Sekunda - 7. Haluze ostružiníku

28. července 2010 v 20:14 | Renata Štulcová |  Kapitoly - Sekunda

Haluze ostružiníku rostou jako neprostupné lesní mříže. Kdo je však překoná, získá vzácný dar. Získá blahodárný lék.

"Ahoj kotě," mrkl Plantefolie na Marinu, a tak krásně se usmíval, že Marina dočista ztratila řeč. Ještě nikdy se na ni žádný kluk takhle neusmíval. A navíc se jí poklonil.
Co teď? nevěděla Marina. Co mám říct? Jak se mám chovat? Seděla na stočeném ocasu a snažila se Plantefoliemu oplácet zářivým úsměvem.
A Plantefolie řekl: "Jsi Aine hodně podobná, doufám, že z tebe vyroste taky taková kočka, jak je ona."
Marina nenacházela slova a rudla jako mák.
Plantefolie se zatím zase obrátil ke dveřím. "Tak holky můžeme jít," prohlásil netrpělivě.
"Můžeme, ale ty dudy bys tu měl nechat," ozvala se Kamča.
"A tu čepici s rolničkami taky," přidala se Simča.¨
"Jo, co když ti kvíknou," založila si ruce Kamča.
"No, a zacinkají," udělala tentýž pohyb Simča.


Plantefolie si odložil a vyšli na chodbu. Nejdřív cesta vedla krásnými prostory, které již Marina znala.
Proklouzávali po barevných mozaikách, vířili hedvábné závěsy průchodů. Marina se snažila vlnit a klouzat, jak se to učila na břišních tancích.
"Víš, kotě, že se nevlníš, ale tančíš?" pravil nečekaně Plantefolie.
Marina se šťastně nadechla. Z této pochvaly se jí roztančilo i srdce.
Co mám říct? nevěděla však, tak se na něj jen usmívala.

Sestoupili po velkých schodištích níže a stěny chodeb a výklenků byly méně zdobené, pak bez ozdob, pak jen z hrubé skály.
V těch místech přestaly svítit i velké krystalové svítilny, osvětlující každé zákoutí hradu.
"Tuhle cestu nikdo nehlídá," zasyčela Daniela, neboť spatřila Marinin vyděšený výraz.

Dvojčata rozsvítila krystaly, které s sebou měli.
Byli tak hluboko, v tak cizích místech, chodby byly tak hrubé a špinavé, že Marinu přepadal stísněný pocit. Tak stísněný, že s ní ani Plantefolieho přítomnost již nic nedělala. Měla prostě strach.
Když sledovala cestu, bylo patrné, že sem do těch zaprášených míst kromě pavouků nikdo nezavítá. Plantefolie a jeho sestry znali chodby rodného Hadího hradu, přesto se tady pohybovali co nejpomaleji.

Ještě dvakrát zahnuli a teď to zaslechli.
Táhlý pláč z dáli, stejný jaký Marina slyšela ze své komnaty. S každým metrem, o který se přiblížili, pláč sílil, zřetelně slyšeli zoufalé "ne" a "proč", a potom slova v jazyce, jemuž nerozuměli.

Další zatáčka, zastavili. Dál se neodvažovali. A v šeru na konci chodby, v místech, kam již světlo z krystalu nedosáhlo, Marina zrakem nágy spatřila mříže. Za mřížemi stoupaly schody z rozpadajících se kamenů a shora se snášel onen zoufalý pláč.
Marině přejížděl mráz z krku až po špici ocasu. Poznávala ten hlas... a hrůza ji zachvátila...

Zpátky zprvu svištěli velmi rychle, na schodišti ale již museli Marinu podpírat. Dlouhá cesta a strach z kletby ji vysílily. V komnatě pak kolem ní dvojčata naskládala polštáře, aby si mohla pohodlně sednout a účastnit se porady.
"Víš, to jsme tenkrát našli tak," začala Daniela, "že jsme si prostě hráli na schovávanou a dostali do té chodby a našli jsme ty mříže. Okukovali jsme je a najednou se shora ozval ten strašný pláč."
"Pamatujete, jak jsme zdrhali?" rozesmála se Simča.
"Pšt," tišili ji. Co kdyby rodiče zjistili, že ještě ani jeden nespí.
"Potom, co se na nás naši zlobili, že jsme tam byli, jsme to místo začali zkoumat," řekla Daniela.
A Plantefolie pokračoval: "Já jsem se jednou odvážil až k té mříži a zjistil jsem, že na ní není žádný zámek. Prostě je do zdí zapuštěná nastálo. A to znamená, že na ty schody za ni nikdo nemůže. Tak jsem zjišťoval, kam by mohly ty schody vést. Určitě už víš, že náš otec je velitelem královy hradní stráže a má doma plány celého Hadího hradu. Podzemní i nadzemní část. Hledal jsem jiný vchod do míst nad schodištěm. A představ si, kotě, že jinudy se tam nedá. Teď mi tady ukážeš, odkud přesně jsi ten pláč ze své komnaty slyšela?" pravil a narychlo načrtával půdorys nadzemního hradu.
Marina Plantefoliemu naslouchala jako zhypnotizovaná, tetelila se radostí, že k ní takhle hovoří. Zapomněla dokonce na hrůzu, která ji zachvátila, když poznala plačící hlas. A teď obdivně hleděla, jak Plantefolie rychle kreslí. Světlé vlasy mu padaly do obličeje, Marina zkoumala, jakým způsobem drží tužku, jaké má prsty...

Když Plantefolie plán dokončil a ukázal jí, kde se nachází její komnata, zamyslela se a pak táhla prstem od místa, kde má okno.
"Já si to myslel," prohlásil spokojeně Plantefolie. "Krahujčí věž. Věž bez oken, jen s několika štěrbinami střílen. Jedna z věží, do kterých nevedou žádné brány ani dvířka. A dokonce ani žádné chodby ve sklepě pod věžemi. Ale teď už víme, že do Krahujčí věže vede to divné zamřížované schodiště."
"Na které se nikdo nedostane skrz tu mříž," zabručela Daniela.
"Třeba tam ani nikdo skrz tu mříž neleze, třeba je tam někdo jako zazděný napořád," ozvala se Simča.
"Není," pronesla Kamča.
"To nemůžeš vědět?" začala se s ní Simča škorpit.
"Můžu, protože já ví, kdo to tam brečí."
Čtyři páry očí pohlédly překvapeně na Kamču.
Nastalo ticho. Všichni vyčkávali.
Nakonec to Kamča nevydržela a řekla: "To brečí princezna Meluzína."

"Jó, Meluzína!" praštil se Plantefolie do čela. "Ségra mysli. Vznešená a krásná Meluzína bude takhle kvílet?"
"Říká se sice, že Meluzína kvílí v komínech, ale to nemá s naší princeznou nic společného," dodala Daniela. "Takový nesmysl říkej tady před Marinou. Nedivila bych se, kdyby se teď na tebe naštvala. Já osobně bych se přímo urazila."
Kamča se rozbrečela a mezi vzlyky vyrážela: "Marino, já tě nechci naštvat. Ale ono to tam kvílí vždycky v sobotu a já jsem jednou slyšela maminku, jak říkala taťkovi, že s Meluzínou bude mluvit až zítra, protože je zase sobota. A taťka říkal 'A jo.' Tak proto jsem si to myslela. Já mám Meluzínu ráda... Marino, nezlob se na mě... A, Marino, promiň mi, že jsem se ti ještě ani jednou neuklonila..."
"Na, vysmrkej se," podala jí Daniela kapesník.

Marina zatím seděla jako zařezaná. Dole ve sklepení poznala Meluzínin hlas a znovu si vzpomněla na hroznou kletbu, jejíž obsah nezná. Na kletbu, která stíhá její rod.
"Já... já se nezlobím. A víte, že se mi nemáte uklánět, aby se neprozradilo, že je Aine moje maminka," špitla a sklopila oči. Nechtěla, aby ostatní viděli, jak jí do nich vstoupily slzy.

"No kdyby to byla Meluzína, tak bychom jí měli nějak pomoct, aby se takhle netrápila," uvažovala zatím Daniela. "Jenže jak to zjistíme?"
"Kdyby to byla Meluzína," zvedl Plantefolie prst, "tak by se do věže mohla dostat. Horem by tam mohla přiletět metamorfovaná v draka."
Obdivně na něj pohlédly. I Kamča přestala vzlykat a škytat.
"Mám nápad," narovnal se Plantefolie. "Zítra v noci k ránu půjdu ven a budu sledovat Krahujčí věž. Jestli je to Meluzína a vniká dovnitř jako drak, uvidím ji vzlétat z věže. A Meluzínu jako draka poznám."

*

V neděli ráno se Plantefolie přihnal nevyspalý a otrávený. Sestry i Marina si právě kouzlily na hlavách účesy plné třpytek a přitom dychtivě čekaly na jeho zprávu.
"Tak nic, žádný drak," špulil tváře. "Seděl jsem pod věží od půlnoci až doteď, nic jsem neslyšel, nikoho jsem neviděl. A navíc jsem musel vysvětlovat Tverovi z hradní stráže, co tam dělám. Vymýšlel jsem si, že máme do školy seminárku na téma svatojánští broučkové, tak kdyby se táta ptal, říkejte mu to samé."
Poklona Marině a Plantefolie odešel dospat probdělé hodiny.

*
Holky osaměly.
"Kudy by tam Meluzína mohla lézt? A proč by tam vlastně chodila. Brečet přece může i ve svých komnatách..." mračila se Daniela.
Marina krčila rameny. Bála se cokoli říct, aby se nakonec neprořekla, že jsou se sestrami prokleté. Co kdyby pak chtěla Daniela a ostatní tu kletbu vyšetřovat? Vždyť ta kletba musí zůstat utajená, aby se dala zlomit. Jinak až do konce světa zůstaneme prokleté!

*

"Dobré ráno, všem," vstoupila do komnaty Damiána s Meluzínou.
Daniela se sestrami se ihned narovnaly a udělaly pukrle. Malou poklonu princezně Meluzíně, jak si to vyžadovala etiketa.
"Marino, dneska se mnou konečně půjdeš se představit mému otci, králi Basileovi," usmívala se mile Meluzína. Ale Marina si ihned všimla, že její sestra má oči rudé, oči uplakané.
(Pokračování příště...)
.

Pokračování v knize Rafaelova škola - Tance nág, kterou připravujeme do vydání.

 

25 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | Web | 28. července 2010 v 20:24 | Reagovat

Jů, zajímavá kapitola. Jestli je to Meluzína, tak brečí asi kvůli kletbě. :-?
Zatím to přineslo jen otázky :-D

2 ellin ellin | Web | 28. července 2010 v 20:27 | Reagovat

juj zajimave Meluzína mě fakt nenapadla ale myslim ze by tam do věze nechodila dobrovolně třeba ji tam někdo zavízá. :-?

3 ellin ellin | Web | 28. července 2010 v 20:28 | Reagovat

jinak pekna kapitola

4 Julie Julie | 28. července 2010 v 20:40 | Reagovat

Já musím uznat, že prostě to na mne působilo jako by tam byl někdo zazděný....štěstí, že je to jen Meluzína :-D

5 Profesor Profesor | 28. července 2010 v 20:41 | Reagovat

Takže Meluzína. To bylo to, co věděla malá nága. Kletba bude zřejmě opravdu hodně zlá.
Jsem vážně zvědavá na letošní rok. Hádám, že pro Marinu bude ve znamení květů...

6 Nikki Nikki | 28. července 2010 v 20:58 | Reagovat

tak se mi potvrdil muj predpoklad ze je to Meluzina.. beztak je to kvuli te kletbe..

7 Lacrima Horse Lacrima Horse | Web | 29. července 2010 v 0:01 | Reagovat

ale jak se tam dostane??

8 Julie Julie | 29. července 2010 v 8:36 | Reagovat

Třeba je nějáké vstupní heslo, nebo nějáký předmět díky kterému se tam dostane, nebo se prostě každou sobotu do té veže přenese aby se ochránila před kletbou, nebo ji tam přinese kletba? :-?

9 Jirka Jirka | Web | 29. července 2010 v 8:45 | Reagovat

Tajná chodba! Mohla by tam vést tajná chodba kterou zná jen Meluzína, protože je to hrad a např. v Nemetonburku bylo chodeb ažaž :-D . Jinak vážně nevím :-?

10 ellin ellin | 29. července 2010 v 8:50 | Reagovat

[9]:Myslím proc by tam chodila kdyz se muze vyspat.

11 ellin ellin | 29. července 2010 v 8:51 | Reagovat

[9]:Jo chodby by šly.

12 Julie Julie | 29. července 2010 v 11:22 | Reagovat

Podle mne tam musí být kvůi kletbě, třeba se tam musí schovávat, jinak by ji kletba zabila, ale nechápu, proč tam brečí.... jako furt, tak si párkrát pobrečíš a pak si tam třeba přineseš knížku aby jses nenudila, podle mne ji nutí ta kletba...

13 Jirka Jirka | Web | 29. července 2010 v 13:02 | Reagovat

[12]:Třeba se tam chodí vybrečet aby nikdo nevěděl že je to ona ;-) Taková věž mi přijde jako dobré místo kde vás navíc nikdo nenajde a nikdo k vám nemůže (neví např. o tajné chodbě :-) )a tak tam sedí a brečí, chudinka :-( (musí ji potom pěkně pálit oči :-D )

14 Julie Julie | 29. července 2010 v 19:00 | Reagovat

Ale kdyby jsi se chtěl vybrečet, tak si asi neřeneš, že budeš brečet každou sobotu o půlnoci 8-O

15 Míša Míša | 30. července 2010 v 12:11 | Reagovat

Zajímavé... Já si myslím, že ji ta kledba nutí tam být. A navíc se může metamorfovat v hada a proplazit se mřížemi a nebo tam vletět metamorfovaná v draka, jak tam bylo napsané. Tak uvidíme :-).

16 Jirka Jirka | Web | 30. července 2010 v 13:02 | Reagovat

Třeba ji sobota něco připomíná ;-) (pěkná blbost, co jsem to zase vymyslel?! :-D ) a nebo jí do té věže někdo zavírá 8-O. To je taky možné, ale proč v sobotu to nevím. A nágové se nemůžou proměnit v hada, nebo jo?

17 Míša Míša | 30. července 2010 v 15:28 | Reagovat

[16]: Já jsem to tady četla, no, tedy aspoň myslím :-D, jestli ne tak sorry.

18 Nikki Nikki | 30. července 2010 v 18:43 | Reagovat

[16]: treba byly v sobotu proklety..

19 ellin ellin | 30. července 2010 v 19:24 | Reagovat

Nebo by ji tam někdo něco mohl dělat. ???

20 Lacrima Horse Lacrima Horse | Web | 31. července 2010 v 19:07 | Reagovat

[16]: třeba jo drak je nejvyšší stupeň ale mezitim můžou být i nějaký další stupně :-)

21 Jirka Jirka | Web | 31. července 2010 v 19:37 | Reagovat

[20]: Jo tak, to mně nenapadlo 8-O Máš pravdu, tím by se to vysvětlovalo (to že Plantefolie žádného draka neviděl).

22 Lucka Lucka | 31. července 2010 v 21:00 | Reagovat

Uf, tak jsem se vrátila z dovolené, ze Šumavy.
Myslela jsem si, že je to Meluzína. Celou první polovinu kapitoly to na mně ale dělalo dojem, že tam chodí strašit... třeba průhledná jako duch :-?  :-D
Ale s těma stupněma jste na to třeba kápli :-) Jo a ještě, myslím, že není o čem pochybovat, nutí ji k tomu kletba. Jinak by to podle mě nedávalo smysl...

23 Lucka Lucka | 31. července 2010 v 21:01 | Reagovat

Zapomněla jsem dodat, že Plantefolie je skvělej. Neznám ho, nevím jak vypadá, ale je úžasnej :D

24 Nikki Nikki | 1. srpna 2010 v 15:29 | Reagovat

[23]: rikali uz kolik mu je? krom toho z je nejstarsi? a teda nevim kdyby sel mezi lidi a rekl: dobry den, ja jsem Platefolie XYZ tak na neho kazdy hledi jak na blazna

25 Lucka Lucka | 2. srpna 2010 v 9:37 | Reagovat

[24]: On se kamarádí s Martinem Špačkem ne? Tak bude asi zhruba stejně starý jako on, řekla bych...

26 Lacrima Horse Lacrima Horse | Web | 2. srpna 2010 v 13:39 | Reagovat

nj ale kolik je Martinovi?

27 Alice Alice | 2. srpna 2010 v 13:58 | Reagovat

[26]: Já bych řekla, že Martin je napůl člověk, tak asi těch 15. Ale nevím to jistě.

28 Lacrima Horse Lacrima Horse | Web | 2. srpna 2010 v 16:31 | Reagovat

už aby byla další kapitola

29 Lucka Lucka | 3. srpna 2010 v 8:30 | Reagovat

[28]: taky se těším :-)

30 Nikki Nikki | 3. srpna 2010 v 9:36 | Reagovat

[28]: taky sem koukam kazdou chvili, ale asi ma pai Stulcova praci s korekturou Mojmira..

31 Jirka Jirka | Web | 3. srpna 2010 v 11:54 | Reagovat

[30]: Já se dívám skoro pořád :-D Ani to nepočítám.

32 Sia Sia | Web | 3. srpna 2010 v 16:53 | Reagovat

Mooooc se těším co bude dál mooooc takžedoufám že to bude brzy ....... :-)  ;-)  :-D  8-)  :-P  :D

33 Julie Julie | 3. srpna 2010 v 17:30 | Reagovat

Já už to asi nevydržím!

34 Lia Lia | 3. srpna 2010 v 19:35 | Reagovat

No, doufám v jediné, a to, že další díl bude brzy, neboť mi zabírá hrozně moc času se sem vždy podívat a poté za několik vteřin ocejít. Fuška. :-D A taky se mi to móc líbí. Bohudík že existuje několik smysluplných blogů (mezi které ten můj rozhozně nepatří), které mají stálé návštěvníky, ale ne kvůli reklamám (safra, začínám být zaujatá), ale kvůli zajímavému a čtivému obsahu. :-D (Jéje, jsem se zase nějak rozepsala... No co.) :-D

35 Láňula Láňula | 1. listopadu 2011 v 12:43 | Reagovat

Tak už bych ráda knihu ;-). kapitolky opět moc povedené. Marie

36 Emminka Emminka | E-mail | 4. prosince 2011 v 11:03 | Reagovat

A kdy vyjde  teda ten druhý díl? :-(

37 Málinka Málinka | E-mail | 5. dubna 2012 v 17:56 | Reagovat

Taky sem si myslela že to bude Meluzína. A ještě mě napadlo že by se tam mohla Meluzína dostávat v podobě hada. 8-O  8-)  O_O

38 Lá+Lálá Lá+Lálá | 18. dubna 2012 v 20:27 | Reagovat

To je divný, ale kdo četl primu, tak ví, že tam bylo "Jakmile jsem řekl slovo kletba, Meluzín ae metamorfovala do obřího hada a ani mi neřekla ahoj"
Takže s těma dalšíma stupněma jste na to kápli. Možná se tam doplazila jako žížala :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :D  :D  :D  :D  :-)  :-)

39 00512 00512 | 20. června 2012 v 11:32 | Reagovat

kdy vyjde ta knížka???????????????????????

40 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 20. června 2012 v 11:37 | Reagovat

[39]: První díl už vyšel a je v obchodech, druhý díl vychází na podzim. :-)

41 Lá=lála Lá=lála | 17. července 2012 v 16:43 | Reagovat

Stejně je to nespravedlívý. Objevila jsem tento blog den před zmizením celé sekundy. Pustila jsem se do čtení, ale dočetla jsem do 7. kapitoly :-(  :-!  :-x  :-?

42 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 17. července 2012 v 19:34 | Reagovat

Sekunda vyjde na podzim, tak si ji pak přečteš. :-)

43 ZarKat ZarKat | 2. srpna 2012 v 17:09 | Reagovat

Jsem hrozně zvědavá, jestli to byla opravdu Meluzína.... a taky jsem zvědavá, co je to za kletbu !!! O_O  :-) chudák, musí takhle trpět... a Aine si troufá mít 5 dětí a ktomu každé s jiným mužem :-D

44 magieelementu magieelementu | E-mail | Web | 23. prosince 2012 v 12:03 | Reagovat

nemůžou se Nágy metamorfovat v ještěrku ?to by se totiž mohla těmi mřížemi dostat dovnitř :-D myslím ;-)

45 Alvap Alvap | 26. března 2017 v 10:28 | Reagovat

Já už sekundu četla a myslím že se tam nepsalo o nějakém dalším stupni ve který by se mohla Meluzína metaformovat. Jinak dobré nápady😊.
A kdo dvojku ještě nečetl má se na co těšit. :-)

[44]: nechci ti kazit radost, ale myslím že ne. :-(

P.S  ikoho jsem nechtěla urazit! :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama