Sekunda - 4. Slzičky hvozdíku

14. července 2010 v 22:13 | Renata Štulcová |  Kapitoly - Sekunda

Na louce vykvétají slzičky hvozdíku, tak jako pod zemí rudé granáty, které odplavují strach.
Damiána šeptavě syčela: "Zavřete oči, Marino... uvolněte se od temene hlavy až ke špičce ocasu... rozložte své tělo i do šíře... paže natáhněte podél těla... dlaně otočte k podlaze... vnímejte mramor, jeho sílu..."
Marina se podřídila Damiániným slovům, stejně však měla obavy, co přijde dál.
"Představujte si, Marino, že ležíte ve vysokých horách. Starých vysokých horách s hlubokými kořeny. Rozhlížíte se, hory jsou holé, nad vámi se klene modrá obloha, na níž pluje slunce. Jste sama, ale Gaia o vás ví. Náhle z údolí stoupá mlha, vše přikrývá. Již vidíte jen špičky vrcholů a nebe. Konečně i je mlha zahalí. Cítíte její vlhkost, vdechujete ji..."
Marina se nadechla, hluboce se ponořila do obrazů, které jí Damiána vykreslovala.

Mlha se prosvětlila, oteplilo se a Marina se ocitla na louce, kde se v kroužku víl veselila mladá žena, spíš ještě dívka. Jak Marinu spatřila, kývla na ni. Marina se přidala do vílího kola, když tu se náhle otevřela země a dívka do ní spadla. Marina za ní.
Vylekané padaly šachtou jiskřící diamanty, jejich pád se zpomaloval, až nakonec měkce dosedly.
Další mlha se kolem nich valila, jen kamení a vodu viděly. Mohlo by to být jezero, napadlo Marinu.
Ozvalo se líné šplouchání a z mlhy se nejdříve vynořila špice loďky, poté v kápi zahalený převozník, který v kostnaté ruce svíral bidlo. Řídil loď, v níž vezl zadumaného krále.
Král vystoupil a nabídl dívce granátové jablko. Dívka pojedla.
Pak ji i Marinu pozval na loďku.
Jen mlhu Marina viděla a slyšela šplouchání. Dojedeme vůbec někam? ulekla se.

Dojeli. Když přirazili u břehu, král je prováděl nádhernými jeskyněmi s poklady. Chodbami, v nichž ze stropu visely silné kořeny stromů, kolem podzemních vodopádů.
Nikde nebyli sami, potkávali podzemní obyvatele i průsvitné duše zemřelých.
Král se dívce dvořil a Marinu nechal, aby mohla nahlížet, kam se jí zlíbí.
Náhle se v jedné z jeskyní zjevila neznámá žena.
"Musíš mi ihned vrátit dceru," vykřikla na krále. "Jinak bude na povrchu Země stále zima. Jaro nepřišlo. Obilí se nerodí. Až bude listí padat, přivedu ti Persefonu zpátky."
A tak se vracely. Stejnou cestou, ale namísto šachtou vyšly všechny tři kamennou branou. Zavřela se za nimi a změnila v skálu.

"Jste Marino na louce a padá mlha. Uleháte a když se mlha rozplývá, ocitáte se zase ve vysokých horách... Pomalu se nadechněte, cítíte mramor pod svými dlaněmi, vůně podzemí i louky a hor se kolem vás ještě vlní, pomalu vyprchávají... Otevřete oči a nezapomeňte Gaie, Zemi poděkovat," pravila Damiána.
Marina rozlepila víčka a v prvním okamžiku by přísahala, že zahlédla stíny a světýlka.
"Děkuji," zašeptala rozespale a přitom jí vyrazil jazyk z úst. Marina ho nechala se svíjet a slastně zavírala oči. Jenže Damiána ji nenechala odplout do říše snů.
"Zítra vás, Marino, provedu ohněm. Ale nezapomeňte si tuhle meditaci zopakovat ještě před usnutím a po probuzení. Jedině tak váš gnóm zesílí."

*

Červnové podvečerní slunce měděně ozařovalo ztichlou Rafaelovu školu, Jednotlivé ročníky pracovaly na zvykání v nových elementárních tělech a na metamorfóze. V zasedací komnatě se u dlouhého stolu sešli ti, kteří řídí jednotlivé ročníky. I nejvyšší faun Pan přišel, i dryáda velekněžka Otoljenka, tak přitažlivá, s tak hlubokým výstřihem, že od něj Pan nemohl odtrhnout oči.
Ředitelka Flóra v nezbytných letních květovaných šatech předala ihned slovo profesorce Kelaíno Temnomraké.
"Za týden nás čeká jako každoročně skvostná slavnost slunovratu," začala Kelaíno a přehlédla přítomné zrakem ostřížím. "Vždy si ty čtyři večery užíváme, dá se říci, bezstarostně. Tentokrát bude vše jinak. Jak víte, vyšetřovací tým pod mým vedením se již rok zabývá útokem na Marinu. Ač nevydáváme žádné průběžné zprávy, neznamená to, že bychom neměli stopy..."

*

Marina si po meditaci v zemském živlu připadala, jako kdyby plula pod vodou. Damiána s Meluzínou ji držely každá z jedné strany a ona se mezi nimi kývala po chodbách. Složily ji v Danielině komnatě na hromadu polštářů, kterou navršily Simča s Kamčou. Marina zívla a spadla jí víčka.
"Nespi, musíš se navečeřet," zatřepala s ní Meluzína.
Jídlo Marinu vzpamatovalo a potom si ji vzala do parády Daniela.
A protože jí dělala manikúru a lakovala nehty, Simča s Kamčou u toho nesměly chybět.

A hned zvídaly: "Marino, jaké to bylo, když s tebou dělal Martin rozhovor do Rafael Expressu?"
Marina měla ruce na polštářkách, Daniela jí právě pilovala nehty. Pilníček se míhal mistrovskou rychlostí a Marina ho ani zrakem nágy nestačila sledovat.
Rozbušilo se jí srdce při vzpomínce na Martina a s lehkým ruměncem na tváři jakoby nic řekla: "No, bylo to... normální. Dával mi otázky a já odpovídala."
"A když tě fotil, dělala jsi pózy jako modelka?" ptaly se dál Danieliny ségry.
Marina mrkala, když se snažila potlačit úsměv, který se jí dral na tváře.
"On nás Martin minulé léto o prázdninách taky fotil," pravila nečekaně Kamča.
Marina se na ni překvapeně otočila.
"Nesmíš dělat prudké pohyby," zasyčela Daniela, "právě ti lepím na perleť granátky."
"My jsme se totiž nachomýtly k tomu, když Martin fotil svou prababičku, když tady u ní trávil prázdniny..." vysvětlovala Simča.
"Hele, Marino, nevěř jim, ony moje ségry často pěkně kecají. Ony Martina totiž stále pronásledují, kdykoli za svou prababičkou přijde."
Marina překvapením ztichla, nemohla uvěřit tomu, co vlastně slyšela...
"Martin je nága?" vydechla nevěřícně.
"No, a co sis myslela, že je?" zeptala se Daniela.
"Elf."
"Elf?!" rozhihňaly se všechny tři sestry. Dvojčata se dokonce smíchy válela po koberci. "Teda s tebou je legrace," škytala Simča.
Jenomže Marině to jako legrace nepřipadalo. Martin je nága!
"Ty sis nevšimla, že má na krku krystal křišťálu, jaký nosí nágy?" podivila se Daniela.
Marina nešťastně kroutila hlavou.

*

Profesorka Kelaíno Temnomraká otevřela na svém notebooku složku Marina a na ploše se objevily fotografie dvou mladých žen.
"Stella a Lorena?" podivil se Pan. Kolem stolu nastal šumot, divili se všichni kromě Aine a Flóry.
Aine i Flóra seděly zamyšlené, smutek jim hleděl z očí.
"Ale proč by to dělaly?" nechápala Marena.
"Třeba proto, že chtěly přece každá přebrat mamce Petra," ozvala se Rusalka.
"Ale obě vypadají jako charakterní elementálky," namítla dryáda Otoljenka a koketně si prohrábla vlasy slámové barvy.
"To se ti jen zdá, protože jsi neznalá věci," zagestikulovala Meluzína. "Stella s nimi studovala stejný obor. Jako víla rozuměla květinám a po prváku se vnutila..."
"Meluzíno, to je nepodstatné," ozvala se Aine.
"Ne, pokračuj, to mě zajímá," usmíval se Pan právě tím úsměvem, kterému téměř žádná neodolá.
Kelaíno se však podívala na hodinky a vložila se do debaty: "Tohle jsou jen plané spekulace. My máme důkazy... Jedná se o ty orly. Stella vede pavilon dravců v londýnské ZOO a právě před rokem jim tam dva orli uhynuli. Když jsme pátrali po tělech, nebyla k nalezení, a chyběla dokumentace o jejich likvidaci.
No, a Lorena se jako nymfa přihlásila po promoci do mezinárodní expedice, která se zabývá hnízdišti mořských orlů. Minulý rok expedice zaznamenala nevysvětlitelný úbytek v populaci volně žijících orlů."
Kelaíno se rozhlédla po přítomných a pokračovala: "To by ovšem nemuselo nic znamenat. Jenže my dále zjistili, že na ten den, kdy na Marinu orli zaútočili, nemají obě dámy alibi."
"Mohly být třeba s nějakým milencem," namítl Pan a významně si založil paže.
"I to jsme prověřili," odsekla mu přísná Kelaíno, protože neměla ráda ty, co zdržují. "Nejzajímavější je však, že dva dny po útoku se obě přihlašují do nejzapadlejších pražských hotelů..."

Slunce zapadalo a barvilo zasedací místnost do oranžova. Všichni byli sluncem oslnění, když Kelaíno říkala: "Máme vážná podezření, která musíme buď dokázat nebo vyvrátit... Proto jsme Stellu i Lorenu na slunovrat pozvali. Náš tým je bude po celou dobu sledovat, Aine souhlasila, že jim představí Marinu. V rámci Marininy bezpečnosti budeme potřebovat, abyste vybrali nejlepší a nejspolehlivější ze svých elementálů, aby každý metr čtvereční našich pozemků byl hlídán."
"Marinu může přece hlídat Arthos. Řekl bych, že se osvědčil," napadlo Pana.
Aine kysele pravila: "Sice se osvědčil, ale nezapomeň, že je ředitelem hvězdárny a ne Marininou chůvou."

*

Nic netušící Marina se těsně před spaním ponořila do meditace, v níž se procházela podzemím s Persefonou. Pak se snažila usnout.
Jenže to nešlo.
Přepadl ji smutek, stýskalo se jí po mamince, taťkovi, babičce, dědovi. Vzpomněla si na Katku v Jelení vísce.
Kdyby se tak dala minulost změnit. Nebyla by kletba, maminka by s námi žila v naší vile...
Ne, kdyby se tak dalo zařídit, aby moje maminka nebyla víla ale člověk...
Martin je nága! Proč není elf? Nágy mají z elfů a víl jenom legraci - to bylo vidět na tom, jak se holky smály mé hlouposti. Daniela a dvojčata jsou prima, ale já se před nimi tak ztrapnila. Proč já se vždycky všude ztrapním?

Jen slabě vyzařovaly lampy po obvodu komnaty. Daniela už spala a Marina polykala hořké slzy, zadržovala vzlyky. Bála se, že by mohla Danielu probudit. A další trapas by byl na světě...
Konečně však moudrý spánek přemohl smutek a Marina schoulená ve spirále ocasu usnula.
(Pokračování příště...)
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Nikki Nikki | 14. července 2010 v 23:12 | Reagovat

WOW. a mame prvni podezrele :) pobavila me veta od Aine: ale nezapomeň, že je ředitelem hvězdárny a ne Marininou chůvou.:-D

2 jennush jennush | Web | 14. července 2010 v 23:56 | Reagovat

Martin je nága, hm, taky jsem tipovala, že je elf :-)

3 Jirka Jirka | Web | 15. července 2010 v 7:22 | Reagovat

Ach jo, a já jsem měl jiný tip :-( Ale pořád v něj mám Víru, Naději ale to třetí ani náhodou :-D

4 Julie Julie | 15. července 2010 v 7:33 | Reagovat

Tak nat tím co Martin je jsem nepřemýšlela :-)

Líbila se mi věta, kde Aine říká, že Arthos není Marininou chůvou :-D Ta představa ;-)

5 Jirka Jirka | Web | 15. července 2010 v 7:46 | Reagovat

[4]: Přsně, představil jsem si Marinu v peřince s dudlíkem jak ji Arthos chová jak mimino :-D

6 Lucka Lucka | 15. července 2010 v 7:55 | Reagovat

Teda, mě vůbec nenapadlo přemýšlet o tom, co Martin je O_O Každopádně si jsem na 99% jistá, že ten pravý to pro Marinu nebude. 8-)

7 Profesor Profesor | 15. července 2010 v 8:55 | Reagovat

Martin a nága? Proč mám  takový dojem, že tu už o tom někde byla zmínka?
A Arthos jako Marinina chůva... To je mimořádně zajímavý obraz. Óbzvláště pro mou imaginaci.

8 Lumixx Lumixx | Web | 15. července 2010 v 10:57 | Reagovat

Nedokážu si moc představit Arthose jak přebaluje malou ječící Marinu

9 Jirka Jirka | Web | 15. července 2010 v 11:56 | Reagovat

[8]: To jsme dva ;-)  :-D

10 Lucka Lucka | 15. července 2010 v 12:03 | Reagovat

[9]: To si teda představit dokážu, ale jde to vystihnout jenom třema písmenkama LOL! :-D  :-D  :-D

11 Eillen Eillen | 15. července 2010 v 21:24 | Reagovat

[7]: Proč mám pocit, že máme podobnou představu? Hele, taky si pořád myslíš, že Arthos je pro Marinu jak stvořený? Navíc se s ním stále cítí v bezpečí. Co na tom, že je starší, však ona jednou vyroste :)

12 Lacrima Horse Lacrima Horse | Web | 15. července 2010 v 21:40 | Reagovat

[11]: to je pedofílie :D

13 Julie Julie | 15. července 2010 v 22:52 | Reagovat

No právě mě to příde nechutné přesně jako pedofiie 8-O

14 Jirka Jirka | Web | 16. července 2010 v 8:52 | Reagovat

Třeba má Arthos nějakého supertajného syna (jako Aine všechny děti :-D ) a ten je Marině souzený? Mě to připadá nepravděpodobné, ale je to možné. ;-)

15 Lucka Lucka | 16. července 2010 v 9:25 | Reagovat

Bylo někde na začátku napsané jak Arthos vypadá? Já si ho totiž představuju jako staršího, v přepočtu na naše roky asi 50tiletého vousatého chlapíka. Takový ten typický kentaur, třeba jako byli kentauři ve filmu Letopisy Narnie:-) Proto mi k Marině nesedí.Mám ale takový pocit, že ve skutečnosti je mladší(samozřejmě pořád v přepočtu na naše roky)...

16 Jirka Jirka | Web | 16. července 2010 v 10:02 | Reagovat

[15]: Já si ho představuju jen 40ti letého, ale jinak stejného, ale vousy kratší ;-)

17 Jirka Jirka | Web | 16. července 2010 v 10:15 | Reagovat

Tak si čtu kapitoly vzadu, a co nevidím! O_O  Není ten vyvolený pro Marinu Patrik? Úplně jsme na něj zapoměli a to mi přijde úplně jako účel 8-O No co, budu v to věřit a třeba budu mít nakonec pravdu ;-)  :-D

18 Jirka Jirka | Web | 16. července 2010 v 10:22 | Reagovat

[15]: Kapitola 6 ;-)

19 Julie Julie | 16. července 2010 v 10:58 | Reagovat

No se synem mi to připadá už kapku lepší, třeba ho teprve najde v dalších ročnících :-P Ale furt mi nesedí ten pytlíček lásky, furt se kolem Mariny motaj dospělí a její kamarádky a občas ňákej kořen. :-?

20 Dáša Dáša | 16. července 2010 v 11:44 | Reagovat

Tyjo já to tady půl hodky hledám. Pamatuju si totiž,ře Médea říkala o Arthosovi něco,že vypadá dobře. NO a konečně jsem to našla. Kapitola 14.
"Myslím, že když se Arthos metamorfuje do lidské podoby, nevypadá zas tak špatně. A navíc je to hrdina. Takovému žádná neodolá," přemýšlela Médea." ALe stejně si myslim, že se objeví nějaký úžasný kluk. Třeba je Arthos její vzdálený příbuzný. Nwebo je to osud, že jí pomáhá. :-?

21 Profesor Profesor | 16. července 2010 v 11:53 | Reagovat

[11]:Stejné nápady? To mne těší.
Ano, stále si myslím, že Arthos je pro Marinu jako stvořený. Domnívám se, že věkový rozdíl by nevadil, jedině snad kdyby Marina byla člověk. Vzhledem k tomu, že její mámě je minimálně tisíc let, tak by mi tu věkový rozdíl nevadil. Navíc podle mého Marina potřebuje nějakou rozvážnou a opatrnou protiváhu ke všem svým problémům a Arthos je po ruce. Dívčiny pocity jsou dalším plusem k mým teoriím.

22 Eillen Eillen | 16. července 2010 v 13:50 | Reagovat

[12]: Pozor, pedofilie by to byla, kdybych řekla, že s ní něco má teď. Já jen tvrdím, že je pro ni dokonalým partnerem. A jakožto víla (či jakékoliv jiné stvoření, které nakonec bude) nebude mít krátký život jako smrtelník, jednou dospěje a až bude dospělá, tak nevidím důvod, proč by s Arthosem nemohla být. To je jako bys chtěl/a označit Arwen za pedofilní, když se zamilovala do Aragorna - taky byla o hodně starší.

[21]: Přesně, Marina bude vždy takový živel, který potřebuje u sebe někoho, kdo ji bude mírnit a hlídat ji. A ona mu plně důvěřuje. A vlastně mi to teď připomíná Ptáky v trní, kteří jdou zrovna v televizi. Maggie taky byla prvně jen dítě a její pocity byly dětské. Pak vyrostla a uvědomila si, že toho muže miluje (hihi, nedám z hlavy jméno kněze)

23 Nikki Nikki | 16. července 2010 v 15:24 | Reagovat

Pani Štulcová, stihnete pátou kapitolu do sobotniho vecera?

24 Renata Štulcová Renata Štulcová | 16. července 2010 v 18:04 | Reagovat

[23]: Doufám, že ano.

25 Nikki Nikki | 16. července 2010 v 18:18 | Reagovat

[24]: juu :) v nedelu mizim s deckama na tabor takze internet a elektrina vubec budou na hony vzdalene :-D

26 Lucka Lucka | 16. července 2010 v 19:44 | Reagovat

[18]: Dík :-)

27 Profesor Profesor | 17. července 2010 v 10:45 | Reagovat

[12]:Myslím, že Eillen to napsala správně, ale abych se vyjádřila i já. Pedofilie je styk s nezletilým, takže teď by to bylo trestné, za tři roky už ne. A tak mimochodem, Lolitu asi neznáš, že?

28 $oPh!_Qa $oPh!_Qa | 14. listopadu 2010 v 12:05 | Reagovat

no vida konečně nějáký konkrétní podezřelý

29 anička999 anička999 | E-mail | 20. února 2012 v 9:31 | Reagovat

Martin Nága- jméno pro Martina :-D

30 Lá+Lálá Lá+Lálá | 24. února 2012 v 17:42 | Reagovat

podle mě je Arthos další (superutajený)Ainin syn,protože vždycky když kdokoliv(Pan,Marena) řekne,že by Marinu hlídal Arthos,Aine se vždy chová tak nějak netečně a navíc říkala:Arthosi,znám tě od Tvého narození..... :-P

31 aneta aneta | 31. prosince 2014 v 14:39 | Reagovat

Pamatuje si někdo o té legendě tak  je pravdivá Raimond žil a ta legenda co pani učitelka uvedla si nevymyslela. :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  :-D

32 Viky Viky | E-mail | 8. srpna 2016 v 10:18 | Reagovat

Ahoj, uživatel Jirka se tu zmínil o nějakém Patrikovi. Já si ale vůbec nemůžu vzpomenout kdo to je! Poradil by mi někdo? :-D

33 Viky Viky | E-mail | 8. srpna 2016 v 13:32 | Reagovat

Jo!!! Už jsem si vzpoměla. Patrik je přece ten její spolužák z bývalé školy!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama