jednorožce, který se jí zdál v primě.

9 Lucka Lucka | 9. dubna 2011 v 18:09 | Reagovat

Ježiši!!!!!!!! Zase napínavý konec, mě asi klepne 8-O  8-O  8-O

[5]: To mě taky napadlo, ale myslím, že je na něj ještě moc brzy... :-?

[8]: Tak tohle mě naopak nenapadlo vůbec, ale teď si myslím, že to je víc než pravděpodobný :-)

10 Nikki Nikki | 9. dubna 2011 v 18:15 | Reagovat

[8]: nemuzes byt spoiler kdyz nejsi autor, a pochybuju, ze nekdo cte tercii, kdyz by necetl primu, tudiz vsichni vime o co jde :)

[9]: hele na odhaleni kdo je Marinna maminka se nam prima take zdala moc brzo a jak to dopadlo :-D

11 Profesor Profesor | 9. dubna 2011 v 20:35 | Reagovat

Vidím, že se nám sbor chův rozrůstá... Kolik jich Marina bude mít v oktávě? Asi hodně.
Moc hezká kapitola, líbilo se mi, že vládci dokázali vyvolat hádkou bouři. To je moc hezký obraz.

12 Ireth Ireth | 9. dubna 2011 v 22:41 | Reagovat

Další Marinina láska či ten její Lev?

13 Lucka Lucka | 10. dubna 2011 v 9:14 | Reagovat

[10]: No jo, s tou její maminkou máš pravdu... Prostě se necháme překvapit ;-)  :-)

14 Sia Sia | Web | 10. dubna 2011 v 15:14 | Reagovat

hmmmm (kouše si nehty) já jsem napjatá víc než struna už se těším co bude dál!

15 hannah-montana-twilight hannah-montana-twilight | Web | 10. dubna 2011 v 21:31 | Reagovat

děkuji že ses mě zastala ♥

16 Denča Denča | 10. dubna 2011 v 21:33 | Reagovat

Zase nádhera :-D
no ale chtěla bych se Vás na něco zeptat
paní Štulcová. Vy vidíte aury?
Ptám se protože aury jsou tady v Rafaelově
škole a byly i na Nemetonburku :-)

17 pawing pawing | Web | 10. dubna 2011 v 21:34 | Reagovat

Dost mě pobavilo: "Odsedni si, Pane, mě podruhé neulovíš.`` A celkově mi tahle kapitola přišla jiná než obvykle. Mám novou teorii - Marinin strážce bude její lev, kterého jí předpověděly hvězdy :-D

18 Renata Štulcová Renata Štulcová | 11. dubna 2011 v 14:10 | Reagovat

[16]: Aury jsou lehce viditelné, stačí se zahledět, ale barvy jsou příliš světlé, ty moc nevidím. Myslím, že to, co vidím, zvládne každý člověk. Chce to soustředit se. Nakonec vědecky je to energetické pole, takže se dají i vyfotit. Protože píšu o přírodě, hodně je využívám.

[17]: Marina je už studentkou tercie, čili osmé třídy. Bude jí 14 let. Tak se mění lehce ona i příběh. A samozřejmě tenhle se chystám psát zase trochu jinak.

19 Denča Denča | 11. dubna 2011 v 16:58 | Reagovat

[18]: Jéé, konečně někdo kdo mi rozumí :D
ptala jsem se totiž proto, že je vidím taky :-)není to opravdu nic těžkého :-D

20 Louise Duck. Louise Duck. | E-mail | Web | 11. dubna 2011 v 20:14 | Reagovat

ty se máš - já mám tady vedle sebe asi tak 15 deníků mých knížek, budu posílat nějaký lejstra do Albatrosu jestli by mi to nechtěli vydat :)

21 Renata Štulcová Renata Štulcová | 15. dubna 2011 v 17:59 | Reagovat

Kapitola č. 3 bude zítra, mám ji sice hotovou, ale raději ji nechám uležet a zítra došlechtím.

22 Nikki Nikki | 15. dubna 2011 v 21:05 | Reagovat

[21]: supeeeeeer :)

23 Lili Lili | Web | 16. dubna 2011 v 11:10 | Reagovat

[21]: už se těším :-)

24 veeru veeru | 1. května 2011 v 10:12 | Reagovat

pani štulcova jak rostou elementarni bytosti ptam se protože marnině je čtrnát a pukovi jsou celá tisíciletí a vypadá asi tak na 19 jak to vlastně je?

25 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 1. května 2011 v 10:20 | Reagovat

[24]: K problému růstu a stárnutí elementárních bytostí se brzy dostanu v tercii. Ale prozradím Ti, že Puk opravdu vypadá tak na dvacet. Dřív jsem o tom nepsala, protože dvanáctileté Marině připadali všichni hrozně dospělí, ale jak Marina stárne, náhle se k nim vzhledově blíží. Proto o jejich věku budu psát až nyní.

26 A... A... | 13. listopadu 2011 v 18:22 | Reagovat

tahle kniha a předchozí díly jsou uplně boží(jsem na nich uplně závislá :-D)

27 nejlepsiknizka nejlepsiknizka | E-mail | 12. prosince 2011 v 18:38 | Reagovat

je to opravdu nejlepší knížka kterou jsem kdy četla(rafaelova skola -víí křídla)opravdu se vám moc povedla(lepší neni)paní Štulcová

28 fair fair | 11. června 2012 v 18:10 | Reagovat

mě se tam nejvíc líbilo jak se Pan Aine začali hádat a pak na něj zavolal Puk a Marina ;-)  :-)  :-P  :D .

29 Lá=lála Lá=lála | 19. července 2012 v 17:08 | Reagovat

Fantastická kapitola.
Nejvíc se mi líbilo: Nevypadá, je a nemyslím, vím a ješte táta je playboy

30 Adéla Adéla | 9. ledna 2013 v 20:22 | Reagovat

[28]: mě taky :-) .

31 Adéla Adéla | 9. ledna 2013 v 20:32 | Reagovat

prosím vás kdy ta knížka vyjde?[25]: :-)

32 Barča Barča | 19. března 2013 v 21:24 | Reagovat

Adélo:Vyjde v červnu :-D Je to úžasný hrozně se těším na knížku :D

33 Evelýna Evelýna | 29. června 2013 v 17:30 | Reagovat

taky bych chtěla bydlet v domě kde žijou zvířata :-D

34 leaduta leaduta | E-mail | 5. října 2013 v 16:52 | Reagovat

moje slova já už tu knížku čtu asi po 13

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama